„Krzywa rentowności” lub „krzywa stóp procentowych” jest graficzną reprezentacją używaną do pokazania wzlotów, przepływów lub stóp procentowych terminów zapadalności lub długów zazwyczaj w zakresie od jednego do trzydziestu lat.

Co to jest krzywa dochodowości?
Krzywa dochodowości odzwierciedla lub pokazuje zależność między stopą procentową a terminem jej zapadalności. Jest to doskonałe narzędzie do podejmowania decyzji, ponieważ można zaplanować decyzje finansowe dotyczące instrumentów finansowych.
Znaczenie
Krzywa rentowności jest ważna:
W przypadku pośredników finansowych
Banki i inni pośrednicy finansowi pożyczają większość swoich środków poprzez sprzedaż depozytów krótkoterminowych i udzielają pożyczek poprzez pożyczki długoterminowe, więc im bardziej stroma krzywa rosnąca, tym większa różnica między stopami kredytowymi i tym większy zysk.
Prognozowanie stóp procentowych
Kształt krzywej pomaga inwestorom zorientować się, jak w przyszłości będą kształtować się stopy procentowe, a więc krzywa normalna, wznosząca się, oznacza, że długoterminowe papiery wartościowe przynoszą większe zyski, podczas gdy odwrócona krzywa dochodowości wskazuje, że krótkoterminowe papiery wartościowe przynoszą większe zyski.
Kompromis między dojrzałością a wydajnością
Krzywa dochodowości pokazuje kompromis pomiędzy terminem zapadalności a zyskiem; dlatego też ryzyko i zysk są silnie skorelowane podczas inwestowania. Ponadto, wyższe potencjalne zyski z inwestycji wiążą się zazwyczaj z wyższym ryzykiem.
Rodzaje ryzyka obejmują ryzyko specyficzne dla danego projektu, ryzyko specyficzne dla danego sektora, ryzyko konkurencyjne, ryzyko międzynarodowe i ryzyko rynkowe.
Papiery wartościowe o zawyżonej lub zaniżonej wartości
Krzywa może pokazać inwestorom, czy dany papier wartościowy jest chwilowo przewartościowany czy niedowartościowany. Pamiętaj, że stopa zwrotu z papieru wartościowego (ROR) to zysk lub strata z inwestycji w okresie czasu równa kosztowi początkowej inwestycji, wyrażona w procentach. Ponadto, jeżeli stopa zwrotu jest niższa niż krzywa rentowności, oznacza to, że dany papier wartościowy jest zbyt drogi.
Inwestycje w krzywą dochodowości
Jeśli spojrzeć na krzywą dochodowości z technicznego punktu widzenia, powinna ona zasadniczo mieć nachylenie w górę, ponieważ odzwierciedla czas, jaki inwestor potrzebuje, aby odzyskać to, co zainwestował, a ponadto ryzyko, jakie podejmuje w związku z tym.
Odwrócenie krzywej (zmiana nachylenia) jest jednak spowodowane dużymi naciskami lub żądaniami płatności z wyższą rentownością instrumentów krótkoterminowych; powstaje to z powodu utraty zaufania do przyszłości gospodarczej.
Rodzaje krzywej dochodowości: interpretacja
Główne kształty krzywej dochodowości to:
Odwrócona krzywa dochodowości
Odwrócona krzywa dochodowości przedstawia inwestycję o normalnym zwrocie; z nachyleniem w dół, gdzie odsetki płacone od instrumentów krótkoterminowych mają wyższe stopy zwrotu niż od instrumentów długoterminowych.
Normalna krzywa dochodowości
Ponieważ krzywa ta jest nachylona w górę, jej nachylenie jest dodatnie, a ponadto zyski z długoterminowych instrumentów finansowych są wyższe niż z instrumentów krótkoterminowych. (inwestorzy z brakiem wiary w przyszłość gospodarki).
Płaska krzywa dochodowości
Ten typ krzywej jest generowany, gdy zwroty krótkoterminowe są równe zwrotom długoterminowym. Oznacza to, że stopy zwrotu, niezależnie od czasu do wykupu, nie wykazują żadnej różnicy.
Kształt krzywej dochodowości
Krzywa rentowności może przybierać cztery różne kształty:
- Rosnący, gdzie zwrot z papierów wartościowych średnio- i długoterminowych jest wyższy niż z papierów krótkoterminowych.
- Malejąca, gdy rentowność średnio- i długoterminowych papierów wartościowych jest niższa niż rentowność krótkoterminowych papierów wartościowych.
- Płaska, gdzie wszystkie papiery wartościowe mają taką samą rentowność niezależnie od terminu zapadalności.
- Humpy, gdzie początkowy ślad rośnie, a końcowy maleje.
Różne ruchy
- Rotacja, gdy krótkoterminowe plony rosną lub maleją proporcjonalnie bardziej niż długoterminowe.
- Ruch równoległy, gdy wszystkie plony przesuwają się o tę samą wartość, więc krzywa nie zmienia kształtu ani nachylenia.
- Motyl, gdy na przykład rentowność ma tendencję do wzrostu wraz z upływem terminu zapadalności do pewnego momentu, a następnie ma tendencję do spadku wraz z upływem terminu zapadalności.
Miejmy nadzieję, że te informacje dały Ci pojęcie o tym, czym jest krzywa dochodowości i jak ją interpretować.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.