Wskaźniki akumulacji i dystrybucji: co to jest i jak z nich korzystać?

Celem strategii Accumulation Distribution jest identyfikacja rozbieżności pomiędzy ceną i wolumenem oraz ostrzeganie z wyprzedzeniem o przyszłych ruchach cen. W tym artykule omówimy, jak działają wskaźniki Accumulation i Distribution oraz jak używać ich jako pomocy w podejmowaniu decyzji handlowych.

wskazniki akumulacji

Wskaźniki akumulacji i dystrybucji: czym są i jak je stosować?

Wskaźnik akumulacji/dystrybucji jest narzędziem pomiaru wolumenu, które ocenia skumulowany napływ i odpływ środków pieniężnych z danego papieru wartościowego. Mierzy cenę i wolumen aktywów, aby określić, czy jest akumulacyjny lub dystrybucyjny.

Wskaźnik dostarcza informacji o sile trendu. Na przykład, gdy cena aktywów idzie w górę, ale wskaźnik A / D idzie w dół. Może to wskazywać, że wolumen akumulacji lub kupna nie jest wystarczająco silny, aby wesprzeć rosnącą cenę. Okoliczności te mogą oznaczać, że w najbliższym czasie nieuchronny jest spadek cen.

Twórcą wskaźnika A/D był słynny trader i analityk Marc Chaikin. Początkowo określał ją jako linię skumulowanego przepływu pieniędzy.

W tamtym czasie miało to być jedynie inteligentne narzędzie do selekcji akcji. Inwestorzy mogli wybierać akcje do kupienia na podstawie tego, jak szybko rosły ich obroty i jak wiele pieniędzy do nich napływało. Z biegiem lat, linia akumulacji/dystrybucji stała się popularnym wskaźnikiem na innych rynkach, w tym na rynku Forex.

Jak go używać?

Jeśli cena rynkowa lub cena jest w trendzie wzrostowym, wskaźnik będzie wzrastał, odzwierciedlając presję kupna, podczas gdy w trendzie spadkowym, wskaźnik będzie spadał, odzwierciedlając presję sprzedaży.

Jedną z wielkich zalet tego wskaźnika jest kwestia dywergencji. W rzeczywistości, jeśli cena rynkowa jest w jednym kierunku, a wskaźnik jest w przeciwnym kierunku, jest to zwykle interesujące ostrzeżenie, że rynek może się obrócić.

Tak więc, najbardziej wiarygodnymi sygnałami dostarczanymi przez wskaźnik Accumulation/Distribution są dywergencje.

Sygnał kupna pojawi się przy pozytywnej dywergencji, tzn., kiedy cena rynkowa spada, ale A/D rośnie. W tym przypadku, analityk techniczny powinien być czujny, ponieważ istnieje duża szansa, że cena wkrótce zawróci w górę.

Sygnał sprzedaży niedźwiedziej dywergencji pojawia się, kiedy cena rynkowa rośnie, ale A/D spada. W tym przypadku, analityk techniczny powinien pozostać czujny, ponieważ istnieje duża szansa, że cena wkrótce zawróci w dół.

Wniosek

Jest to niezwykle przydatny wskaźnik techniczny do mierzenia skumulowanego przepływu kapitału dla aktywów finansowych, takich jak para walutowa, na przykład. Jest on oparty zarówno na cenie i objętości i może być stosowany jako narzędzie do monitorowania trendu cen aktywów na rynku.

Rozbieżności między tym wskaźnikiem a ceną aktywów są zazwyczaj dość wiarygodnymi sygnałami zmiany trendu, jednak nie są one w 100% niezawodne, więc przedsiębiorca musi stosować dodatkowe narzędzia analityczne w celu potwierdzenia sygnałów.

Wskaźnik Accumulation/Distribution Line pochodzi zarówno z ceny i wolumenu obrotu aktywami. Należy również zauważyć, że mnożnik użyty do obliczenia LDA nie uwzględnia zmian cen z jednego okresu na następny. Dlatego też, czasami wskaźnik ten nie działa tak jak powinien, aby potwierdzić trend lub przewidzieć zmiany trendu poprzez dywergencje. Dlatego też powinien być używany razem z innymi wskaźnikami i narzędziami analizy rynku, aby uzyskać bardziej wiarygodne wnioski na temat zachowania cen.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!