Czym są opcje kupna i sprzedaży? Każdego dnia stosujemy opcje w naszym codziennym życiu, nie zauważamy, że stosujemy je w bardzo prostych sytuacjach, takich jak małe firmy, jak wpłacanie zaliczki na zakup nieruchomości lub nabycie polisy ubezpieczeniowej pojazdu. W tym artykule omówimy opcje kupna i sprzedaży.

Opcje kupna i sprzedaży, czym one są?
Przyjrzyjmy się najpierw kilku dodatkowym informacjom, które pomogą nam lepiej zrozumieć treść.
Aby zagłębić się w temat, zacznijmy od zdefiniowania czym jest opcja finansowa.
„Jest to finansowy instrument pochodny, polegający na zawarciu kontraktu kupna lub sprzedaży składnika aktywów bazowych, który przyznaje nabywcy opcji prawo do kupna lub sprzedaży uzgodnionego składnika aktywów bazowych w ustalonym wcześniej przyszłym terminie, w zależności od tego, czy opcja kupna zostanie przedstawiona, czy sprzedana”.
W tej części wymieniamy rodzaje opcji i strony biorące w nich udział:
- Kupujący lub pozycja „LONG„: osoba, która ma prawo do realizacji zakupu lub sprzedaży aktywów bazowych, np. akcji, obligacji itp.
- Sprzedający lub pozycja „SHORT”: osoba, która jest zobowiązana do zakupu instrumentu bazowego po uzgodnionej cenie, jeśli kupujący skorzysta ze swojego prawa.
Rodzaje opcji
Istnieją trzy rodzaje opcji:
Opcje europejskie: to takie, które mogą być wykonane tylko w momencie wygaśnięcia.
Opcje amerykańskie: są to opcje, które mogą być wykonane w dowolnym momencie pomiędzy dniem zakupu a dniem wygaśnięcia.
Opcje bermudzkie: są to opcje, które mogą być wykonane tylko w określonym czasie pomiędzy dniem zakupu a dniem wygaśnięcia.
Definicje „Call” i „Put”.
Przedmiotem obrotu mogą być dwa rodzaje kontraktów opcyjnych.
- Opcja kupna (call option): daje nabywcy opcji prawo do zakupu instrumentu bazowego, a sprzedawca opcji jest zobowiązany do jego zakupu. Po cenie i w terminie określonym w kontrakcie.
- Opcja sprzedaży (put option): uprawnia nabywcę opcji do sprzedaży składnika aktywów bazowych; a sprzedawca opcji jest zobowiązany do jego zakupu po cenie i w uzgodnionym terminie.
Jak działają opcje kupna
Aby zakupić opcję kupna, płacisz premię początkową. Płacąc tę premię początkową masz prawo do zakupu aktywów bazowych w określonym czasie. Aktywa, które możesz nabyć mogą być akcjami, obligacjami, kontraktami terminowymi itp. Jeśli kupujący zdecyduje się nie korzystać z jego prawa, maksymalna strata będzie tylko początkowa premia zapłacona.
Opcja ta oferuje kupującemu nieograniczony zysk lub stratę. Zawsze należy pamiętać, że opcja call zyskuje na wartości, gdy aktywo bazowe wzrasta.
Uwaga: w przypadku opcji call istnieją dwa sposoby handlu: „Kupno lub sprzedaż”.
Przykład na rynku akcji. (Kup)
„Inwestor myśli, że niektóre akcje pójdą w górę, ale nie jest tego do końca pewien. Po przeanalizowaniu akcji, kontraktów terminowych, itp. decydujesz się na opcje. Rynek kwotuje pewne akcje po 10 euro, inwestor zamiast kupować je bezpośrednio skłania się do kupna pakietu opcji równego 100 akcjom. Po uzgodnionym czasie, akcje są wyceniane na 20 euro, inwestor ma prawo do zakupu na umowę na 10 euro. Ta sytuacja dokładnie opisuje opcję Call”.
Przykład na giełdzie. (Sprzedaż)
Należy pamiętać, że ze sprzedaży opcji Call możemy skorzystać z upadku konkretnego składnika aktywów bazowych.
Po poprzednim przykładzie. Z tego samego składnika aktywów, ale mamy przeczucie, że spadnie i sprzedajemy kontrakt opcyjny, który jest równoważny 100 akcji, jeśli każda opcja jest 10 centów pomnożone przez 100 dostaniemy 10 €, w przypadku, gdy składnik aktywów bazowych spada lub jest stabilny w określonym terminie zachowujemy premię w całości.
Jak działają opcje sprzedaży
Opcje sprzedaży są kontraktami, które dają nabywcy prawo do sprzedaży instrumentu bazowego po określonej cenie przed upływem terminu wygaśnięcia. Opcje te są wykorzystywane w dwóch możliwych scenariuszach:
„Zyskiwanie na spadających akcjach”.
Zabezpieczają one akcje w portfelu przed możliwymi spadkami, ponieważ działają jak ubezpieczenie.
Jeśli cena akcji spada, posiadacz może skorzystać z prawa do sprzedaży po uzgodnionej cenie. Jeśli cena wzrośnie, nie ma obowiązku wykonania opcji, a maksymalna strata wyniosłaby jedynie premię. Opcje sprzedaży nabierają wartości, gdy wartość instrumentu bazowego spada. Podobnie jak opcje kupna, działają one na dwa sposoby: „kup lub sprzedaj”.
Przykład na rynku akcji (kupno)
„Inwestor, po analizie rynku, myśli, że nadchodzi okres spadku, z prawdopodobieństwem, że jego akcje portfela spadną, ale to nie jest pewne. Jedną z opcji jest sprzedaż akcji, aby nie stracić pieniędzy, inną jest kupno opcji sprzedaży.”
Kupujesz opcję sprzedaży i korzystasz z prawa do zakupu akcji po określonej cenie płacąc niewielką premię. Premia ta z kolei daje ci prawo do sprzedaży na sirynku za 10 euro, kiedy akcje są warte mniej.
Czyli kupiłem opcję put i wykupiłem polisę ubezpieczeniową na akcje. Warto to porównać.
H3: Przykład rynku akcji (sprzedaż)
W innym scenariuszu, inwestor wierzy, że akcje w jego portfelu wzrosną lub pozostaną w trendzie bocznym przez jakiś czas i decyduje się na sprzedaż opcji sprzedaży. Tak więc, sprzedaje kontrakt opcyjny na równowartość 100 akcji po 10 centów każda, co wygeneruje 10 euro, a następnie premia uzyskana ze sprzedaży zostanie podjęta jako zwrot, jeśli aktywo bazowe pozostanie stabilne w cenie.
H3: Wniosek
Na rynku akcji, zarządzanie warunkami i wiedzy na temat procesów kupna i sprzedaży oraz oferowanych produktów jest niezbędna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten i inne powiązane tematy odwiedź stronę Rankia.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.