CFD: częste zlecenia

Dziś omówimy i postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące kontraktów CFD, czym są oraz jak działają. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej. 

CFD: częste zlecenia

Kontrakt na różnicę kursową lub CFD, jest dwustronnym kontraktem pomiędzy dwoma stronami, w celu wymiany różnicy pomiędzy ceną kupna i ceną sprzedaży bazowego składnika aktywów, tj. różnicy w cenie składnika aktywów finansowych pomiędzy datą otwarcia i zamknięcia kontraktu.

Poniżej znajduje się lista 12 najczęściej zadawanych pytań dotyczących kontraktów CFD i ich działania.

  1. Jak mogę otworzyć konto, aby handlować CFD?

Istnieje wielu brokerów, którzy oferują możliwość otwarcia konta w celu handlu CFD. Jest to szybki i prosty proces. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź nasz Przewodnik dla Brokerów.

2. Na jakich rynkach można handlować kontraktami CFD?

Kontrakty CFD oferują szeroką gamę rynków, na których można inwestować, w tym indeksy, akcje, waluty, stopy procentowe, towary i sektory.

3. Jaka jest minimalna kwota, którą mogę zainwestować w każdy instrument CFD?

Minimalna wymagana inwestycja to 1 CFD. Dotyczy to indeksów, akcji, walut, stóp procentowych, towarów.

4. Jakie są zalety pracy z CFD?

Głównymi zaletami pracy z CFDS jest duża różnorodność dostępnych rynków, dźwignia, możliwość handlu zarówno w górę jak i w dół, regulowane spready i płynność; między innymi. Zobacz nasz artykuł „Zalety i wady kontraktów CFD”.

5. Czy można ograniczyć ryzyko podczas handlu z CFD?

Tak, inwestor może ograniczyć ryzyko transakcji CFD poprzez różne narzędzia, takie jak gwarantowane zlecenia stop, stop loss, zlecenia OCE, brokerzy oferują rachunki z ograniczonym ryzykiem, za pomocą których można je ograniczyć.

6. Czy możliwe jest handlowanie CFD w różnych godzinach w regularnym harmonogramie rynku?

W niektórych produktach jest to możliwe, jak w przypadku indeksów amerykańskich, niektórych europejskich itd. Zasadniczo zależy to od płynności.

7. W jaki sposób oblicza się niezbędne gwarancje?

Kiedy handlujesz kontraktami CFD, potrzebujesz depozytu lub początkowej gwarancji, aby móc otworzyć pozycję. Aby obliczyć tę gwarancję, należy najpierw pomnożyć pozycję z wymaganą gwarancją początkową, gwarancja jest obliczana jako procent wartości aktywów, w których jest umieszczony, gwarancje mogą być 0,5%, w niektórych indeksach lub 5% w przypadku niektórych akcji.

8. Jeśli działam z CFDS, jak wpływają na to dywidendy?

Korekty dywidendy można zobaczyć w dziennych zestawieniach, jeśli zakupiłeś pozycje CFD na akcje, czyli długie pozycje, otrzymasz gotówkę odpowiadającą wartości dywidendy za posiadanie akcji, a jeśli masz krótkie lub sprzedane pozycje, zostanie Ci odjęta odpowiednia dywidenda.

9. Jeśli otworzę pozycję z CFD czy rolowanie może być wykonane na dzień po wygaśnięciu?

Będzie to zależało od brokera, z którym handlujesz. Niektóre z nich automatycznie wykonują rolowanie, a inne nie, więc inwestor sam musi zamknąć pozycję i otworzyć następną w czasie wygaśnięcia.

10. Jak mogę zobaczyć stan mojego konta i moje pozycje?

Najczęściej Twój broker wysyła Ci codziennie e-mail z dziennym wyciągiem z Twojego konta, a z jego platformy online możesz sprawdzić swoje saldo i pozycje.

11. Jeśli saldo mojego konta jest niższe niż wymagane zabezpieczenie czy pozycja zostanie zamknięta?

Pozycje nie będą zamykane bez zgody klienta. W momencie, gdy saldo rachunku jest mniejsze niż wymagana gwarancja, broker musi skontaktować się z nami drogą mailową lub telefoniczną, aby dodać płynność do rachunku lub zamknąć częściowo lub całkowicie utrzymywane pozycje. W przypadku nieotrzymania kontaktu od klienta, broker ma możliwość zamknięcia pozycji i tym samym zapobieżenia ujemnej pozycji na koncie.

12. Czy powinienem anulować zlecenia oczekujące po zamknięciu pozycji?

Tak, pod warunkiem, że nie chcesz otwierać nowych pozycji, ponieważ nie są one automatycznie anulowane.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących kontraktów CFD lub ich działania, możesz je zadać na forum CFDS w Rankia Polska. Nasi eksperci i inni członkowie chętnie wyjaśnią Twoje wątpliwości.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!