Jak inwestować w Gaz Ziemny?

Inwazja rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę sprawiła, że sektor energetyczny – i jego rynek – znalazł się na celowniku inwestorów. Ceny surowców takich jak węgiel, gaz – po wzroście o 141% – i ropa naftowa raczej nie powrócą do stabilnych (i tanich) poziomów sprzed pandemii. W tym kontekście ciekawym pomysłem może być inwestowanie w surowce. W tym artykule wyjaśniamy, jak inwestować w gaz poprzez akcje i instrumenty pochodne, aby zdywersyfikować swój portfel.

Jakie istnieją rodzaje gazu?

Istnieje wiele źródeł energii, które, nie zdając sobie z tego sprawy, wykorzystujemy w naszym codziennym życiu, aby zaspokoić nasze potrzeby, a jednym z nich jest gaz. Mimo to na rynku istnieje kilka alternatyw, które mają swoje wady i zalety.

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest najbardziej obecny w naszym życiu. Jest on preferowany przez większość konsumentów. Chociaż należy pamiętać, że jego odkrycie jako paliwa napędowego nastąpiło po odkryciu gazów ropopochodnych ze względu na wysokie koszty magazynowania i transportu.

Gaz ziemny należy jednak rozumieć jako nic innego jak mieszaninę gazów z przewagą metanu – od 75% do 95% – która powstaje w złożach geologicznych i kopalnych. Jest to generator energii, który w każdym razie jest tylko źródłem przejściowym, ponieważ jego wykorzystanie emituje metan do atmosfery, a tym samym przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych.

Skroplony gaz ziemny (LNG)

Z drugiej strony, w centrum uwagi znajduje się skroplony gaz ziemny (LNG), który jest przetwarzany do transportu w postaci płynnej. Dlaczego surowiec jest skraplany? W tym przypadku odpowiedź jest prosta: ułatwia to transport statkami i umożliwia pokonywanie dużych odległości od miejsca wydobycia do punktu konsumpcji.

Ogromną zaletą skraplania gazu ziemnego jest to, że jego objętość zmniejsza się 600-krotnie, choć jego waga pozostaje stała. Innymi słowy, nie waży mniej, ale zajmuje mniej miejsca.

👉 Odkryj inne surowce oparte na paliwach kopalnych w naszym artykule: Jak inwestować w surowce?

Sytuacja gazu ziemnego w Europie

Od czasu wybuchu konfliktu między Rosją a Ukrainą rynek gazu jest prawdziwą beczką prochu, w której nastąpiło przejście od absolutnego pesymizmu do pewnego stopnia optymizmu. Oto kilka powodów:

Zmniejszenie zależności od Rosji

W bezpośrednim następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, UE postanowiła zmniejszyć poziom zależności od swojego gazu w ramach sankcji, nawet jeśli oznaczało to tymczasową utratę konkurencyjności na światowych rynkach.

Importaciones gas a la UE | Fuente: European Commisison based on ENTSO-G and Refinitiv

Pozytywnym aspektem jest zmniejszenie zależności od jednego dostawcy, a obecnie import rosyjskiego gazu spadł z 40% w 2021 r. do mniej niż 10% w 2023 r.

Jak widać na powyższym wykresie, większość gazu importowanego obecnie przez UE pochodzi z Norwegii (30%), a następnie z USA (20%).

Globalny wzrost produkcji gazu LNG

To właśnie ten wielki producent przyczynił się do uratowania sytuacji gazowej na Starym Kontynencie. Skroplony gaz ziemny (LNG), który dostarczany jest w metanowcach, w 50% pochodzi z USA.

Ale plan na resztę dekady zakłada dalsze istotne zwiększenie zdolności regazyfikacyjnych.

Plantas regasificadoras UE | Fuente: FSRU: Floating Storage and Regasification Unit

Jak widać na powyższym obrazku, tylko ciemnoniebieskie punkty to działające zakłady, z których wiele znajduje się w Hiszpanii – która jest drugim co do wielkości krajem importującym LNG po Francji – reszta to projekty rozbudowy, w budowie lub po prostu planowane.

