Jak inwestować w Gaz Ziemny?

Inwazja rosyjskich bojówek na Ukrainę postawiła sektor energetyczny – i jego rynek – na celowniku inwestorów. A to dlatego, że ceny surowców takich jak węgiel, gaz – po osiągnięciu 141% odbicia – nie wydają się wracać do poziomów stabilności (i taniości) sprzed pandemii. W tym kontekście ciekawym pomysłem mogłoby być inwestowanie w surowce. W tym artykule wyjaśniamy, jak inwestować w gaz poprzez akcje i instrumenty pochodne.

Jakie są rodzaje gazu?

Istnieje wiele źródeł energii, z których, nie zdając sobie z tego sprawy, korzystamy na co dzień, aby zaspokoić nasze potrzeby, a jednym z nich jest gaz ziemny.

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest paliwem, które ma duże znaczenie w naszym życiu i cieszy się popularnością wśród konsumentów. Warto jednak pamiętać, że jego wykorzystanie jako paliwa do napędu silników miało miejsce dopiero po odkryciu ropy naftowej, ponieważ przechowywanie i transport gazu są kosztowne.

Należy jednak zrozumieć, że gaz ziemny to nic innego jak mieszanina gazów, w której przeważa metan w ilości między 75% a 95%. Gaz ten powstaje w złożach geologicznych i kopalniach. Agregat prądotwórczy, jest tylko źródłem przejściowym, ponieważ jego użytkowanie emituje metan do atmosfery, a co za tym idzie przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych.

Skroplony gaz ziemny (LNG)

Z drugiej strony mamy skroplony gaz ziemny (LNG), który jest przetwarzany do transportu w postaci płynnej. Dlaczego surowiec się upłynnia? W tym przypadku odpowiedź jest prosta: ułatwia transport i pozwala na pokonywanie dużych odległości od wydobycia do miejsca konsumpcji. 

Ogromną zaletą skraplania gazu ziemnego jest to, że jego objętość zmniejsza się 600 razy, chociaż jego waga jest stała. Oznacza to, że nie waży mniej, ale zajmuje mniej miejsca. 

Na czym polega problem z gazem w Europie?

Problemy z dostawami gazu ziemnego są nieprzerwane od początku 2022 roku, a nawet pod koniec 2021 roku mówiło się o ryzyku Wielkiego Blackoutu. Oto niektóre z najważniejszych problemów związanych z brakiem dostaw gazu ziemnego w Europie Środkowej .

 1. Uzależnienie od Rosji: Większość gazu ziemnego zużywanego w Europie Środkowej pochodzi z Rosji, co powoduje duże uzależnienie regionu od tego kraju. Prowadzi to do konfliktów dotyczących cen i podaży oraz budzi obawy co do bezpieczeństwa energetycznego. Nic dziwnego, że obecnie limit cenowy importu rosyjskiego gazu wynosi 180 EUR/MWH, zgodnie z indeksem Amsterdam TTF, indeksem referencyjnym w Europie. 
 2. Niewykorzystana infrastruktura: Ze względu na obecną sytuację napięć geopolitycznych, gazociągi NordStream 1 i 2, które łączą Rosję z Niemcami, Danią i Szwecją przez Morze Bałtyckie, są nieużywane. Pierwsza z powodu sankcji wobec Rosji, a druga po jej wybuchu we wrześniu 2022 roku.
Eksplozja NordStream 2
 1. Nieefektywność energii odnawialnej: Europa Środkowa stoi przed rosnącą presją, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i zamiast tego przyjąć energię odnawialną. Jednak fakt, że te energie są zmienne, w zależności od tego, czy świeci słońce, czy wieje wiatr, oznacza, że ​​potrzebna jest inna energia, aby służyć jako nadwyżka, a obecnie ich miejsce nadal zajmują zanieczyszczające źródła energii, takie jak gaz czy olej. Dlatego zapotrzebowanie na gaz jest nadal wysokie, zwłaszcza zimą. 

