Jak inwestować w kryptowaluty?

Istnieją różne sposoby inwestowania w kryptowaluty i Bitcoin. Wybór sposobu inwestowania jest subiektywny i zależy od tego, z jakich platform i jakich metodologii chcesz korzystać.

Jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina

Istnieją różne sposoby inwestowania w Bitcoin i kryptowaluty.

 • Jednym z popularnych sposobów inwestowania w kryptowaluty jest zakup spot za pośrednictwem giełd, które pozwalają na bezpośredni zakup kryptowalut.

Jednak nie wszystkie giełdy są takie same i tu pojawia się kwestia metodologii, ponieważ istnieją giełdy scentralizowane (CEX) i zdecentralizowane (DEX).

CEX-y potrzebują KYC (know your customer), czyli obowiązkowego procesu rozpoznawania w celu weryfikacji tożsamości swoich klientów.

Zobacz także:

Ponieważ DEX-y nie są kontrolowane przez żadnego pośrednika, nie mają na razie wymogu KYC, więc prywatność klientów, w dozwolonym zakresie (można by tu otworzyć osobny temat, bo jeśli przenosisz kryptowaluty z CEX-a na DEX-a, to Twój adres publiczny jest powiązany z kontem, na którym wcześniej zarejestrowałeś swoje dane osobowe), jest zachowana.

CEX-y pozwalają na deponowanie walut fiat, podczas gdy DEX-y wykorzystują stablecoiny, kryptowaluty powiązane z prawdziwą walutą, taką jak dolary lub euro, jako formę płynności.

Najczęściej używane centralne giełdy według wolumenu obrotu to Binance, Coinbase, Kraken i KuCoin.

Czytaj także:

Po ostatnich wydarzeniach dotyczących FTX wprowadzono proof-of-reserve, który stara się uczynić ich działania bardziej przejrzystymi w odniesieniu do kryptowalut zdeponowanych przez klientów.

W świecie kryptowalut jest takie powiedzenie: „not your keys, not your coin”.

Jeśli nie jesteś właścicielem swoich kluczy prywatnych, nie jesteś właścicielem swojej kryptowaluty, więc pamiętaj, aby przenieść swoją kryptowalutę do portfeli niebędących depozytami, takich jak portfele sprzętowe Ledger lub Trezor.

Najczęściej używane zdecentralizowane giełdy pod względem wolumenu obrotu to Uniswap, dYdX, PancakeSwap, Curve.

Inne sposoby inwestowania w kryptowaluty to:

 • ETP, pozwalają na ekspozycję na kryptowaluty również tym, którzy chcą korzystać z tradycyjnych instrumentów, takich jak instrumenty finansowe z pasywną replikacją, które zamiast towaru jako instrumentu bazowego mają kryptowalutę. Najczęściej stosowanymi platformami są Fineco i Scalable Capital.
 • CFD, instrumenty pochodne, które replikują cenę instrumentu bazowego, w naszym przypadku kryptowaluty, do wykorzystania wyłącznie do handlu. Do najczęściej używanych platform należą eToro, XTB oraz Interactive Brokers.
 • Wydobywanie kryptowalut: to proces, w którym górnicy wykorzystują moc obliczeniową (hash), aby przetwarzać transakcje i uzyskiwać nagrody (kryptowaluty) lub, innymi słowy, jest to proces rejestrowania transakcji blockchain, w zamian za nagrodę, dostarczaną w tym samym rodzaju kryptowaluty, która jest wydobywana.

Gdzie inwestować w kryptowaluty?

Reasumując, gdzie można inwestować w kryptowaluty?

 • Regulowane giełdy (CEX) poprzez zakup spot;
 • Giełdy zdecentralizowane (DEX) poprzez zakup spot;
 • Brokerzy online z CFD i ETP;
 • Banki internetowe z CFD i ETP.

