Cykl Kondratiewa a inwestowanie długoterminowe

Cykl Kondratiewa pozwala odczytywać przyszłość i dokonywać najlepszych długoterminowych inwestycji. Magia? Absolutnie nie, cykl Kondratiewa dosłownie pozwala poznać przyszłość poprzez czytanie przeszłości. To nie jest jakaś dziwna sztuczka, ale po prostu fakt, że zidentyfikowano okresowość w trendzie gospodarczym. Badając przeszłość można odgadnąć przyszłość.

Cykl Kondratiewa w inwestycjach długoterminowych

Nikolai Dmitrievič Kondrat'ev był radzieckim ekonomistą, znanym na całym świecie dzięki swojej teorii Fal Kondrat'eva i Nowej Polityki Ekonomicznej (NEP).

Teoria fal Kondratiewa została przedstawiona przez Nikołaja w różnych pismach oraz w książce „Major Business Cycles” z 1925 roku. Teoria ta głosi, że istnieją cykle trwające 50-70 lat, które na przemian przechodzą w fazę wzrostową (okresy szybkiego wzrostu) i fazę spadkową (okresy depresji).

Niedawno odkryto, że holenderscy uczeni już w 1913 r. wyłożyli tę samą teorię (jednak w cyklach 50-60-letnich). Pisma te zyskują rozgłos dopiero w ostatnich latach, ze względu na to, że nie było ich tłumaczenia.

Gdzie zatem leży przydatność tej teorii w dokonywaniu długoterminowych inwestycji? Oczywiście z samej natury cyklu Kondratiewa wynika, że pozostaje tylko sprawdzić, jak one działają.

Powiedzieliśmy już, że cyklicznie trend się powtarza, ale jak to się dzieje? Cykl ten możemy podzielić na 4 fazy, 2 główne i 2 „wtórne”.

Najważniejszymi fazami, w których możesz dokonać niesamowitych inwestycji lub wpaść w kryzys, który może doprowadzić Cię do bankructwa, są faza wzrostu i faza depresji.

Oczywiście faza wzrostu występuje przed fazą depresji (nie można zejść poniżej 0), więc gdzie są pozostałe 2 fazy?

Fazy Cyklu Kondratiewa

Pozostałe 2 fazy leżą pomiędzy fazą wzrostu a fazą depresji. Moglibyśmy określić pierwszą jako recesję, a drugą jako okres stabilności.

Oznacza to, że w sposób ogólny, na początku cyklu znajdujemy okres ogromnego wzrostu, który rozpoczyna się od właśnie zakończonej depresji. Następnie trend ma tendencję spadkową, starając się zachować stabilność, aż do załamania w okresie depresji.

Chcąc zagłębić się w szczegóły, w oparciu o dane dotyczące poprzednich cykli, mamy fazę wzrostu. Dzieli się ona na 2 części, z których druga charakteryzuje się niezwykle gwałtownym wzrostem w porównaniu do pierwszej. Po nim następuje trend spadkowy (recesja). Oznacza to, że następuje okres stabilizacji składający się z okresu wzrostowego i spadkowego, po którym następuje depresja.

Dzięki tym informacjom można odgadnąć, które momenty są najlepsze do inwestowania długoterminowego. Nawet jeśli, jak łatwo się domyślić, masz tylko jedną szansę na złapanie transakcji swojego życia (biorąc pod uwagę średnią życia ludzi).

Cykl Kondratiewa Wnioski

Cykl Kondratiewa wydaje się być potwierdzony przez lata i jest niezwykle korzystny jeśli jest wykorzystywany do identyfikacji właściwego czasu na inwestowanie długoterminowe. Może nawet uczynić Cię bogatym choć prawdopodobnie będziesz cieszyć się swoim bogactwem po osiągnięciu wieku emerytalnego. Biorąc pod uwagę okres, w którym obecnie się znajdujemy, radziłbym poważnie zwrócić uwagę na dane z perspektywy, jaką daje cykl Kondratiewa. Przeczytaj również nasz artykuł o panic selling.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!