Czym jest SEC? Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest organem odpowiedzialnym za nadzór i kontrolę rynków papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, a także zaangażowanych w nie firm i agentów.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest organem nadzorującym to, co dzieje się na różnych rynkach papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych i jest jednym z najważniejszych organów nadzorczych na świecie, biorąc pod uwagę wielkość rynków amerykańskich. Aby wykonywać swoją pracę, nadzoruje i kontroluje działalność mającą miejsce na tych rynkach oraz agentów, którzy w nich uczestniczą.

Co to jest SEC GOV?

Jak wiemy, zdecydowana większość światowych rynków papierów wartościowych posiada organ odpowiedzialny za nadzór i kontrolę działalności, która ma miejsce na tych rynkach. Od nadzoru nad spółkami oferującymi papiery wartościowe po działalność inwestorów korporacyjnych działających na tych rynkach, organ regulacyjny odpowiada za zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynków, przejrzystości kształtowania cen i innych celów, takich jak ochrona inwestorów.

W Stanach Zjednoczonych odpowiedzialnym organem jest SEC. W Polsce odpowiednikiem jest KNF, w Wielkiej Brytanii Financial Conduct Authority (FCA), w Meksyku Comisión Nacional Bancaria y de Valores (CNBV).

Jakie są cele Komisji Papierów Wartościowych i Giełd?

Główne cele SEC są następujące:

 • Chroni inwestorów przed wszelkimi sytuacjami, które mogłyby być szkodliwe dla nich lub ich kapitału.
 • Chroni integralność amerykańskich rynków papierów wartościowych.
 • Zwalcza oszustwa poprzez nadzorowanie i monitorowanie firm i agentów zaangażowanych lub uczestniczących w tych rynkach.
 • Koordynuje i nadzoruje wszystko, aby zapewnić przejrzystość i uczciwość rynków w USA.

Zasadniczo SEC ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, przejrzystości, sprawnego funkcjonowania i innych aspektów rynków papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.

Czym zajmuje się SEC?

Ponieważ jej głównym celem jest realizacja wyżej wymienionych celów, SEC pełni szereg funkcji, o których należy wspomnieć.

Po pierwsze, podobnie jak inne organy, SEC wymaga, aby firmy oferujące lub emitujące papiery wartościowe na rynku ujawniały wszelkie informacje, które mogą zainteresować inwestorów i opinię publiczną. W ten sposób inwestorzy mogą podejmować lepsze decyzje inwestycyjne i wiedzieć, czy dana transakcja jest dobrą inwestycją, czy nie.

Z drugiej strony SEC, oprócz tych firm, które emitują lub handlują papierami wartościowymi, jest również odpowiedzialna za nadzorowanie innych agentów, którzy interweniują na rynkach amerykańskich. W tym sensie same giełdy, brokerzy, doradcy, fundusze inwestycyjne i inni agenci są nadzorowani przez SEC. Zadanie jest bardzo podobne do opisanego w poprzednim punkcie, które polega głównie na udostępnieniu informacji zainteresowanej osobie.

Wreszcie zadaniem SEC jest zwalczanie oszustw na amerykańskich rynkach papierów wartościowych poprzez prowadzenie działań niezgodnych z obowiązującymi przepisami. W tym zakresie mowa m.in. o naruszeniach związanych z wykorzystywaniem informacji poufnych, oszustwami księgowymi i rozpowszechnianiem nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji dotyczących papierów wartościowych i samych emitentów.

Kogo nadzoruje US SEC?

Jak już wspomniano, SEC nadzoruje różne rynki papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, a także zaangażowanych agentów:

 • Amerykańskie rynki papierów wartościowych.
 • Firmy i korporacje emitujące papiery wartościowe na rynku.
 • Firmy i akcje, które handlują akcjami na rynku.
 • Instytucje finansowe zajmujące się inwestorami.
 • Banki inwestycyjne.
 • Maklerzy i firmy papierów wartościowych.
 • Fundusze inwestycyjne.
 • Brokerzy oferujący produkty inwestycyjne.

W przypadku Stanów Zjednoczonych można powiedzieć, że SEC ma szersze uprawnienia, jeśli chodzi o nadzór nad rynkami finansowymi tego kraju. Jak widać, nadzorują i kontrolują większą liczbę podmiotów i organów związanych z rynkami papierów wartościowych.

Ten organ regulacyjny rynku amerykańskiego jest równie ważny jak KNF przy wyborze bezpiecznego i regulowanego brokera do inwestowania. 

Zobacz także:

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd: Początki

SEC powstał w 1934 roku za sprawą ustawy z 1934 roku. To w pewnym sensie zrodziło się w wyniku kryzysu z 1929 roku, znanego jako Wielki Kryzys.

Po tym, co się stało podczas Wielkiego Kryzysu, w scenariuszu, w którym masowe spekulacje doprowadziły do upadku światowej gospodarki, powstała SEC. Securities Exchange Act z 1934 roku miał za główny cel regulację i nadzór nad rynkiem akcji, aby uniknąć podobnych katastrof w przyszłości.

Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!