Złe strony gazu w Europie

Tak więc, choć ten sztorm został już zażegnany, nie można zapominać o wyzwaniach stojących przed UE co do dostaw gazu.

  1. Niewykorzystana infrastruktura: Ze względu na obecną sytuację napięcia geopolitycznego, gazociągi NordStream 1 i 2 łączące Rosję z Niemcami, Danią i Szwecją przez Morze Bałtyckie są nieużywane. Pierwszy z powodu sankcji nałożonych na Rosję, a drugi po eksplozji we wrześniu 2022 r.Explosión NordStream 2
  2. Nieefektywność odnawialnych źródeł energii: Europa Środkowa stoi w obliczu rosnącej presji, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zamiast tego przyjąć odnawialne źródła energii. Jednak fakt, że te źródła energii są zbyt nieregularne, w zależności od tego, czy świeci słońce, czy wieje wiatr, oznacza, że potrzebna jest inna energia, która będzie służyć jako rezerwowa, a ich miejsce jest obecnie nadal okupowane przez zanieczyszczające źródła energii, takie jak gaz lub ropa naftowa. W rezultacie popyt na gaz pozostaje wysoki, zwłaszcza zimą.
  3. Nowy problem z USA: Od początku 2024 r. administracja Bidena dąży do ograniczenia eksportu LNG do Europy ze względu na zmiany klimatyczne. Wydaje się jednak, że uzasadnieniem jest zwiększenie produkcji gazu w celu ogrzewania domów i prowadzenia amerykańskiego przemysłu po znacznie niższych cenach w roku wyborczym.

    Precios de los contratos de gas

  4. Może to jednak stanowić problem w dłuższej perspektywie, ponieważ wymuszając spadek produkcji gazu, ceny mogą ponownie wzrosnąć, wyznaczając nowy okres niedoboru, ale teraz bez przyjaźni z Rosją. W rzeczywistości zwiększenie produkcji, czy to na eksport, czy na rynek lokalny, nigdy nie jest złą decyzją, ponieważ ma tendencję do obniżania cen na całym rynku światowym.
  5. W rzeczywistości, gdy Stany Zjednoczone zaczęły produkować i eksportować LNG na masową skalę, można było zaobserwować spadek cen tego surowca na rynkach międzynarodowych.

👉 W każdym razie, jeśli istnieją pewne problemy z podażą gazu, istnieją również problemy z podażą innych towarów, w poniższym artykule wyjaśniamy, jak inwestować w ropę naftową.

Jak mogę inwestować w gaz ziemny?

Gaz ziemny jest jedną z najbardziej popularnych i aktywnych inwestycji na rynku surowców, zarówno ze względu na wysoką zmienność, jak i prognozy silnego wzrostu.

gas-natural

Jako inwestycja, gaz ziemny ma tendencję do dużych dziennych wahań ze względu na swoją płynność i wysoki wolumen obrotu. Te dwie cechy towaru mogą powodować znaczne straty dla niektórych inwestorów, ale jednocześnie definiują go jako dobry krótkoterminowy instrument inwestycyjny.

Poniżej przyjrzymy się różnym sposobom inwestowania w gaz.

Gdzie handluje się gazem ziemnym?

Kluczowym elementem jest zrozumienie, w jaki sposób aktywa te są notowane na rynku i jak ewoluują, aby wiedzieć, jak w nie inwestować. Po pierwsze, należy zauważyć, że gaz ziemny jest notowany na NYMEX (New York Mercantile Exchange), giełdzie towarowej, oraz na londyńskim rynku kontraktów terminowych, a konkretnie na International Petroleum Exchange (IPE).

Wymienione giełdy są rynkami międzynarodowymi, aczkolwiek gaz ziemny może być również przedmiotem obrotu w UE, na przykład poprzez indeks TTF, który jest obliczany w Holandii i który przyniósł temu krajowi sprzedaż gazu ziemnego i przychody w wysokości około 160 000 milionów euro od momentu rozpoczęcia jego eksploatacji w latach 70-tych XX wieku.

