Jak identyfikować cykle giełdowe? Fazy rynku giełdowego

Cykl giełdowy jest definiowany jako długoterminowe zmiany cen, które dają początek wynikom giełdowym. Z reguły cykle te pokrywają się z cyklami gospodarczymi, ale z wyprzedzeniem od 6 do 12 miesięcy, ponieważ rynki finansowe poruszają się w oparciu o oczekiwania i dyskontują je poprzez aktywa finansowe. W tym poście rozwiniemy, czym są cykle giełdowe i jak je zidentyfikować.

cykle giełdowe

Jak identyfikować cykle giełdowe?

Istnieje wiele teorii dotyczących cykli giełdowych oraz generowanych wahań i trendów. Mamy na przykład takich autorów jak Elliot i jego fale, Kostolany, Kondratiew czy J Kitchin, albo Charles Henry Dow. Prawie wszystkie teorie w dużym stopniu pokrywają się ze sobą i wskazują, że w cyklu koniunkturalnym występują fazy akumulacji, płynności i spekulacji lub dystrybucji. Przeczytaj jakie są największe spadki na giełdzie.

Fazy cykli giełdowych

1. Faza akumulacji instytucjonalnej:w której określone grupy inwestorów zajmują pozycje pod koniec długiego okresu spadków cen na rynkach finansowych oraz na tle negatywnych wiadomości i wyników gospodarczych. W tym kontekście, biorąc pod uwagę oczekiwanie pogorszenia sytuacji i przewidywanie ewentualnej przyszłej poprawy prognoz gospodarczych, następuje początkowy wzrost cen.
2. Faza płynności lub faza kupowania: przez inwestorów, w której rynki od pewnego czasu rosną, czyli są bycze, a podstawy gospodarki i spółek giełdowych ulegają poprawie w obliczu działań gospodarczych podejmowanych przez rządy lub dostosowań dokonywanych przez spółki w celu lepszego radzenia sobie w przyszłości w fazach kryzysowych.
3. Faza spekulacyjna lub faza dystrybucji:w której po kilku latach wzrostów na rynki wchodzą inwestorzy pod wpływem euforii związanej z rosnącymi cenami i dobrą sytuacją gospodarczą i biznesową po poprzednim kryzysie, powodując proces spekulacyjny lub bańkę giełdową. W tym momencie grupa, która zgromadziła się w pierwszej fazie przystępuje do rozplątywania swoich pozycji, gdyż jest to moment sprzedaży instytucjonalnej, która przewiduje trudności w poprawie sytuacji gospodarki i przedsiębiorstw oraz przewiduje zmianę cyklu gospodarczego. Od tego momentu rozpoczyna się rynek niedźwiedzi, który będzie trwał aż do nowego procesu akumulacji.

Należy zauważyć, że kiedy rynki zmieniają cykl i zmieniają się w rynki niedźwiedzie, możemy mieć te fazy:

  • Faza ostrych spadków, po euforii lub bańce giełdowej z powodu masowej sprzedaży akcji. W tym czasie, jeśli panika jest duża, może dojść do krachu giełdowego, czyli bardzo gwałtownego spadku rynków w krótkim czasie.
  • Faza wyjścia, w której rynki kontynuują spadki w miarę pojawiania się kolejnych negatywnych wiadomości gospodarczych i biznesowych. Powoduje, że inwestorzy sprzedają aktywa. Jeśli po niedźwiedzim okresie na rynkach o długim czasie trwania, pojawiają się oczekiwania na poprawę sytuacji w gospodarce, rozpoczyna się nowa faza akumulacji.

Jak działają cykle: Obliczanie cykli giełdowych

Możemy wyróżnić następujące cykle giełdowe

Cykle długoterminowe

Długoterminowy zazwyczaj oznacza okres czasu od roku. Dla długiego okresu czasu teoretyzowano trzy rodzaje cykli: Kwadratowy, Sekularny i Kondratiewa.

1) Cykle czteroletnie: trwają 4 lata i mają fazy wzrostowe i spadkowe trwające 1-3 lata. Często są one również nazywane „fazami cyklicznymi”.
2) Cykle sekularne:trwają około 30 lat z fazami wyżów i niżów trwającymi 10-20 lat.
3) Cykle Kondratiewacykle te mają długość nawet 60 lat (są więc równe dwóm cyklom sekularnym widocznym powyżej). Zakończeniu cyklu Kondratiewa towarzyszą kryzysy gospodarcze, takie jak Wielki Kryzys z 1870 roku czy Depresja z 1929 roku.

Cykle giełdowe w USA

Było wiele bardziej dogłębnych badań amerykańskiego rynku akcji. Nie powinno to dziwić, gdyż jest on bez wątpienia najważniejszy na świecie.

Cykle, które można zidentyfikować na amerykańskim rynku akcji to:

  • Kadencja prezydenta: wiążą się one z wpływem na politykę, gospodarkę i nastroje rynkowe. Wiąże się to również z ewentualną poprawą lub pogorszeniem wyników statystyki w oparciu o czteroletnią kadencję prezydenta.
  • Cykl miesięczny: związany z automatycznymi zakupami zależnymi od planów emerytalnych.
  • Cykle giełdowe o charakterze światowym. Trwają one 30 lat i podążają również za cyklami społecznymi, gospodarczymi i politycznymi w USA.

Cykle łączone

Fazy mogą być również stosowane w połączeniu, wówczas mówimy o cyklach łączonych.  To nie jest zwykłe „dodawanie” czy „mieszanie”, ale wynik bardzo dokładnych badań.

Jeśli chodzi o cykle przydatne dla traderów i inwestorów, zastosowania analizy Fouriera ułatwiają wizualizację długoterminowego cyklu lub trendu poprzez nałożenie cyklu krótkoterminowego (takiego jak średnia ruchoma).

Dzięki temu można uzyskać bardziej przejrzysty obraz aktualnego trendu.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!