W ten sam sposób, w jaki istnieją pewne problemy z dostawą gazu, istnieją one również w przypadku innych surowców. W tym artykule wyjaśniamy, jak inwestować w ropę .

Jak inwestować w gaz ziemny?

Inwestowanie w gaz ziemny jest jednym z najbardziej popularnych ze wszystkich towarów, zarówno ze względu na dużą zmienność, jak i solidne prognozy wzrostu .

gazu ziemnego

Te dwie cechy tego towaru są tym, co może spowodować znaczne straty dla niektórych inwestorów, ale jednocześnie definiują go jako dobry krótkoterminowy instrument inwestycyjny.

Następnie przyjrzymy się różnym sposobom inwestowania w gaz.

Gdzie jest notowany gaz ziemny?

Zrozumienie, jak ten składnik aktywów jest przedmiotem obrotu na rynku jest niezbędne, aby wiedzieć, jak inwestować. Przede wszystkim należy zauważyć, że gaz ziemny jest notowany na giełdzie towarowej NYMEX (New York Mercantile Exchange) oraz na londyńskim rynku kontraktów terminowych, a konkretnie na International Petroleum Exchange (IPE).

Są to rynki międzynarodowe, ale można również odnieść się do indeksu TTF, który jest obliczany w Holandii i odzwierciedla sprzedaż gazu ziemnego i dochód przypisany danemu krajowi. Eksploatacja gazu ziemnego w Holandii rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, a wartość sprzedaży wynosi około 160 miliardów euro.

Kupuj akcje spółek produkujących gaz ziemny

Istnieją różne możliwości inwestowania w gaz ziemny. Akcje związane z tym towarem pochodzą zwykle od firm zajmujących się wydobyciem gazu ziemnego lub rafinacją, a oprócz ekspozycji na gaz ziemny oferują szereg korzyści w porównaniu z innymi opcjami inwestycyjnymi; takie jak dywidendy i wysoka płynność.

Zostawiam Was z listą kilku akcji, w które warto zainwestować.

EmpresaTicker  
Atmos EnergyATO
Royal Dutch ShellR6C0.DESprawdź na eToro
Exxon MobilXOMSprawdź na XTB
Naturgy Energy GroupNTGY.MC 
Devon Energy Corporation DVN 
NiSourceNIMC 

Kilka ciekawych danych: 

 • Exxon Mobil  (XOM) – Chociaż firma ta jest lepiej znana z produkcji ropy naftowej niż gazu ziemnego i rurociągów; te ostatnie przynoszą przedsiębiorstwu wiele korzyści. Akcje Exxon Mobil oferują zwrot w wysokości 3,65% na akcję w grudniu 2022 r.
 • Devon Energy Corporation  (DVN): Devon ma dostęp do większości rynków gazu ziemnego i spekuluje się, że w nadchodzących latach przejdzie na LNG. DVN zaoferował zwrot na akcję w wysokości 2,38%.

Kupuj ETF-y na gaz 

Możesz inwestować w gaz ziemny za pośrednictwem ETFów (funduszy giełdowych). 

Fundusze ETF na gazSymbolISIN 
iShares Oil & Gas Exploration & Production UCITS ETFIS0DIE00B6R51Z18Sprawdź na DEGIRO
Lyxor STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF – AccDZIENNIKILU1834988278
Invesco European Oil & Gas Sector UCITS ETFSC0VIE00B5MTWH09 
WisdomTree Natural GasNGADE000A0KRJ36 

Inwestowanie w instrumenty pochodne na gaz ziemny (CFD lub i kontrakty futures)

Pierwotnie, ekspozycja na towary odbywała się poprzez kontrakty futures. Jednak te opcje kryją w sobie pewne ryzyko, które należy znać i brać pod uwagę, a które nie jest odpowiednie dla inwestora detalicznego lub osoby początkującej.