Kupowanie akcji spółek gazowych na giełdzie

Inwestowanie w gaz ziemny wiąże się z wieloma różnymi możliwościami. Akcje związane z tym surowcem to zazwyczaj spółki zajmujące się wydobyciem lub rafinacją gazu ziemnego, które oprócz ekspozycji na gaz ziemny oferują szereg korzyści w porównaniu z innymi opcjami inwestycyjnymi, takimi jak dywidendy i wysoka płynność.

Oto lista kilku spółek inwestujących w gaz ziemny i LNG:

  • Spółka: Atmos Energy
    • ISIN: US0495601058
    • Ticker: ATO
Precio y cotización de Atmos Energy
  • Spółka: Shell PLC
    • ISIN: GB00BP6MXD84
    • Ticker: SHEL.L
  • Spółka: Exxon Mobil
    • ISIN: US30231G1022
    • Ticker: XOM

Kupuj spółki na Freedom24

  • Spółka: Naturgy Energy Group
    • ISIN: ES0116870314
    • Ticker: NTGY.MC
Precio y cotización de Naturgy
  • Spółka: Devon Energy Corporation 
    • ISIN: US25179M1036
    • Ticker: DVN 
  • Spółka: NiSource
    • ISIN: US65473P1057
    • Ticker: NIMC

Kilka ciekawych faktów:

  • Exxon Mobil (XOM): choć spółka ta jest bardziej znana z produkcji ropy naftowej niż gazu ziemnego i rurociągów, to te ostatnie przynoszą jej duże zyski. Akcje Exxon Mobil oferują stopę dywidendy w wysokości 3,75% na akcję w styczniu 2024 r.
  • Devon Energy Corporation (DVN): Devon ma dostęp do większości rynków gazu ziemnego i spekuluje się, że w nadchodzących latach wejdzie na rynek LNG. Akcje DEVON oferują stopę dywidendy na akcję w wysokości 6,85% w styczniu 2024 r.

Kupuj ETF na gaz ziemny

Można inwestować w gaz ziemny za pośrednictwem ETF.

Są to fundusze giełdowe, które w przypadku tego surowca pozwalają nam to zrobić na dwa sposoby: albo w te, które śledzą cenę samego gazu, albo poprzez akcje spółek giełdowych, których głównym przedmiotem działalności jest gaz ziemny.

  • ETF: iShares Oil & Gas Exploration & Production UCITS ETF
    • ISIN: IE00B6R51Z18
    • Ticker: IS0D
  • ETF: Lyxor STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF – Acc 
    • ISIN: LU1834988278
    • Ticker: LOGS
  • ETF: Invesco European Oil & Gas Sector UCITS ETF
    • ISIN: IE00B5MTWH09
    • Ticker: SC0V
  • ETF: WisdomTree Natural Gas
    • ISIN: DE000A0KRJ36
    • Ticker: NGAS

Inwestowanie w instrumenty pochodne na gaz ziemny

Pierwotnie ekspozycja na towary odbywała się poprzez kontrakty futures. Jednak opcje te niosą ze sobą pewne ryzyko, które należy znać i brać pod uwagę, i nie są odpowiednie dla inwestora detalicznego lub nowicjusza na rynku.

Kontrakty futures na gaz ziemny są przedmiotem obrotu na NYMEX i IPE:

  • Gaz ziemny (NG) to najbardziej popularne i opcjonalne kontrakty. Jeden kontrakt reprezentuje 10 miliardów brytyjskich jednostek termicznych (mmBtu).
  • Nery Hub Natural Gas Last Day (HH): są to finansowe kontrakty futures na najbardziej backwardated, last day futures reprezentujące 10 000 mmBtu, a kontrakt futures jest ustalany w ostatnim dniu handlowym każdego miesiąca obowiązywania kontraktu.
  • Kontrakty futures E-mini na gaz ziemny reprezentują 2500 mmBtu i są opcją dla sprzedawców detalicznych do handlu tym surowcem.
Comisiones contratos de gas en iBroker

Kto sprzedaje gaz ziemny w Polsce?

PGNiG jest wiodącym dystrybutorem gazu ziemnego w Polsce. Jest głównym dystrybutorem błękitnego paliwa do większości gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Choć dominuje na rynku, towarzyszą mu także inni dostawcy, tacy jak Tauron, PGE, Energa, Novum, Elektrix czy Duon. Pomimo ich obecności, PGNiG nadal utrzymuje silną pozycję.

