Zalety i wady CFD

Jak już wiemy, kontrakty CFD są jednym z najbardziej popularnych instrumentów pochodnych w dzisiejszych czasach. Jego sukces leży głównie w wielu oferowanych zaletach, ale należy uważać, ponieważ istnieją również wady. Dlatego dziś porozmawiamy o zaletach i wadach CFD czyli kontraktów na różnicę.

Zalety i wady CFD

Zalety CFD

CFD ma następujące zalety:

  1. Dźwignia finansowa: Kontrakty CFD pozwalają na handel na rynku przy użyciu większej ilości pieniędzy niż posiadasz na swoim koncie. Handel CFD pozwala inwestorowi na otwarcie pozycji z zaledwie 5% pieniędzy wymaganych do transakcji jako wstępny wkład do gwarancji wartości tej transakcji. Oznacza to, że możemy zoptymalizować nasze zasoby.
  2. Dostępność: Kontrakty CFD pozwalają na handel na rynku globalnym, ponieważ mają dostęp do szerokiej gamy aktywów bazowych i instrumentów finansowych, takich jak indeksy i akcje forex.
  3. Termin zapadalności: Kontrakty CFD nie wygasają, dlatego nie ma potrzeby rolowania, aby utrzymać inwestycje.
  4. Płynność: Kontrakty CFD mają taką samą płynność jak aktywa finansowe.
  5. Zysk lub strata: zysk lub strata z naszych otwartych pozycji zostanie wypłacona po zamknięciu każdej sesji.
  6. Bez własności: Kontrakty CFD pozwalają na czerpanie korzyści z ruchów cen aktywów bazowych bez posiadania ich własności.
  7. Bez ograniczeń: CFD można otwierać krótkie lub długie pozycje bez żadnych ograniczeń.
  8. Pozycje: Kontrakty CFD oferują możliwość otwierania pozycji kupna i sprzedaży (krótkich lub długich), które mogą korzystać zarówno z ruchów wzrostowych, jak i spadkowych rynku. Pozwala to na łączenie strategii, dzięki którym możemy wykorzystać korelację pomiędzy różnymi produktami finansowymi, jak również tworzyć długie lub krótkie kombinacje.
  9. Fluktuacje: Wahania cen CFD są używane tylko do podstawowych ruchów.
  10. Wszechstronność: z CFD możesz użyć Stop Loss lub Take Profit.
  11. W pozycjach krótkich wypłacane są odsetki i odliczane są dywidendy. A w pozycjach długich będziemy otrzymywać dywidendy, które odpowiadają posiadanym przez nas akcjom.

Wady CFD

Jeśli chodzi o wady kontraktów CFD, to są one następujące:

  1. Jeśli chodzi o dźwignię i codzienne likwidacje, to są one zaletą dla inwestora, ale w przypadku, gdy nasza działalność nie pójdzie w oczekiwanym kierunku, straty będą zawsze proporcjonalne do całości kapitału, którym operujemy.
  2. Dzienna wypłata odsetek: kiedy utrzymujemy długie pozycje, odsetki są zazwyczaj obliczane na podstawie Euribor plus pewien procent (między 1 a 2%). Może to być wadą w transakcjach powyżej jednego dnia, ponieważ uzyskane korzyści mogą stać się mniejsze niż odsetki.
  3. W pozycjach krótkich, dywidendy zostaną odliczone, jeśli wystąpiły w czasie posiadania CFD.
  4. Fluktuacje cen CFD nie zawsze odzwierciedlają ruchy aktywów bazowych. Najczęściej ma to miejsce w przypadku brokera typu market maker.
  5. CFD są produktami finansowymi, które działają na rynkach OTC (over the counter), dlatego nie są regulowane przez rynki zorganizowane. I są one przedmiotem handlu dwustronnego, tzn. pomiędzy dwiema stronami. W większości przypadków to animator rynku wystawia cenę.

Podsumowując, jako nowi inwestorzy musimy działać ostrożnie i używać kontraktów CFD w sposób inteligentny, dla krótkoterminowych korzyści lub jako zabezpieczenie, i zawsze za pomocą uznanego brokera, który może zagwarantować dobre wyniki inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach finansowych, odwiedź naszą stronę Rankia Polska.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!