Najlepsze giełdy kryptowalutowe


OCENAKRYPTOWALUTYLICZBA PARFEE TAKERFEE MAKER
BINANCE9.935614440,10%0,10%
COINBASE8.12295450,60%0,40%
KRAKEN7.72216600,26%0,16%
KUCOIN6.873912900,10%0,10%
Źródło: Coinmarketcap
 • taker = kiedy składasz zlecenie i jest ono dopasowane do istniejącego zlecenia w arkuszu zleceń
 • maker = kiedy składasz zlecenie, które nie pasuje do istniejącego zlecenia w arkuszu zleceń
 • fee = opłaty spotowe za wymianę jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę, te w tabeli są opłatami degresywnymi, więc w zależności od wolumenu i innych cech można je zmniejszyć.

Wszystkie giełdy w tabeli udostępniły proo-of-reserve.

Tutaj znajdziesz pełną listę najlepszych giełd kryptowalut.

Najlepsi brokerzy kryptowalut

XTB umożliwia inwestowanie poprzez kontrakty CFD na: BTC, ETH, LTC, XRP, BCC, EOS, XTZ, ADA, DOGE, XLM, UNI, BNB, DOT, LINK.

Tutaj znajdziesz pełną listę- Najlepsi brokerzy kryptowalut

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

€0.00

Scalable Capital umożliwia inwestowanie w BTC, ETH, XRP, LTC, UNI, LINK, ATOM, MATIC, XTZ, ADA, SOL, DOT, ALGO poprzez instrumenty typu ETP.

eToro umożliwia inwestowanie w BTC, XRP, ETH, BCH, ETC, LTC, DASH, ADA, BNB, MANA i wiele innych kryptowalut poprzez CFD, a niektóre także poprzez zakup spot.

eToro

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

Czytaj też: Kryptowaluty na eToro.

Różnica między giełdami kryptowalutowymi a brokerami

Ogólnie rzecz biorąc, giełdy skupiają się bardziej na kupnie lub sprzedaży kryptowalut i wymianie ich na waluty fiat, podczas gdy u brokerów można również handlować innymi klasami aktywów poza kryptowalutami, a u niektórych handlować za pośrednictwem CFD na kryptowaluty lub blockchain.

W jakie kryptowaluty zainwestować?

Poniższy wykres pokazuje, czy jesteśmy w roku Bitcoina czy w roku Altcoina.

Wykres wyraźnie pokazuje, że nadal jesteśmy w roku/sezonie Bitcoina, więc Bitcoin na razie pozostaje najlepszą kryptowalutą do inwestowania.

Sprawdź także: Nowe kryptowaluty

Dominacja (market cap token / market cap crypto tot %):

 • 38,2% Bitcoin
 • 18,3% Ethereum
 • 5,1% BNB
 • 15,3% USDT + USDC + BUSD (3 najbardziej skapitalizowane stablecoiny)

Tak więc 6 najlepszych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej posiada około 67% całego rynku.

W tym okresie historycznym bardzo trudno jest więc zidentyfikować altcoiny, które mogą osiągnąć spójne pozytywne zwroty w krótkim okresie.

Czytaj także: Kryptowaluty, w które warto zainwestować.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z bardzo dużym ryzykiem.

Podstawą każdej inwestycji jest stosunek ryzyka do zysku, im więcej potencjalnych zwrotów może wygenerować dane aktywo, tym bardziej jest ono ryzykowne, a więc i bardziej zmienne.

Kryptowaluty należą do kategorii bardziej ryzykownych aktywów.

Bitcoin ma jednak swoją własną historię, ponieważ jeśli pominąć krótkoterminowe, a więc jednoroczne zwroty (np. -58% w 2014 r., -73% w 2018 r. i -65% w 2022 r.), to od 2011 do 2022 r. wygenerował średnioroczny wynik na poziomie +151%.

BTC był przez 9 lat najlepszym aktywem w historii, co widać na poniższym obrazku.

Najlepszym podejściem jest zastosowanie odpowiedniej dywersyfikacji portfela poprzez przeznaczenie jego niewielkiego procentu na kryptowaluty, który zmienia się w zależności od apetytu na ryzyko.