Dlaczego warto inwestować w gaz ziemny?

Wśród szerokiej gamy opcji istnieją możliwości dywersyfikacji portfela poprzez wykorzystanie produktów energetycznych w celu zwiększenia rentowności portfeli.

  • Niezastąpione źródło energii: Prawdą jest, że kraje zachodnie dokładają wszelkich starań, aby stać się mniej zależnymi od surowców, takich jak gaz i ropa naftowa, ale obecnie są one nadal konkurencyjnym źródłem energii.
  • Pozwala to utrzymać wzrost gospodarczy dzięki obrotowi surowcami.
  • Jest tani: przez ostatnią dekadę mieliśmy stosunkowo niskie ceny na rynku gazu, ponieważ gaz jest tani w wydobyciu i transporcie (oczywiście jeśli odbywa się to na bardzo dużą skalę). Jedynie kwestie geopolityczne i trudna do wdrożenia transformacja energetyczna spowodowały niedobór tego surowca i to właśnie sprawia, że jest on droższy.

Niemniej jednak pomimo rosnącej popularności, istnieją również takie czynniki jak wysoka zmienność, w przypadku której musimy również wziąć pod uwagę czynnik spekulacji i sprzeczność z akcjami, których rentowność tradycyjnie podąża w kierunku przeciwnym do trendów rynkowych. Do tego wszystkiego dochodzą szkody środowiskowe, jakie może powodować ich eksploatacja.

Zalety i wady inwestowania w gaz

ZALETY

✅ Wciąż niezastąpione źródło energii

✅ Dobry stosunek kaloryczności do ceny

✅ Rynek o wysokim wolumenie obrotu (płynność)

WADY

❌ Spekulacja

❌ Wysoka zmienność

❌ Energia nieodnawialna

Krótko mówiąc, inwestowanie w gaz jest jedną z głównych opcji dla traderów, którzy swobodnie poruszają się po rynkach finansowych, ponieważ łączy w sobie dwie najbardziej pożądane cechy: wysoki wolumen obrotu (płynność) i zmienność.

Inwestycja w gaz: Często zadawane pytania

Jak magazynujemy gaz?

Jednym ze sposobów przechowywania gazu ziemnego jest jego sprężanie do stanu ciekłego, co zmniejsza jego objętość o około 600 razy i pozwala na bardziej efektywny transport i przechowywanie.

Jak zainwestować w gaz?

Możesz inwestować w gaz ziemny, kupując akcje spółek gazowych lub inwestując w fundusze energetyczne, albo rozważyć handel kontraktami futures lub opcjami na gaz ziemny.

Czy ceny gazu spadną?

Przewidywanie przyszłej ceny gazu ziemnego lub innych surowców energetycznych jest bardzo trudne, ponieważ są one uzależnione od wielu czynników, które zazwyczaj są zmienne. Na ceny gazu ziemnego wpływ mają takie elementy jak podaż i popyt, polityka energetyczna, zmiany w technologii wydobycia, wydarzenia geopolityczne, zmiany klimatyczne i spekulacje na rynkach finansowych.

Na jak długo wystarczy gaz ziemny?

Niepewność, z jaką mamy do czynienia w związku z wojną na Ukrainie, nie pozwala nam na jasne wyobrażenia o tym, co stanie się z rynkiem gazu ziemnego. Dziś dysponujemy jedynie danymi historycznymi i trendami. Z danych publikowanych przez BP Statistical Review of World Energy wynika, że Rosja jest największym eksporterem gazu do Unii Europejskiej. W 2020 roku Rosja sprzedała 184,9 BCM. Prawie 90% tej sprzedaży odbywało się za pośrednictwem gazociągów, a nieco mniej niż 10% to skroplony gaz ziemny (LNG).
W Europie obserwujemy nadwyżkę popytu, co może doprowadzić do wzrostu cen i rachunków na rynku pomimo przerwy zimowej, dzięki możliwości zapełnienia magazynów przed nadejściem chłodów.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!