Przepływy pieniężne: czym one są, jak je obliczyć i różne rodzaje przepływów pieniężnych

Słyszeliśmy o przepływach pieniężnych od wielu analityków, ale czym one są? Jak się je oblicza? W dzisiejszym poście omówimy różne rodzaje przepływów pieniężnych.

„Przepływy pieniężne są kluczowym wskaźnikiem kondycji ekonomicznej firmy. Poznaj różne przepływy pieniężne i dowiedz się, jak obliczyć przepływy pieniężne netto”.

Cash flow, co to jest?

Cash flow czyli przepływy pieniężne są jednym z najważniejszych wskaźników dla przedsiębiorstwa. Dostarczają one szczegółowych informacji o przychodach i wydatkach, pozwalając określić wypłacalność i płynność finansową przedsiębiorstwa. Informacje te przechowywane są przez kontrolera finansowego, a jego rola polega na kontroli rachunku przepływów pieniężnych. To z kolei pozwala na ocenę zdolności firmy do generowania bogactwa i pomaga w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących finansowania działalności.

Przepływy pieniężne można więc zdefiniować jako „informację o zasobach, jakie generuje przedsiębiorstwo, zarówno w zakresie przychodów, jak i wydatków, wykorzystywaną do wskazania akumulacji bogactwa netto w danym okresie.

Przepływy pieniężne: Rodzaje

Możemy wyróżnić następujące rodzaje:

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnejInwestycyjny przepływ środków pieniężnychPrzepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
ilość środków pieniężnych, które wpływają i wypływają z przedsiębiorstwa poprzez transakcje bezpośrednio związane z prowadzeniem jego działalności, bez uwzględnienia kosztów finansowania.Kwota środków pieniężnych, która wpływa lub jest wydatkowana w oparciu o inwestycje przedsiębiorstwa, zazwyczaj w produkty finansowe, które można łatwo zamienić na gotówkę, jak również w zakup rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.Przepływy środków pieniężnych z inwestycji finansowych przedsiębiorstwa związanych z jego działalnością, takich jak zapłata należności lub środki pieniężne otrzymane z emisji akcji.

Istnieją również przepływy pochodne od powyższych:

  • Wolne przepływy pieniężne: to operacyjne przepływy pieniężne pomniejszone o wydatki kapitałowe. Ta gotówka jest tym, co firma ma do dyspozycji, aby realizować projekty ekspansji, przejęć i utrzymać stabilność finansową.
  • Nakłady kapitałowe (CAPEX): są to wydatki poniesione na nabycie aktywów produkcyjnych, takich jak maszyny, pojazdy, itp.

Cash flow: Jak obliczyć?

Przepływy pieniężne netto to środki pieniężne wpływające i wypływające z przedsiębiorstwa. Oblicza się je dodając zysk netto do amortyzacji dokonanej w danym okresie.

Przepływy pieniężne = Zysk netto + Amortyzacja + Rezerwy + Zobowiązania – Należności

Jeśli przepływy pieniężne są dodatnie, oznacza to, że przychody firmy były większe niż jej wydatki, jeśli natomiast są ujemne, oznacza to, że firma wydała więcej niż wprowadziła.

Wskaźniki wykorzystujące wolne przepływy pieniężne

Możemy również wymienić kilka wskaźników, które uwzględniają przepływy pieniężne w porównaniu z innymi zmiennymi firmy, takimi jak zobowiązania, sprzedaż, dywidendy, wydatki kapitałowe itp.

  • Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej / Sprzedaż netto: wskaźnik ten określa zdolność firmy do przekształcania sprzedaży w gotówkę (zgromadzoną gotówkę).
  • Wolne przepływy pieniężne / operacyjne przepływy pieniężne: im wyższy jest ten wskaźnik, tym silniejsza jest pozycja finansowa firmy. Dlatego im niższe wydatki kapitałowe w stosunku do przepływów pieniężnych firmy, tym większa siła finansowa do rozwoju. Te wydatki na naprawę lub nabycie aktywów odejmuje się od przepływów pieniężnych i w ten sposób otrzymujemy wolne przepływy pieniężne. A oblicza się je w ten sposób:

FCF = przepływy pieniężne z działalności operacyjnej – nakłady kapitałowe/przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Inne stosowane wskaźniki.

Tutaj możemy wymienić:

  • Wskaźniki pokrycia
  • Pokrycie zadłużenia krótkoterminowego: jest obliczane poprzez podzielenie przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej przez zadłużenie krótkoterminowe.
  • Pokrycie zadłużenia CP: operacyjne przepływy pieniężne / zadłużenie krótkoterminowe
  • Wypłata dywidendy: przepływy pieniężne z działalności operacyjnej / dywidenda pieniężna.
  • Pokrycie dywidendy: operacyjne przepływy pieniężne dzielone są przez rzeczywistą dywidendę wypłacaną przez spółkę.
  • Wydatki kapitałowe: przepływy pieniężne z działalności operacyjnej dzielone są przez wydatki, jakie firma ponosi na zakup wyposażenia kapitałowego, maszyn, pojazdów.
  • Pokrycie wydatków kapitałowych: operacyjne przepływy pieniężne / wydatki kapitałowe.

CAPEX + Zabezpieczenia Dywidendy 

CAPEX (Capital Expenditures): to inwestycje w aktywa kapitałowe, w tym budynki, maszyny itp. Nie podlega on odliczeniu od dochodu do opodatkowania. Wydatek ten staje się częścią aktywów, chociaż amortyzacja i umorzenie tych aktywów muszą być brane pod uwagę każdego roku.

CAPEX jest jednym z głównych sposobów inwestowania przez firmę przepływów pieniężnych w aktywa. Wydatki te są przeznaczane na naprawę lub nabycie aktywów, są odejmowane od przepływów pieniężnych i w ten sposób uzyskuje się wolne przepływy pieniężne.

CAPEX + Pokrycie Dywidendy = Operacyjne przepływy pieniężne / Wydatki kapitałowe + Dywidenda

Podsumowując, przepływy pieniężne dostarczają inwestorom wielu informacji potrzebnych do stworzenia profilu spółki, w którą chcą zainwestować. Dlatego są one dobrym wskaźnikiem do tego celu. Pomaga też firmie podejmować decyzje o nakładach kapitałowych i innych rodzajach liczników lub wskaźników, które pozwalają jej odnotować wzrost.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!