Inwestowanie w kryptowaluty: Zlety

Główne zalety inwestowania w kryptowaluty to:

 • Decentralizacja: wymiana kryptowalut, jeśli odbywa się w zwykły sposób, czyli za pośrednictwem DEX i z wykorzystaniem portfeli niebędących depozytami, nie angażuje pośredników, więc transakcje odbywają się między jedną stroną a drugą bez przechodzenia przez podmiot trzeci, jak to się dzieje w systemie bankowym;
 • Przejrzystość: każda transakcja jest zapisywana na blockchainie, więc jest nieusuwalnie zapisana w sieci;
 • Zabezpieczenia: jesteś właścicielem aktywów;
 • Prywatność: może zagwarantować anonimowość;
 • Szybkość: transakcje są przesyłane bardzo szybko, szybkość zależy od blockchaina, którego używasz;
 • Przenośność: aktywa cyfrowe są łatwe do transportu, zależy to od rodzaju portfela, w którym są przechowywane;
 • Wymienialność: dzięki swapom możliwa jest łatwa wymiana jednej kryptowaluty na drugą;
 • Ekonomiczne: opłaty za transakcje są bardzo niskie, w zależności od blockchaina, na którym są używane;
 • Autentyczność: kryptowalut nie da się podrobić, ponieważ blockchain i algorytmy konsensusu, gwarantują ich unikalność.

Inwestowanie w kryptowaluty: ryzyko

Jednym z aspektów najmniej branych pod uwagę przez inwestorów jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo na rynku kryptowalut jest naszą odpowiedzialną, w tym sensie, że sami je tworzymy.

'Nie twoje klucze, nie Twoja moneta'. Taka jest zasada.

Niepowodzenia licznych platform CeFi i CEX, takich jak Celsius czy FTX, zaalarmowały inwestorów (czytaj też Upadek FTX).

Dlatego dla spokoju ducha musisz używać portfeli, które są w stanie zapewnić Ci bezpieczeństwo, ponieważ to Ty jesteś właścicielem swoich kryptowalut.

Bezpieczeństwo zależy również od tego, w jaką kryptowalutę zdecydujesz się zainwestować. Analiza projektu przy użyciu białej księgi jest najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa i utraty kapitału.

Wreszcie, jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty, powinieneś wiedzieć, jak kryptowaluty są opodatkowane Polsce.

Często zadawane pytania

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Najlepszym sposobem na inwestowanie w kryptowaluty jest zastosowanie strategii inwestycyjnej zwanej planem akumulacji kapitału, za pomocą której będziesz okresowo kupował taką samą ilość danej kryptowaluty np. Bitcoin za 100€/miesiąc. Przenieś je następnie do portfela, aby zoptymalizować bezpieczeństwo. Jest to najprostszy i najmniej ryzykowny sposób podejścia do świata kryptowalut.

Jakie są zagrożenia związane z inwestowaniem w kryptowaluty?

– Zmienność, są to bardzo ryzykowne aktywa, ponieważ ich cena ciągle się zmienia.
– Częste błędy wynikające z braku wiedzy, transakcje są nieodwracalne, więc nie ma możliwości cofnięcia lub poproszenia o pomoc po wysłaniu środków lub zgubienia kluczy prywatnych, które gwarantują Ci dostęp do Twoich środków;
– Nieregulacja, w Polsce nie zostały jeszcze uregulowane w przeciwieństwie do innych produktów finansowych takich jak akcje, obligacje;
– Oszustwa i projekty scamowe, niestety świat cyfrowy stworzył wiele możliwości dla tych, którzy chcą oszukać ludzi, więc trzeba być bardzo ostrożnym i absolutnie nie wierzyć w szybkie i łatwe zyski ani nie dać się nabrać na oszustwa komputerowe takie jak phishing.

Jakie są najlepsze strony do śledzenia kryptowalut?

– Coinmarketcap i Coingecko, do monitorowania cen kryptowalut;
– Defillama i Defipulse, aby monitorować zdecentralizowane finanse (DeFi), więc wszystkie platformy pożyczkowe, staking, farming;

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestować można wybierając giełdę lub brokera. Z pierwszym handlujesz kryptowalutami i walutami fiat. W przypadku drugiego, oprócz handlu kryptowalutami (np. za pomocą CFD na kryptowaluty) można handlować również innymi aktywami.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!