Obligacje zabezpieczone i zwykłe

Kiedy inwestujemy, znajdujemy wiele różnych produktów finansowych, ale jeśli to, czego szukasz, to możliwy do opanowania poziom ryzyka i generowania zysków, jedną z najlepszych opcji są obligacje. Te aktywa finansowe występują w różnych rodzajach. W tym wpisie skupimy się jednak na „obligacjach zabezpieczonych typu senior i zwykłych”. Czym są i jak działają? Jakie gwarancje oferują? Jaki jest Twój poziom ryzyka? 

Obligacje zabezpieczone i zwykłe

Obligacje zwykłe i gwarantowane obligacje uprzywilejowane: czym są i jak działają?

Obligacje senioralne lub obligacje zwykłe możemy określić jako obligacje, które oferują największy zakres bezpieczeństwa, ich definicja nabiera znaczenia, gdy odnosimy się do poziomu ryzyka inwestycji; w przypadku, gdy emitent, spółka lub bank, ogłosi upadłość i będzie musiał/a przejść proces likwidacji. W tym hipotetycznym scenariuszu, posiadacze obligacji uprzywilejowanych otrzymaliby rekompensatę w pierwszej kolejności w porównaniu z posiadaczami obligacji podporządkowanych (zwanych obligacjami junior).

Jeśli mówimy o rentowności, to w porównaniu z obligacjami podporządkowanymi, obligacje uprzywilejowane oferują niższą rentowność. Przekształcając założenie, mówi ono: „Im większe ryzyko, tym większy zwrot, a im mniejsze ryzyko, tym mniejszy zwrot”.

Zwykłe i gwarantowane obligacje uprzywilejowane: jakie oferują gwarancje?

Nie wszystkie obligacje senioralne lub zwykłe są takie same i nie wszystkie oferują dokładnie takie same gwarancje, w przypadku, gdy obligacje senioralne dzielą się na:

Senior Guaranteed Bonus (covered/insured); Są to obligacje zabezpieczone określonymi aktywami. Aby lepiej zrozumieć tę definicję, spójrzmy na przykład:

Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym firma „X” składa wniosek o upadłość. Zabezpieczone obligacje wyemitowane przez spółkę „X” były zabezpieczone następującymi aktywami: nieruchomościami i należnościami handlowymi. Oznacza to, że wszystkie środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości oraz wszystkie środki pozyskane z zarządzania windykacją na rzecz klientów, zostaną przeznaczone na spłatę obligacji zabezpieczonych z góry.

Obligacje uprzywilejowane bez zabezpieczeń i kredytów w rachunku bieżącym; Są to obligacje uprzywilejowane, które w przypadku upadłości spółka spłaca przed podmiotami podporządkowanymi, ale które nie są zabezpieczone konkretnymi aktywami.

Zwykłe i zabezpieczone obligacje uprzywilejowane; Ryzyko

W mało prawdopodobnym przypadku upadku spółki emitującej obligacje lub banku, posiadacze obligacji zabezpieczonych typu senior nie będą musieli się martwić ani tracić snu z powiek. Ponieważ Twoje zobowiązania są zabezpieczone przez określone aktywa podmiotu emitującego. Z drugiej strony, jeśli posiadasz niezabezpieczone obligacje uprzywilejowane, nadal należysz do wyższej kategorii posiadaczy obligacji niż inni posiadacze obligacji podporządkowanych lub akcji podporządkowanych. Nawet w przypadku akcji uprzywilejowanych istnieje pewne ryzyko:

  • Częściowa spłata: musimy to zrozumieć; fakt, że Twój kapitał jest gwarantowany nie oznacza, że w najgorszym przypadku otrzymasz z powrotem wszystkie zainwestowane pieniądze. Jeśli emitent sprzeda wszystkie swoje aktywa, ale pieniądze uzyskane ze sprzedaży nie wystarczą na rekompensatę dla wszystkich, na pewno otrzyma częściowy zwrot.
  • Oferta konwersji: w czasach kryzysu firmy lub banki emitujące obligacje starają się zamienić je na akcje. Ma to na celu zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na odszkodowania. Natomiast obligatariusz stanie się akcjonariuszem więc należy to szczegółowo przeanalizować, emitent nie może zmusić go do przyjęcia konwersji, jest to jego indywidualna sprawa, czy się na nią zgodzi czy nie.
  • Bailout lub Bail in: jest to najgorszy scenariusz, gwarancją jest ratowanie emitującej spółki lub banku za pomocą pieniędzy wszystkich tych, którzy w nie zainwestowali. Nie tylko akcjonariuszy, ale obligatariuszy i posiadaczy rachunków bieżących, w przypadku banków. Firma wykorzystuje pieniądze zdeponowane w hierarchicznej kolejności, najpierw podejmie inwestycję niższych obligacji podporządkowanych i tak dalej, aż dojdzie do starszych obligacji zabezpieczonych.
  • Oferta odkupu: to strategia stosowana przez emitentów obligacji, banki lub przedsiębiorstwa, w celu sfinansowania odkupu obligacji już znajdujących się na rynku. Mają oni tendencję do stosowania tej strategii blisko terminu wykupu obligacji, w przypadku, gdy nie posiadają wymaganej płynności lub przeciwnie, będą woleli przeznaczyć ją na inne projekty.

Zwykłe i zabezpieczone obligacje uprzywilejowane; emisja

Kiedy firma lub bank emituje zobowiązanie dłużne, inwestor może znaleźć wszystkie informacje w „prospekcie emisyjnym”:

  • Łączna kwota wadium oraz indywidualna wartość każdego
  • Cena nabycia i wartość wykupu
  • Stopa procentowa
  • Termin zapadalności, a zatem i termin wykupu
  • Płatności kuponowe (półroczne, roczne itp.)
  • Pośrednicy zajmujący się tą sprawą.
  • Czynniki ryzyka są zazwyczaj opisane w sekcji „Gwarancje”. Należy określić, czy obligacja jest podporządkowana czy uprzywilejowana, czy jest niezabezpieczona czy zabezpieczona oraz jakie aktywa są przedmiotem gwarancji.

Jest bardzo prawdopodobne, że obligacja nie będzie wypłacać kuponów, a zysk jest osiągany z różnicy pomiędzy wartością wykupu (sprzedaży) a ceną zakupu. Ten rodzaj obligacji nazywany jest obligacją zerokuponową. Na przykład: Inwestor kupuje 100 obligacji „zerokuponowych” o wartości 10 EUR każda, o łącznej wartości inwestycji 1 000 EUR, z terminem wykupu za dwa lata. Na koniec czasu, dostanie 1200 euro, czyli zysk wyniesie 200 euro.

Przeczytaj także:

Podsumowując, obligacje uprzywilejowane lub zwykłe i gwarantowane różnią się od obligacji podporządkowanych, ponieważ charakteryzują się niskim poziomem ryzyka w przypadku upadłości podmiotu emitującego. Mogą one być gwarantowane, więc mają niższy poziom ryzyka, ponieważ są pokryte przez określone aktywa. Lub niezabezpieczone (nie pokryte żadnym konkretnym majątkiem), jednak w najgorszym przypadku są spłacane przed resztą. Należy również pamiętać, że gwarancja nie zawsze oznacza spłatę całej kwoty inwestycji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankię Polska i udzielaj się na naszym blogu.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!