Handel algorytmiczny – co to jest i wskazówki

Co może być lepszą mieszanką od arytmetyki połączonej z informatyką i finansami? Rezultatem jest handel algorytmiczny, który może uprościć całe Twoje życie handlowe.

Handel algorytmiczny

Handel algorytmiczny – czym jest i jakie są wskazówki

Handel algorytmiczny to zautomatyzowany handel, który wykorzystuje moc obliczeniową urządzeń elektronicznych i dobrze przemyślane algorytmy (stąd nazwa) do optymalizacji operacji handlowych.

Podstawową ideą jest wykorzystanie automatycznych odczytów rynków i specjalnych algorytmów w celu ułatwienia ich działania. Przykładem wystarczająco prostym do zrozumienia może być ten, który należy wykonać tak, aby program mógł odczytać rynek i przeprowadzić operację zakupu w przypadku, gdy określony warunek zostanie zweryfikowany. W tym momencie, jeśli stworzysz algorytm zbudowany w taki sposób, aby być w stanie rozpoznać pewien optymalny wzór dla zakupu, i podasz go do programu, ten ostatni będzie w stanie automatycznie rozpoznać korzystną pozycję do zakupu i kupić akcję.

Mówiąc prościej, możliwe jest wykorzystanie programów do udzielania wskazówek typu „zainwestuj 10 euro w firmę X, gdy koszt jednej akcji spadnie poniżej 1 euro”. Oczywiście takie wskazanie jest zupełnie bezużyteczne, natomiast tworzenie algorytmów na miarę może pozwolić dosłownie nauczyć program wykonywania operacji, których chcemy w wybranym przez nas czasie. Wracając do ostatniego przykładu: „sprzedaj, jak tylko wartość wzrośnie do 1,1 €. Następnie przeanalizuj cały rynek i zainwestuj 10% swojego budżetu w pierwszą znalezioną firmę, która posiada następujące cechy: … . Następnie sprzedaj wszystko, jak tylko wartość wzrośnie o 10%…”.

Krótko mówiąc, technologia daje możliwość nauczenia komputera, aby robił to, co my byśmy robili. Główna różnica polega na tym, że komputer będzie znacznie szybszy w dokonywaniu kontroli i transakcji, co pozwoli Ci zarobić więcej pieniędzy i stracić znacznie mniej czasu.

Handel automatyczny

To, co właśnie zostało opisane, to handel automatyczny, bardzo prosty w użyciu, ale bardzo trudny do stworzenia (również dlatego, że popełnianie błędów w obliczeniach poprzez dawanie instrukcji programowi może spowodować ogromne problemy, włącznie z utratą wszystkiego), dlatego mówi się, że oszczędza dużo czasu, a nie, że częste kontrole nie są konieczne, aby sprawdzić, czy wszystko idzie tak, jak powinno.

Handel automatyczny jest regulowany i jest głównie używany do przycinania dużych zleceń do małych partii (zmniejszając w ten sposób opłaty brokerskie).

Wspomagana działalność giełdowa

Działanie jest „takie samo” jak w przypadku handlu automatycznego, z tą małą różnicą, że nie są wykonywane żadne operacje.

Do czego to służy? Jak już wspomniano, funkcjonowanie jest takie samo. Chociaż fakt, że nie są przeprowadzane żadne operacje może wydawać się bezużyteczny, wcale tak nie jest.

Wyobraź sobie program, który może zrobić to, co Ty byś zrobił, jeśli nie lepiej, ale zamiast dokonywać transakcji ryzykując swój kapitał z automatycznymi transakcjami, ostrzega Cię.

Tak jest, wyobraź sobie, że dostajesz e-mail, SMS, telefon lub cokolwiek innego od swojego programu, który ostrzega Cię, że na rynku X akcje spółki Y miały pewną zmianę, z powodu której zaleca się kupno akcji (lub sprzedaż).

W ten można sprawdzić sytuację, zweryfikować wszystko i ewentualnie sfinalizować zakup.

Handel algorytmiczny – Wnioski

Zapewne zdałeś sobie sprawę, że handel algorytmiczny jest czymś fantastycznym, z kilkoma minusami. Problem polega na tym, że program i algorytm muszą być perfekcyjnie zaprojektowane, co oznacza, że nie masz luksusu powierzenia jego stworzenia osobie trzeciej.

Aby skorzystać z tego rodzaju handlu, potrzebujesz umiejętności arytmetycznych i komputerowych, które pozwolą Ci samodzielnie stworzyć kod, przetestować go, zmodyfikować i zoptymalizować, a następnie opracować algorytm, który działa dla Twoich potrzeb.

Krótko mówiąc, potrzebujesz miesięcy tworzenia, aby móc stworzyć coś naprawdę dobrze zrobionego, ale dopiero po przestudiowaniu przez lata całej wiedzy, która może Ci się przydać. Nie jest to szybkie i łatwe rozwiązanie, ale korzyści, jakie możesz uzyskać są bardzo duże.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszym, który to skomentuje!
Komentarz

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności