Obligacje i skrypty dłużne mają wartość nominalną, która oznacza kapitał początkowo subskrybowany, a następnie spłacany wraz z odsetkami. Obligacje są dłużnymi papierami wartościowymi dla emitenta i kredytowymi papierami wartościowymi dla wierzyciela, który je kupuje. Stanowią one część długu, który emituje przedsiębiorstwo lub instytucja publiczna (np. rząd) w celu finansowania swojej działalności.

Obligacje i skrypty dłużne
Obligacje gwarantują ich nabywcy spłatę zainwestowanego kapitału wraz z odsetkami. W przeciwieństwie do akcji, obligacje pozwalają nabywcy stać się jedynie wierzycielem, a nie udziałowcem. W związku z tym inwestor, który kupił obligacje lub skrypty dłużne, powinien teoretycznie otrzymać swoje pieniądze z powrotem w ustalonym terminie wykupu wraz z odsetkami zgodnie z podpisaną umową.
Ponadto obligacje mają kupon, który odpowiada okresowym odsetkom dla posiadaczy obligacji oraz termin wykupu, w którym ci, którzy zainwestowali, otrzymają zwrot początkowo pożyczonego kapitału. Ważne jest, aby pamiętać, że obligacje i skrypty dłużne przynoszą stały dochód, a nie zmienny dochód jak akcje.
Przeznaczenie i zalety
Obligacje są emitowane w celu pozyskania środków pieniężnych na korzystniejszych warunkach od oszczędzających, a nie z systemu bankowego. Ogólnie rzecz biorąc, korzyścią dla spółki emitującej obligacje jest możliwość pozyskania kapitału przy korzystniejszych stopach procentowych niż te, które musiałaby zapłacić w przypadku pożyczki z banku.
Wyższe oprocentowanie
Oczywiście korzyść ta dotyczy również inwestora, ponieważ osoby inwestujące w obligacje i skrypty dłużne mogą uzyskać wyższe oprocentowanie niż w przypadku zwykłej inwestycji bankowej. Ponadto inwestor w obligacje nie ma żadnych uprawnień do zarządzania instytucją emitującą, ale wynagrodzenie akcjonariusza jest uzależnione od wypłaty odsetek i kwot pożyczonych przez obligatariuszy. Oznacza to, że osoby, które zainwestowały w obligacje i skrypty dłużne, otrzymają wynagrodzenie przed wypłaceniem dywidendy akcjonariuszom.
Przeczytaj również:
Obligacje i skrypty dłużne: Jak są emitowane?
W zależności od emitenta, obligacje można podzielić na trzy główne kategorie: obligacje rządowe, obligacje korporacyjne i obligacje ponadnarodowe. Obligacje rządowe to papiery dłużne państwa, które finansujemy w zamian za odsetki. Obligacje korporacyjne, z drugiej strony, są emitowane przez firmę, która zaciąga dług na rynku.
Ogólnie rzecz biorąc, aby uzyskać dostęp do tego typu rynku, musisz być dużym podmiotem zdolnym do zarządzania i umieszczania zabezpieczeń w tego typu emisjach. Obligacje ponadnarodowe są obligacjami emitowanymi przez organizacje międzynarodowe, takie jak Europejski Bank Inwestycyjny lub Bank Światowy, i mogą być również emitowane lokalnie.
Istnieją zasadniczo trzy scenariusze emisji obligacji:
- „po cenie nominalnej”, gdzie wartość nominalna i wartość emisji są równe;
- „poniżej ceny nominalnej”, gdzie cena emisji jest niższa od ceny nominalnej;
- „powyżej ceny nominalnej”, gdzie cena emisji jest wyższa od wartości nominalnej.
Istnieją również obligacje zwane obligacjami zamiennymi, które dają ich posiadaczom możliwość zamiany pożyczki na akcje, po czym nie jest się już posiadaczem obligacji, lecz staje się akcjonariuszem, nabywając wszystkie związane z tym prawa.
Opodatkowanie obligacji
Istnieje kilka rodzajów obligacji, które inwestor może rozważyć, ponieważ mogą to być obligacje: stałokuponowe, indeksowane lub zerokuponowe.
Obligacje kuponowe ie są najbardziej powszechne i płacą stałą stopę procentową w stałych terminach. Obligacje indeksowane, z drugiej strony, płacą zmienny kupon, który zależy od różnych wskaźników, takich jak ceny akcji, bankowe stopy procentowe, kursy wymiany i tym podobne.
Obligacje zerokuponowe to takie, które są emitowane poniżej wartości nominalnej, a różnica między spłaconym kapitałem a kapitałem subskrybowanym jest odpowiednikiem ryzyka.
Obligacje są opodatkowane stawką 19% zarówno w przypadku kuponów, jak i ewentualnych zysków kapitałowych. Obligacje krajowe lub rządowe są opodatkowane, podobnie jak obligacje emitowane przez instytucje krajowe lub międzynarodowe.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.