Bardzo często słyszy się w świecie handlu i giełdy o opcjach hedgingowych i spekulacji. W handlu te opcje są szeroko stosowane. Dlatego dziś dowiemy się wszystkiego na temat praktycznego zastosowania hedgingu i spekulacji.

Zanim zagłębimy się w temat, zróbmy konceptualny spacer.
Czym są opcje?
„Opcje” to finansowe instrumenty pochodne, które pozwalają nam na wykorzystanie ich do różnych celów, w zależności od konkretnych celów.
Główną cechą tych opcji jest to, że pozwalają one dostosować lub skonfigurować portfel lub mają konkretne ryzyko, rentowność i zmienne narażone kapitału.
Z tych opcji inwestor końcowy lub „Retail”, można wykonać dwie z następujących trzech strategii:
- Strategia zabezpieczająca. (Ograniczenie ryzyka)
- Strategia spekulacji. (Dążenie do większej rentowności)
- Strategia Arbitrażowa. (Wykorzystywanie nieefektywności na rynku)
Praktyczne zastosowanie hedgingu
Transakcje zabezpieczające wynikają z chęci ograniczenia lub wyeliminowania ryzyka wynikającego z wahań wartości aktywów bazowych.
Zasadniczo (długa) pozycja kupna w gotówce jest zabezpieczana przez (krótką) pozycję sprzedaży na rynku kontraktów terminowych. Lub odwrotnie, „krótka” pozycja w oszczędnościach gotówkowych jest zabezpieczona przez „długą” pozycję na rynku kontraktów terminowych.
Im bardziej skorelowane są zmiany cen przedmiotu zabezpieczenia i zmiany cen kontraktów terminowych, tym skuteczniejsze będzie zabezpieczenie. W ten sposób strata na jednym rynku jest częściowo lub całkowicie kompensowana przez korzyść na drugim rynku, pod warunkiem zajęcia przeciwstawnych pozycji.
Rodzaje pokrycia
Możemy wymienić osiem rodzajów pokryć, którymi są:
- Zabezpieczenia tradycyjne
- Zabezpieczenia na rynkach walutowych
- Zabezpieczenie instrumentami pochodnymi
- Zabezpieczenie wywozu
- Zabezpieczanie przywozu
- Zabezpieczenie finansowania w walucie obcej
- Zabezpieczanie inwestycji w walutach obcych
Praktyczne zastosowanie kontraktów terminowych w transakcjach zabezpieczających
Poniżej wymieniono praktyczne zastosowania i zalety operacyjne kontraktów terminowych w operacjach zabezpieczających:
- Sytuacja potencjalnego użytkownika rynku terminowego
- Ryzyko zabezpieczające
- Działanie na rynkach kontraktów terminowych
- Cel
- Prognoza na dokonanie krótkoterminowej płatności, emisja bankowa lub korporacyjna;
- Rezerwa na odbiór lub renegocjację kredytów krótkoterminowych.
- Ochrona przed wzrostem stóp procentowych.
- Sprzedaż krótkoterminowych kontraktów futures na stopę procentową.
- Posiadanie wcześniej ustalonego stałego kosztu finansowania, dzięki czemu wzrost stóp procentowych nie wpłynąłby na emisję płatną lub koszt kredytu, gdyż wzrost ten jest w całości lub częściowo kompensowany przez korzyść uzyskaną z zakupu lub sprzedaży kontraktu terminowego.
3. Prognozy dotyczące przeprowadzenia emisji średnio- lub długoterminowych obligacji lub skryptów dłużnych.
4. Prognoza otrzymania lub renegocjacji średnio- lub długoterminowych pożyczek lub kredytów.
- Ochrona przed wzrostem stóp procentowych.
- Sprzedaż kontraktów futures na średnio- lub długoterminowe stopy procentowe.
5. Inwestycje finansowe dokonywane w krótkoterminowe aktywa pieniężne.
6. Przewidywania dotyczące udzielania kredytów krótkoterminowych.
- Ochrona przed spadkiem stóp procentowych.
- Zakup kontraktów futures na krótkoterminowe stopy procentowe.
- Posiadanie wcześniej ustalonej stałej stopy zwrotu z inwestycji, która ma być dokonana, a więc spadek stóp procentowych, nie wpływa na dokonywaną inwestycję, ponieważ ten spadek stóp procentowych jest całkowicie lub częściowo kompensowany przez korzyść uzyskaną z zakupu – sprzedaży kontraktu terminowego.
7. Inwestycja finansowa, która ma być dokonana w krótkim okresie w średnio- lub długoterminowe aktywa finansowe.
8. Prognozy dotyczące średnio- lub długoterminowych pożyczek lub kredytów.
Praktyczne zastosowanie opcji spekulacji
Spekulacja, to działanie, które ma na celu uzyskanie różnic w notowaniach, w oparciu o pozycje zajęte zgodnie z oczekiwanym trendem. Spekulant dąży do maksymalnego wykorzystania czasu, przy jednoczesnym minimalizowaniu wkładu własnych środków.
W fazie informacyjnej znajduje się również pozycja liczona w sposób pewny i nie jest podejmowany żaden hedging. To działanie jest kwalifikowane jako spekulacja pasywna lub estetyczna, w przeciwieństwie do powyższego, które jest kwalifikowane jako spekulacja aktywna lub dynamiczna.
Dla spekulantów, wysoki stopień dźwigni finansowej na rynkach terminowych, jest atrakcyjny i zwiększa ich udział w nich, którzy dokonują dynamicznych operacji spekulacyjnych, wiedząc, że efekt mnożnikowy zysków kapitałowych będzie bardzo opłacalny zawsze trafnie przewidują trend wpłat. Ale ta sama dźwignia obejmująca kontrakty futures, i świadomość, że jak generuje zyski, może również generować straty, sprawiają, że tacy spekulanci, podejmują działania mające na celu zakończenie operacji spekulacyjnej.
Spekulacja jest bardzo korzystna dla prawidłowego funkcjonowania rynku, zapewniając większą płynność i stabilność, jak również większy zakres, elastyczność i głębokość wkładu w kontrakty.
„Kontrahentem handlowym spekulanta jest ten, kto przeprowadza transakcje zabezpieczające”.
Podsumowując, należy pamiętać, że hedging można zdefiniować jako działanie mające na celu zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie ryzyka poprzez techniki ochrony aktywów bazowych przed możliwymi zmianami cen. Z kolei spekulację można zdefiniować jako działanie polegające na podejmowaniu większego ryzyka w nadziei na osiągnięcie większej rentowności.
Jak widzimy, wszystko polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu ryzyka w celu zminimalizowania możliwych strat lub zwiększenia możliwych zysków. Odwiedź Rankia Polskai i weź udział w naszym interaktywnym blogu.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.