FCA – Financial Conduct Authority – Co to jest i czym się zajmuje?

FCA jest jednym z najważniejszych organów na świecie, jeśli chodzi o regulacje finansowe. Jego wpływ nie ogranicza się jednak do Wielkiej Brytanii, ponieważ w 2020 r. to właśnie FCA zaproponowaa, aby europejskie banki przyjęły potrójną warstwę identyfikacji użytkownika dla płatności online powyżej 30 euro. Poznajmy kilka informacji o FCA i jego certyfikacji.

Financial Conduct Authority

FCA – Financial Conduct Authority – co to jest i czym się zajmuje?

The Financial Conduct Authority, znany również jako FCA, jest finansowym organem regulacyjnym w Wielkiej Brytanii. Rolą FCA jest monitorowanie, nadzorowanie banków i brokerów.

Na uwagę zasługuje fakt, że organ ten jest w pełni finansowany z opłat pobieranych od członków sektora usług finansowych. Oznacza to, że nie otrzymuje on środków finansowych od rządu brytyjskiego i dlatego nie podlega jego przepisom.

Trochę historii

Należy przedstawić krótki kontekst FCA. Organ ten powstał 1 kwietnia 2013 roku w Wielkiej Brytanii, a jego celem było zastąpienie Financial Security Authority, aby pomóc brytyjskim bankom w osiągnięciu stabilności gospodarczej.

To sam FCA w marcu 2020 r. zażądała od europejskich banków potrójnej warstwy uwierzytelniania użytkownika dla kwot online powyżej 30 euro. Oczywiście wniosek ten miał na celu ograniczenie oszustw internetowych i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa klientów.

Wniosek obejmował użycie kodu PIN lub hasła, użycie identyfikacji biometrycznej, takiej jak odcisk palca, oraz weryfikację używanego urządzenia fizycznego, takiego jak smartfon.

Działania FCA

FCA jest odpowiedzialny za monitorowanie banków i brokerów, w szczególności za sprawdzanie, czy te punkty są spełniane:

Klienci są traktowani w odpowiedni sposób

Zachęca się do innowacji i zdrowej konkurencji

Informowanie i identyfikowanie zagrożeń, tak aby FCA mógł podjąć działania w celu zminimalizowania ryzyka (trochę tak jak w 2020 r.).

Znaczenie FCA

FCA jest zatem równoznaczny z ochroną konsumenta. Trochę jak „PayPal”, który upewnia kupującego, że może kupować bezpiecznie, w ten sam sposób inwestor może spać spokojnie, korzystając z brokera z certyfikatem FCA.

Certyfikat FCA jest więc synonimem bezpieczeństwa i profesjonalizmu, nie może być przecież lepszego sposobu na ocenę brokera niż uwzględnienie czynników, które ważą na prostocie, bezpieczeństwie i przejrzystości operacji, które inwestor chciałby wykonać.

Dla brokera, aby uzyskać licencję FCA musi dbać o bezpieczeństwo swoich handlowców i jakość ich pracy.

Jeżeli broker nie posiada certyfikatu FCA, nie oznacza to jednak, że jego jakość jest niska. Jeśli chcesz polegać na brokerze, ale odkryjesz, że nie jest on certyfikowany przez FCA, nadal możesz sprawdzić, czy posiada on inną cenną licencję, taką jak CYSEC lub CONSOB.

W każdym razie, jeśli jesteś właścicielem firmy i chcesz wiedzieć na pewno, czy broker rzeczywiście ma certyfikat FCA, można to łatwo sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę FCA i wyszukać nazwę brokera, aby zobaczyć, czy znajduje się on na liście, czy też nie.

Wnioski FCA

Jeśli jesteś brokerem, certyfikat FCA jest czymś, co chciałbyś mieć, jeśli jesteś inwestorem, certyfikat FCA jest czymś, co chciałbyś, aby Twój broker miał.

Financial Conduct Authority jest niezwykle ważnym organem, który powinien być szanowany i brany pod uwagę przez cały czas. Pamiętaj, że sprawdzenie, czy Twój broker z wyboru ma poważną certyfikację jest niezbędne.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!