Opcje binarne: Czym są i jak handlować?

Opcje binarne to produkty finansowe wysokiego ryzyka służące do spekulacji na ruchach aktywów, takich jak waluty, indeksy i akcje. Ponieważ są one pochodnymi instrumentami finansowymi, ich wartość jest pochodną innego instrumentu, który jest już finansowany (instrument bazowy; na przykład: akcje, indeksy, waluty lub towary).

Co to są opcje binarne?

Struktura opcji binarnych będących przedmiotem obrotu poza USA różni się od tych oferowanych na giełdach amerykańskich. W przypadku spekulacji lub hedgingu, mogą one stanowić atrakcyjną opcję, ale tylko wtedy, gdy inwestor w pełni rozumie ich potencjalne wyniki. Zazwyczaj można je znaleźć na internetowych platformach handlowych.

Inwestorzy mogą czerpać zyski z wahań cen na wielu światowych rynkach za pomocą opcji binarnych, ale ważne jest, aby zrozumieć ryzyko i korzyści związane z tymi kontrowersyjnymi i często niezrozumiałymi instrumentami finansowymi.

Opcje binarne a zwykłe

Opcje binarne różnią się od tradycyjnych opcji na wiele sposobów, w tym pod względem wysokości wypłat, kosztów i ryzyka. Mają one również odrębną strukturę płynności i procedurę inwestycyjną.

Opcje binarne są zwodniczo łatwe do zrozumienia, co czyni je popularnymi wśród osób z niewielkim doświadczeniem handlowym.

Określa się datę wygaśnięcia, czas i cenę wykonania tych opcji. Jeśli inwestor prawidłowo obstawi kierunek rynku i cenę w momencie wygaśnięcia, otrzyma stały zwrot, niezależnie od tego, jak bardzo instrument poruszył się od momentu zawarcia transakcji, podczas gdy błędny zakład powoduje utratę wszystkich pierwotnych pieniędzy.

Call vs Put

Inwestor opcji binarnych kupuje opcję kupna (call), gdy jest nastawiony pozytywnie do akcji, indeksu, towaru lub pary walutowej, lub opcję sprzedaży (put), gdy jest nastawiony negatywnie do tych instrumentów. Rynek musi handlować powyżej ceny wykonania w czasie wygaśnięcia, aby opcja kupna przyniosła zysk. Aby put przyniósł zysk, rynek musi być niższy od ceny wykonania w momencie wygaśnięcia.

Kiedy handel jest po raz pierwszy ustanowiony, broker ujawnia cenę wykonania, datę wygaśnięcia, wypłatę i ryzyko. Dla większości opcji binarnych typu high-low, którymi handluje się poza Stanami Zjednoczonymi, cena wykonania jest aktualnym rynkiem lub kursem bazowego instrumentu finansowego. Dlatego inwestor stawia na to, czy cena w dniu wygaśnięcia będzie wyższa czy niższa niż cena bieżąca.

Opcje binarne w Polsce

W Unii Europejskiej regulator nie zakazuje handlu opcjami binarnymi, ale nie oznacza to, że są one legalne w Polsce. Instytucje finansowe nie mogą już oferować inwestycji w opcje binarne klientom detalicznym, zgodnie z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego. Ta działalność maklerska jest zakazana dla wszystkich podmiotów działających w kraju, w tym banków, firm inwestycyjnych, oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych oraz instytucji kredytowych.

Spekulacja i wygaśnięcie

Celem spekulacji jest osiąganie zysków z rosnących lub spadających cen, niezależnie od wartości aktywów.

To znaczy, opcje binarne są rodzajem kontraktu finansowego, w którym wartość aktywów jest przewidywana na giełdzie w określonym czasie (można postawić na to, czy idzie w górę lub w dół).

Jeśli chodzi o wygaśnięcie tych opcji, należy pamiętać, że mają one datę wygaśnięcia. Przewidywanie przedsiębiorcy musi nastąpić w określonym czasie, który jest ustawiony przez przedsiębiorcę.

Opcje binarne: Daty wygaśnięcia

Możesz wybrać opcje binarne pomiędzy:

  • 60 sekund
  • 5 minut
  • 15 minut
  • 30 minut
  • 1 godzina lub 24 godziny.

Istnieją również opcje one-touch z wyższym zyskiem (przekraczają 500% zainwestowanego kapitału) lub opcje one-touch, które mają tygodniowe podstawy, ale ich wydajność jest trudniejsza do przewidzenia.

Opcje OTC

Opcje binarne są instrumentami OTC (over the counter). Nie są notowane na rynku zorganizowanym, ponieważ są sprzedawane bezpośrednio przez wystawcę nabywcy.

Ich działanie w inwestowaniu polega na przewidywaniu, jak zachowa się cena danego instrumentu finansowego w danym okresie czasu; jak wspomniano powyżej: przewidywaniu, czy cena wzrośnie, czy spadnie.

Stosuje się przy tym dwa określenia:

  • In the money: kiedy zarabiasz 100% tego, co zainwestowałeś, ponieważ prognoza jest poprawna.
  • Out of the money: kiedy nie uda Ci się zrealizować swoich przewidywań i stracisz całą zainwestowaną kwotę.

Tryby akcji: kupno i sprzedaż

Aby handlować opcjami binarnymi, musisz wziąć pod uwagę zmienne, takie jak czas i rodzaj aktywów. Ogólnie rzecz biorąc w handlu opcji binarnych, pojedyncza inwestycja może generować więcej niż 80% zainwestowanego kapitału.

Kupowanie opcji binarnych pozwala zarabiać pieniądze, gdy aktywo bazowe wzrasta nie później niż w dniu wygaśnięcia i sprzedaży. Pozwala wygrać, jeśli wartość aktywów bazowych spada.

Jedną z różnic w stosunku do innych konwencjonalnych opcji jest to, że opcje binarne nie wybierają kombinacji ceny i terminu; stawiasz tylko na wzrost lub spadek ceny. Dlatego te opcje nie są tak łatwe, co sprawia, że łatwiej jest inwestować w futures, ETF-y lub kontrakty CFD.

Opcje binarne: Brokerzy

Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć konto u brokera online, który ma opcje binarne w ramach swojego portfela inwestycyjnego. Musisz również sprawdzić, czy jest renomowany i regulowany. Innymi słowy, należy przestrzegać wszystkich przepisów dotyczących ochrony inwestorów obowiązujących w organie zarządzającym.

Podsumowując, można powiedzieć, że opcje binarne są zwinnym, prostym i szybkim sposobem inwestowania, który nie wymaga dużego kapitału początkowego a pozwala osiągnąć korzyści w krótkim okresie czasu. Należy jednak pamiętać, że jeśli popełnisz błąd, możesz stracić zainwestowany procent. Dlatego ważne jest, aby przed inwestycją wspomóc się innymi narzędziami analitycznymi lub strategiami zabezpieczającymi w celu zmniejszenia ryzyka.

Minimalny depozyt:

$250.00

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

$0.01


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!