Cyfrowy Yuan: Gdzie kupić i co to jest?

Co to jest Cyfrowy Yuan? Chiński juan cyfrowy służy jako forma waluty cyfrowej banku centralnego, nad którą pracuje również wiele innych banków centralnych na świecie. Niewątpliwie chiński bank centralny znacznie wyprzedza swoich światowych kolegów. W tym wpisie dowiemy się czym jest Digital Yuan i czy jest on kryptowalutą?

Cyfrowy yuan: Co to jest?

Cyfrowa waluta yuan powstała w 2014 roku. Ale to właśnie w drugim kwartale 2021 roku władze Ludowego Banku Chin zapowiedziały rozszerzenie testów pilotażowych, aby przekonać się, że waluta ta jest kompatybilna z systemem finansowym. Aplikacje do płatności mobilnych umożliwiają ludziom dostęp do cyfrowych juanów za pośrednictwem smartfonów, ale juan jest cyfrową wersją renminbi, emitowanego przez Ludowy Bank Chin.

Cyfrowa waluta e-CNY

Cyfrowy juan lub e-CNY jest cyfrową walutą, która ma poparcie Banku Centralnego (CBDC). Jej celem jest zastąpienie części banknotów i monet będących w obiegu, dzięki czemu bank może kontrolować ich emisję.

Ta chińska cyfrowa waluta różni się od kryptowalut, które zostały zakazane w Chinach od 2017 roku. Jedną z jej cech jest to, że jej konwersja i wartość są równoważne z fizycznymi pieniędzmi; unikając zmienności, której doświadcza kryptowaluta.

Cyfrowy juan nie jest kryptowalutą w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej państwowa waluta cyfrowa scentralizowana i kontrolowana przez Bank Centralny Chin, jak wspomniano na wstępie.

Gdzie kupić Cyfrowy Yuan?

Inwestorzy nie mogą bezpośrednio kupować ani handlować cyfrowym juanem. Cyfrowa waluta jest dostępna tylko dla obywateli Chin. W chińską walutę cyfrową można inwestować pośrednio, ponieważ juan cyfrowy jest po prostu cyfrową wersją juana fizycznego.

Na przykład, aby zainwestować w juana fizycznego, inwestorzy mogą go bezpośrednio zakupić i trzymać w gotówce. Alternatywnie, można inwestować w fundusze ETF oparte na ruchach chińskiego juana lub kupować kontrakty terminowe na juana i kontrakty forward.

Jak go używać?

Gdy użytkownik będzie chciał dokonać zakupu za pośrednictwem aplikacji, wygenerowany zostanie kod QR umożliwiający przeprowadzenie transakcji w czasie rzeczywistym. Ponadto technologie NFC (Near Field Communication) mogą być wykorzystywane w miejscach, w których nie ma połączenia z Internetem.

W tym przypadku należy zauważyć, że w Chinach coraz rzadziej używa się gotówki na rzecz bardziej praktycznych i przyjaznych dla użytkownika rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają dokonywanie wszelkiego rodzaju transakcji za pomocą smartfona.

Według rządu chińskiego banknoty i monety nie są łatwe w użyciu, a koszty ich produkcji i przechowywania są wysokie; ponadto łatwo je podrobić.

Szukasz brokera do handlu kryptowalutami? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Zalety cyfrowego juana

  • Wygoda. Jedna waluta cyfrowa może być używana do różnych celów, takich jak transport czy transakcje handlowe.
  • Oszczędność. Dzięki cyfrowemu juanowi konsumenci mogą uniknąć lub ograniczyć transakcje oparte na opłatach, takie jak przelewy i aplikacje komercyjne.
  • Gromadzenie danych wysokiej jakości. Dzięki cyfrowemu śledzeniu transakcji, można skuteczniej zbierać dane ekonomiczne i obliczać statystyki.
  • Wykrywanie przestępstw i zapobieganie im. Monitorowanie transakcji może pomóc w zapobieganiu nielegalnych przepływów środków.

Wady cyfrowego juana

  • Brak anonimowości. Yuan nie cieszy się anonimowością kryptowalut (zdecentralizowanych instrumentów, które nie przechowują danych osobowych ani historycznych zapisów transakcji swoich użytkowników). Chińska cyfrowa giełda walutowa nie będzie anonimowa, ponieważ bank centralny i rząd Chin będą mogły monitorować transakcje.
  • Zwiększona konkurencja. Może to być korzyść dla rządu chińskiego, ale może też stanowić zagrożenie dla firm, których przychody zależą od usług płatności cyfrowych.

Chińska waluta- Różnice w stosunku do Bitcoin

Bitcoin jest powiązany z technologią Blockchain (wysoce rozwinięty system, który zapisuje każdą transakcję w chronologicznie rozproszonych blokach, chronionych i gwarantowanych przez kryptografię i które raz zapisane nie są już modyfikowalne). Cyfrowy Yuan nie zależy bezpośrednio od tej technologii, jest jedynie nią zainspirowany, ale tworzy autonomiczne zasady.

Cyfrowy Yuan nie jest środkiem inwestycyjnym i jest używany do dokonywania transakcji lub zakupów. Jest to środek płatniczy, służący do nabywania towarów i usług.

W przeciwieństwie do kryptowalut, ta cyfrowa waluta ma swój odpowiednik w świecie rzeczywistym. Oznacza to, że jest poparta fizycznymi pieniędzmi i podlega chińskim regulacjom.

Zobacz także:

Podsumowanie

Wreszcie, należy wiedzieć, że cyfrowy Yuan należy do chińskiego rynku krajowego, ale z upływem czasu może skonsolidować się jako siła międzynarodowa. Podobnie, wielu ekspertów zapewnia, że cyfrowy juan pozwoli obecnemu rządowi chińskiemu na monitorowanie gospodarki i transakcji ludności.

Czy uważasz, że ta cyfrowa kryptowaluta może stać się zagrożeniem dla dolara amerykańskiego? Przedstaw nam swoją opinię na ten temat.

Czytaj więcej o:


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!