Nagrobek i ważka doji: czym są i jak z nich korzystać

Nagrobek i ważka doji są japońskimi formacjami świecowymi, które mogą dać Ci ważne sygnały, kiedy wejść lub wyjść z rynku. Przeanalizujmy cechy, słabości i mocne strony tych wzorców.

Nagrobek i ważka doji

Nagrobek i ważka doji: czym są i jak z nich korzystać

Czym są nagrobek doji i ważka doji?

Projekt wzoru, który współgra z indywidualizacją wariacji przebiegu rynku to wzór do zastosowania w analizie świecowej. Ogólny termin, który jest używany to „doji”, termin, który odnosi się do japońskich świec, które wskazują na równowagę rynkową.

Uwaga, równowaga rynku nie oznacza stabilności (termin, którym moglibyśmy określić stabilność kursu lub sytuację przeciągnięcia), ale oznacza, że chwilowo istnieje sytuacja równowagi w odniesieniu do poprzedniego kursu, czyli coś się zmienia.

Pochodzą one od specyficznych wzorów świec, które wyglądają jak nagrobek i ważka. Nazwy te mają silne znaczenie symboliczne, więc zapamiętanie ich powinno być dla Ciebie łatwe. „Gravestone” w języku angielskim oznacza „nagrobek”, zaś „dragonfly” oznacza „ważkę”.

Są to dość trafne określenia, ponieważ odnoszą się do trendu, jaki rynek ma obrać. Formacja nagrobka doji, w rzeczywistości, identyfikuje niedźwiedzi trend następujący po byczym (rynek „umiera”, spada). Formacja ważki doji, przeciwnie, identyfikuje byczy trend następujący po niedźwiedzim (rynek „startuje”, idzie w górę).

Biorąc pod uwagę ich znaczenie, świece doji mogą być bardzo przydatne, aby zrozumieć, kiedy wejść i wyjść z rynku.

Identyfikacja nagrobka i ważki doji

Najpierw musisz zrozumieć, jak wyglądają świece doji, aby móc je wykorzystać.

Ogólnie rzecz biorąc, świece doji mają wartość otwarcia równą wartości zamknięcia i brak jest korpusu świecy.

Nagrobek doji – Łatwy do zidentyfikowania, biorąc pod uwagę długi górny cień i brak dolnego cienia (lub, jeśli jest obecny, bardzo mały).

Ważka doji – Również łatwe do zidentyfikowania, biorąc pod uwagę długi dolny cień i brak górnego cienia (lub, jeśli jest obecny, bardzo mały).

Znaczenie i wykorzystanie nagrobka i ważki doji

Jak użyjesz nagrobka lub ważki doji, zależy od Ciebie. Są to bardzo przydatne formacje, ale same w sobie nie gwarantują, że transakcja zakończy się sukcesem.

Kiedy pojawia się nagrobek doji, oznacza to, że kupujący zdołali podnieść cenę do momentu odwrócenia pozycji, tracąc siłę i pozwalając sprzedającym zdominować transakcję. Formacja ta może sugerować sprzedaż, ale jej obecność musi być potwierdzona przez inne czynniki, takie jak obecność negatywnej świecy, która zamyka się poniżej minimum nagrobka doji. Wzorzec ten nabiera ponadto większego znaczenia w następstwie długiego okresu wzrostu.

Kiedy pojawia się ważka doji, oznacza to, że sprzedawcy zepchnęli ceny do minimum, aby następnie stracić siłę i zdominować handel na rzecz kupujących. Formacja ta może sugerować kupno, ale jej obecność musi być potwierdzona przez inne czynniki, takie jak obecność jednej pozytywnej świecy, która zamyka się powyżej maksimum ważki doji. Wzorzec ten nabiera ponadto większego znaczenia po długim okresie spadku.

Wniosek

Gorąco doradzamy skorzystanie z tych i innych wzorów, ponieważ mogą one stanowić różnicę między znalezieniem świetnej oferty a straconą szansą.

Wzorce te są również bardzo łatwe do zapamiętania, zidentyfikowania i wykorzystania.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!