Wskaźnik Sharpe’a: Co to jest i jak działa?

Wskaźnik Sharpe'a jest miarą służącą do analizy wyników inwestycji przy uwzględnieniu ryzyka związanego z tą inwestycją.

Wskaźnik Sharpe’a: Co to jest i jak działa?

Wskaźnik Sharpe'a: co to jest i jak działa?

Ten wskaźnik finansowy został opracowany przez ekonomistę Williama F. Sharpe'a w celu stwierdzenia, czy zwrot z inwestycji jest wynikiem mądrej decyzji, czy też przeciwnie, jest wynikiem podjęcia większego ryzyka. Jest to wskaźnik, który oblicza zwrot z inwestycji skorygowany o ryzyko.

Wskaźnik Sharpe'a stał się bardzo popularny w ostatnich latach, częściowo dlatego, że jest bardzo łatwy do obliczenia. Jest on powszechnie stosowany do oceny wyników funduszy inwestycyjnych. Im wyższy wskaźnik Sharpe'a, tym lepiej.

W finansach, im bardziej ryzykowna inwestycja, tym wyższy oczekiwany zwrot, ponieważ oczekujemy, że dostaniemy więcej za większe ryzyko. Dzięki wskaźnikowi Sharpe'a możemy porównywać portfele o różnym ryzyku i wiedzieć, który z nich odniósł większy sukces, ponieważ dostosowujemy się do ryzyka. Ten wskaźnik finansowy mówi nam, jak dobra jest inwestycja. Dzięki korekcie ryzyka możemy zobaczyć, która inwestycja uzyskała większą rentowność z tytułu ryzyka, czyli innymi słowy, ile dodatkowej rentowności uzyskaliśmy inwestując w bardziej ryzykowne aktywa finansowe.

Jak się go oblicza i jakie są jego ograniczenia?

Oblicza się go następująco:

Wskaźnik Sharpe'a = (zwrot z funduszu lub portfela – zwrot z aktywów wolnych od ryzyka)/ Zmienność (odchylenie standardowe) funduszu lub portfela.

Dokładniej mówiąc, mierzy on dodatkowy zysk z kapitału powyżej zysku z aktywów wolnych od ryzyka na jednostkę zakładanej zmienności.

Im wyższy jest wskaźnik Sharpe'a inwestycji, tym lepsze są jej wyniki skorygowane o ryzyko. Jeśli jest ona ujemna, zysk z inwestycji nie przekracza zysku z aktywów wolnych od ryzyka.

Nie ma idealnych metryk i każda z nich ma swoje ograniczenia. W tym sensie wskaźnik Sharpe'a nie jest wyjątkiem, a wśród głównych wad, które można wymienić, są następujące:

1. Nie dokonuje się w nim rozróżnienia między kolejnymi stratami a stratami przerywanymi.

Współczynnik Sharpe'a nie zależy od kolejności próby. To nie to samo stracić 10 razy z rzędu, jak stracić co drugi raz.

2. Nie ma rozróżnienia między dodatnimi i ujemnymi odchyleniami (zmiennością).

Inną słabością wskaźnika Sharpe'a jest to, że gdy do obliczenia ryzyka używamy standardowego odchylenia zwrotu, nie rozróżnia on pomiędzy zmiennością w górę i w dół. Zmienność strategii inwestycyjnej pozwala nam zmierzyć lub przewidzieć wydajność tej strategii. Zatem im wyższa zmienność, tym bardziej niespójny oczekiwany zwrot.

3. Wartość względna.

Wskaźnik Sharpe'a jest użyteczny tylko wtedy, gdy jest porównywany z inną strategią inwestycyjną lub handlową. Spójrzmy na przykład, aby lepiej zrozumieć: załóżmy, że oceniamy strategię lub portfel i wskaźnik Sharpe'a jest równy 1, ta wartość jest całkiem dobra.

Teraz oceńmy drugi portfel, którego współczynnik Sharpe'a jest równy 3,5. Mimo, że pierwsza strategia ma dobry wskaźnik Sharpe'a, druga strategia ma lepszy wskaźnik Sharpe'a, co sprawia, że wybór jednej z nich jest bardziej atrakcyjny, biorąc pod uwagę wszystkie inne czynniki.

Wnioski

Stosujemy wskaźnik Sharpe'a, aby pokazać, w jakim stopniu inwestor jest skłonny podjąć ryzyko, aby uzyskać wyższy zwrot z inwestycji (ROI). Bardzo częstym błędem przy wyborze funduszu, zarówno przez doradcę, jak i inwestora, jest zbytnie skupienie się na stopach zwrotu funduszu, a nie na odpowiadającym im poziomie ryzyka.

Oczywiście, fundusz z wysoką stopą zwrotu przyciąga uwagę każdego inwestora, ale bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak duże ryzyko podejmujemy, aby ją uzyskać.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!