Momentum Indicator – Czym jest i jak go używać

Wskaźnik momentum jest wskaźnikiem przeciwnego trendu, który jest w stanie dostarczyć informacji o aktualnym trendzie i jego pozostałej sile. Można to zrobić wykorzystując relację pomiędzy ceną bieżącą a ceną przeszłą. Przeanalizujmy szczegółowo, co składa się na wskaźnik Momentum i jak najlepiej go używać.

Momentum Indicator

Momentum Indicator – czym jest i jak go używać

Momentum Indicator jest wskaźnikiem, którego zadaniem jest informowanie o tempie zmian cen w odniesieniu do ich rzeczywistych wartości, na podstawie stosunku notowań papieru wartościowego do notowań tego samego papieru w przeszłości.

Projekt narzędzia używanego w celu scharakteryzowania przebiegu trendu i jego siły rezydualnej, daje możliwość określenia, kiedy prawdopodobne jest odwrócenie trendu. Jest on przeznaczony do akcji, ale ze względu na jego charakter można go używać w różnych dziedzinach.

Zachęcamy do zwrócenia uwagi na to, że warto używać wskaźnika Momentum z innymi narzędziami, o ile nawet charakteryzuje on momenty możliwego odwrócenia trendu, to nie charakteryzuje kierunku i czasu trwania i dlatego nie daje pełnych wskazówek do kupna lub sprzedaży.

Różnica pomiędzy Momentum a innymi wskaźnikami polega na tym, że działa on w kontrowersyjnym trendzie. Ponadto, nawet jeśli nie daje wskazania zakupu lub sprzedaży, może wskazać, czy znajdują się w momencie wyprzedaży lub wykupienia, sugerując operację do wykonania.

Jego działanie jest streszczone poprzez formułę:

Biorąc pod uwagę „M” = Momentum, „PC” = Cena zamknięcia i „PCx” = Cena z x dni temu, to.

M = PC – PCx

Jak czytać wskaźnik Momentum?

Wskaźnik Momentum graficznie przedstawia się jako linia, a jego podstawowy klucz odczytu polega na tym, że jeśli przekracza linię 0 to mamy do czynienia ze wzrostem i przyspieszeniem cen, natomiast jeśli spada pozostając powyżej 0 to mamy do czynienia ze wzrostem cen, ale spowolnieniem trendu.

To samo dotyczy sytuacji odwrotnej. Oznacza to, że jeśli linia wskaźnika przekracza w negatywie linię 0, mamy do czynienia z silnym trendem niedźwiedzim, z konsekwentnym spadkiem cen, jeśli zamiast tego linia rośnie, pozostając jednak poniżej linii 0, wtedy nadal mamy do czynienia ze spadkiem cen, ale trend niedźwiedzi spowalnia.

Odczyt wskaźnika Momentum przekłada się zatem na jeden odczyt przebiegu rynku i siły resztkowej trendu w przebiegu.

Użycie wskaźnika Momentum

Do tej pory powinno być dla Ciebie jasne, że używanie wskaźnika Momentum jest naprawdę proste. Wystarczy zrozumieć lekturę, aby wykorzystać informacje, a następnie działać na rynku.

Oczywiście najprostszym sygnałem do zidentyfikowania i wykorzystania jest moment, w którym linia wskaźnika Momentum przecina linię zera. Kiedy tak się dzieje, sygnał może być tłumaczony jako sygnał kupna lub sprzedaży.

Pamiętamy bowiem, że choć nie masz informacji jaki jest podglądany czas trwania rozpoczętego trendu (problem, który możesz zrekompensować integrując użycie innych wskaźników), to zapoznanie się z faktem, że zmiana trendu została zweryfikowana, i że ma to określoną siłę, może pozwolić Ci na przeprowadzenie operacji.

Odnotowując początek trendu dużej mocy, jako przykład, wskazuje, aby kupić jak tylko ten trend się zaczyna, a następnie sprzedać w momencie, w którym zauważysz, że jego siła znacznie osłabła.

Możesz również zdecydować się na sprzedaż, gdy tylko rozpocznie się trend niedźwiedzi, a następnie kupić, gdy trend ten zaniknie (lub zaraz po rozpoczęciu trendu byczego).

Wskaźnik Momentum – Wnioski

Nie jest to wskaźnik, na którym można całkowicie polegać, ale wykorzystuje on poprzednie dane do tworzenia prognoz, które pozwalają na bardzo łatwy handel. Ponownie zalecamy zintegrowanie go z innymi wskaźnikami w celu potwierdzenia danych, które posiadasz, ale jeśli chcesz handlować z naciskiem na szybkość, możesz nawet ograniczyć się do używania tylko wskaźnika Momentum.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!