Jak już wiemy, kontrakty CFD są jednym z najbardziej popularnych instrumentów pochodnych w dzisiejszych czasach. Jego sukces leży głównie w wielu oferowanych zaletach, ale należy uważać, ponieważ istnieją również wady. Dlatego dziś porozmawiamy o zaletach i wadach CFD czyli kontraktów na różnicę.

Zalety CFD
CFD ma następujące zalety:
- Dźwignia finansowa: Kontrakty CFD pozwalają na handel na rynku przy użyciu większej ilości pieniędzy niż posiadasz na swoim koncie. Handel CFD pozwala inwestorowi na otwarcie pozycji z zaledwie 5% pieniędzy wymaganych do transakcji jako wstępny wkład do gwarancji wartości tej transakcji. Oznacza to, że możemy zoptymalizować nasze zasoby.
- Dostępność: Kontrakty CFD pozwalają na handel na rynku globalnym, ponieważ mają dostęp do szerokiej gamy aktywów bazowych i instrumentów finansowych, takich jak indeksy i akcje forex.
- Termin zapadalności: Kontrakty CFD nie wygasają, dlatego nie ma potrzeby rolowania, aby utrzymać inwestycje.
- Płynność: Kontrakty CFD mają taką samą płynność jak aktywa finansowe.
- Zysk lub strata: zysk lub strata z naszych otwartych pozycji zostanie wypłacona po zamknięciu każdej sesji.
- Bez własności: Kontrakty CFD pozwalają na czerpanie korzyści z ruchów cen aktywów bazowych bez posiadania ich własności.
- Bez ograniczeń: CFD można otwierać krótkie lub długie pozycje bez żadnych ograniczeń.
- Pozycje: Kontrakty CFD oferują możliwość otwierania pozycji kupna i sprzedaży (krótkich lub długich), które mogą korzystać zarówno z ruchów wzrostowych, jak i spadkowych rynku. Pozwala to na łączenie strategii, dzięki którym możemy wykorzystać korelację pomiędzy różnymi produktami finansowymi, jak również tworzyć długie lub krótkie kombinacje.
- Fluktuacje: Wahania cen CFD są używane tylko do podstawowych ruchów.
- Wszechstronność: z CFD możesz użyć Stop Loss lub Take Profit.
- W pozycjach krótkich wypłacane są odsetki i odliczane są dywidendy. A w pozycjach długich będziemy otrzymywać dywidendy, które odpowiadają posiadanym przez nas akcjom.
Wady CFD
Jeśli chodzi o wady kontraktów CFD, to są one następujące:
- Jeśli chodzi o dźwignię i codzienne likwidacje, to są one zaletą dla inwestora, ale w przypadku, gdy nasza działalność nie pójdzie w oczekiwanym kierunku, straty będą zawsze proporcjonalne do całości kapitału, którym operujemy.
- Dzienna wypłata odsetek: kiedy utrzymujemy długie pozycje, odsetki są zazwyczaj obliczane na podstawie Euribor plus pewien procent (między 1 a 2%). Może to być wadą w transakcjach powyżej jednego dnia, ponieważ uzyskane korzyści mogą stać się mniejsze niż odsetki.
- W pozycjach krótkich, dywidendy zostaną odliczone, jeśli wystąpiły w czasie posiadania CFD.
- Fluktuacje cen CFD nie zawsze odzwierciedlają ruchy aktywów bazowych. Najczęściej ma to miejsce w przypadku brokera typu market maker.
- CFD są produktami finansowymi, które działają na rynkach OTC (over the counter), dlatego nie są regulowane przez rynki zorganizowane. I są one przedmiotem handlu dwustronnego, tzn. pomiędzy dwiema stronami. W większości przypadków to animator rynku wystawia cenę.
Podsumowując, jako nowi inwestorzy musimy działać ostrożnie i używać kontraktów CFD w sposób inteligentny, dla krótkoterminowych korzyści lub jako zabezpieczenie, i zawsze za pomocą uznanego brokera, który może zagwarantować dobre wyniki inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach finansowych, odwiedź naszą stronę Rankia Polska.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.