Kontrakty CFDSymbolISIN
United States Natural
Gas Fund LP
UNGUS9123183009
First Trust Nasdaq
Oil & Gas ETF
FTXNUS33738R8455

Kontrakty futures na gaz ziemny są notowane na NYMEX i IPE:

 • The Nery Hub Natural Gas Last Day (HH): Henry Hub to gazociąg zlokalizowany w Erath w stanie Luizjana, który służy jako oficjalne miejsce realizacji kontraktów futures na New York Mercantile Exchange (NYMEX).
 • E-mini Natural Gas reprezentuje 2500 mmBtu i jest opcją dla sprzedawców detalicznych.  
 • Natural Gas (NG):

Dlaczego warto inwestować w gaz ziemny? 

Jedną z wielu opcji jest możliwość dywersyfikacji portfela o produkty energetyczne w celu zwiększenia rentowności portfeli.

 • Niezastąpione źródło energii: To prawda, że ​​kraje zachodnie robią wszystko, co w ich mocy, aby w mniejszym stopniu polegać na surowcach, takich jak gaz czy ropa, ale dziś nadal są źródłem energii, z którym trudno konkurować. 
 • Wsparcie wzrostu gospodarczego w wyniku obrotu surowcami. 
 • Gaz jest tani: W ciągu ostatniej dekady mieliśmy relatywnie niskie ceny na rynku gazu ze względu na to, że jego wydobycie i transport są tanie (oczywiście, jeśli odbywa się to na bardzo dużą skalę). Tylko pewne kwestie geopolityczne i trudna do przeprowadzenia transformacja energetyczna spowodowały niedobór tego surowca, a przez to i wzrost jego ceny. 

Jednak są też minusy, takie jak wysoka zmienność, gdzie czynnik spekulacyjny musi być również brany pod uwagę, oraz sprzeczność akcji z tradycyjnym zwrotem idącym wbrew trendom rynkowym. A do tego wszystkiego należy dodać szkody dla środowiska, jakie może spowodować jego eksploatacja. 

Zalety Wady
✅ Wciąż niezastąpione źródło energii❌ Spekulacyjny instrument
✅ Dobry stosunek mocy kalorycznej do ceny❌ Duża zmienność
✅ Rynek o wysokiej płynności❌ Nie jest to energia odnawialna

W skrócie, inwestowanie w gaz jest jedną z głównych opcji dla przedsiębiorców, którzy czują się komfortowo na rynkach finansowych. Jego największe zalety to duży popyt, wysoki wolumen obrotu (płynność) i duża zmienność. 

Często zadawane pytania dotyczące gazu ziemnego

Jak magazynujemy gaz?

Jednym ze sposobów przechowywania gazu ziemnego jest jego sprężanie do stanu ciekłego, co zmniejsza jego objętość o około 600 razy i pozwala na bardziej efektywny transport i przechowywanie.

Kto ma największe magazyny gazu w Europie?

Niemcy, Francja, Włochy i Holandia to kraje posiadające największe magazyny gazu.

Na jak długo wystarczy gaz ziemny?

Niepewność, z jaką mamy do czynienia w związku z wojną na Ukrainie, nie pozwala nam na jasne wyobrażenia o tym, co stanie się z rynkiem gazu ziemnego. Dziś dysponujemy jedynie danymi historycznymi i trendami. Z danych publikowanych przez BP Statistical Review of World Energy wynika, że Rosja jest największym eksporterem gazu do Unii Europejskiej. W 2020 roku Rosja sprzedała 184,9 BCM. Prawie 90% tej sprzedaży odbywało się za pośrednictwem gazociągów, a nieco mniej niż 10% to skroplony gaz ziemny (LNG).
W Europie obserwujemy nadwyżkę popytu, co może doprowadzić do wzrostu cen i rachunków na rynku pomimo przerwy zimowej, dzięki możliwości zapełnienia magazynów przed nadejściem chłodów.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!