Yield to Maturity (YTM): Co to jest i jak obliczyć?

Yield to Maturity jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży papieru wartościowego lub utrzymaniu go do terminu wykupu. Zobaczmy razem, co to jest, dlaczego jest ważny i jak najlepiej z niego korzystać.

Yield to Maturity (YTM) Co to jest?

Yield to Maturity (YTM) to całkowity dochód, jaki można uzyskać, trzymając dany papier wartościowy do terminu zapadalności. Dochód składa się z kwoty głównej plus odsetki.

Wartość Yield to Maturity jest wyrażona w procentach. Pomimo tego że trudno jest dokładnie obliczyć, ma on wielką użyteczność. Pozwala zrozumieć, ile można zarobić, trzymając papier wartościowy do momentu wygaśnięcia. Pozwala również zrozumieć, czy lepiej jest zachować zabezpieczenie, czy też lepiej jest je sprzedać, jak tylko będzie taka możliwość.

Przeczytaj również: Analiza fundamentalna spółki

Przed wyjaśnieniem, jak obliczyć Yield to Maturity, chcielibyśmy podkreślić fakt, że ta strategia obliczeniowa jest używana do znalezienia przybliżonej wartości YTM, nie jest to dokładna wartość.

YTM wzór

Możesz obliczyć Yeld to Maturity za pomocą wzoru:

Biorąc pod uwagę

  • „YTM” = Yeld to Maturity, „Vc” = wartość kuponu (odsetki płacone corocznie posiadaczowi papieru wartościowego), „
  • Vn” = wartość nominalna, „P” = cena zapłacona przy zakupie papieru wartościowego oraz „x” = liczba lat do terminu zapadalności, to:

YTM = {Vc + [(Vn – P) / x]} / [(Vn + P) / 2].

Aby zrozumieć, jak zadowalający jest wynik, który znalazłeś, możesz sprawdzić dokładność obliczeń za pomocą wzoru:

Biorąc pod uwagę że:

  • „YTM” = Yield to Maturity, „Vc” = wartość kuponu (odsetki płacone corocznie posiadaczowi papieru wartościowego)
  • „Vn” = wartość nominalna, „P” = cena zapłacona za zakup papieru wartościowego oraz „y” = liczba kuponów, to:

P = {Vc * {{1 – [1 / (YTM + 1)y]} / YTM} + Vn} / (YTM + 1)y

Jeśli obliczenia wydają się zbyt skomplikowane, nie rozpaczaj. Wystarczy znać lub nawet mieć pod ręką formułę, aby zastosować ją za pomocą kalkulatorów lub arkuszy kalkulacyjnych (np. Excel). Oczywiście arkusz kalkulacyjny wykona wszystkie obliczenia, ale najpierw trzeba będzie dostarczyć dane. Dlatego nadal trzeba będzie uzyskać wartość kuponu, wartość nominalną, cenę i liczbę lat do terminu zapadalności.

Nie jest to nic niemożliwego, ale musisz mieć pewność, że masz jak najdokładniejsze dane, abyś mógł obliczyć Yeld to Maturity tak blisko rzeczywistości, jak to tylko możliwe.

Yeld to Maturity Wniosek

Obliczanie Yield to Maturity nie jest czymś niezbędnym, ale może pozwolić Ci zyskać dużo pieniędzy lub uniknąć strat. Dzięki Yeld to Maturity, w rzeczywistości, można zrozumieć, czy lepiej jest trzymać się papieru wartościowego, ignorując również interesujące możliwości sprzedaży, czy też, przeciwnie, lepiej jest sprzedać go jak najszybciej, nawet z kwoty, którą normalnie byśmy odrzucili.

Jak już powiedziano, nie jest możliwe, aby obliczyć Yeld to Maturity w dokładny sposób, ale jego przydatność pozostaje, przede wszystkim, jeśli data pochodzi w połączeniu z innymi informacjami. Z kolei jeśli chcesz wiedzieć jak obliczyć wewnętrzną stope zwrotu przeczytaj nasz artykuł o IRR.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!