Najbogatszy człowiek świata

Kim jest najbogatszy człowiek świata w tym roku? Na szczycie listy najbogatszych ludzi świata 2023 roku znajduje się Bernard Arnault, z majątkiem w wysokości 172,9 mld dolarów.

Najbogatszy człowiek świata 2022

Najbogatszy człowiek świata

1. Bernard Arnault

Bernard Arnault to 73-letni francuski biznesmen oraz dyrektor generalny i prezes firmy produkującej dobra luksusowe LVMH. Jest właścicielem 97,5% udziałów w firmie Christian Dior, które są warte łącznie 132 miliardy dolarów, posiada również znaczący udział w banku inwestycyjnym Moelis & Company oraz 10,3 miliarda dolarów w gotówce. Arnault ma wartość netto 172,9 mld dolarów i jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie.

Najbogatsi ludzie świata

Oto lista najbogatszych ludzi świata w 2023 roku:

ImięLokalizacjaFunkcjaWartość nettoAktywa
1Bernard ArnaultParyżPrezes Zarządu i Przewodniczący LVMH172,9 mld USD97,5% udziałów w Christian Dior (łącznie 132 mld USD)
2Elon MuskTexasPrezes Tesli168.5 mld USD15% udziałów w Tesli (63,6 mld USD)
3Gautam AdaniGurgaon, IndieZałożyciel i prezes Adani Group125 mld USD75% udziałów w Adani Enterprises, Adani Power i Adani Transmissions (łącznie 72,45 mld USD)
4Bill GatesStan WaszyngtonWspółzałożyciel firmy Microsoft115 mld USD1,3% udziałów w Microsoft (26 mld USD)
5Jeff BezosStan WaszyngtonZałożyciel i dyrektor generalny firmy Amazon114 mld USD10% udziałów w Amazon (89,9 mld USD)
6Warren BuffettNebraskaPrezes Zarządu Berkshire Hathaway108 mld USD14% udziałów w Berkshire Hathaway (107 mld USD)
7Larry EllisonHawaiiWspółzałożyciel, prezes i dyrektor techniczny firmy Oracle.93.7 mld USD40%+ udział w Oracle (68,3 mld USD)
8Mukesh AmbaniMumbai, IndiePrezes i większościowy właściciel Reliance Industries89.6 mld USD46% udziałów w Reliance Industries (74,6 mld USD)
9Steve BallmerWaszyngtonWłaściciel Los Angeles Clippers89,3 mld USD4% udziałów w Microsoft (łącznie 80,6 mld dolarów)
10Larry PageKaliforniaWspółzałożyciel i członek zarządu Alphabet (GOOG)86,9 mld USD6% udziałów w Alphabet (łącznie 72,8 mld dolarów)

2. Elon Musk

Elon Reeve Musk jest amerykańsko-południowoafrykańsko-kanadyjskim magnatem biznesowym, inwestorem i przedsiębiorcą. Jest dyrektorem generalnym Tesla, Inc., inwestorem venture capital, dyrektorem generalnym Tesla Automotive, Inc., architektem produktu Tesla, Inc., założycielem The Boring Company i współzałożycielem Neuralink. Elon Musk jest drugą najbogatszą osobą na świecie według Indeksu Miliarderów Bloomberga oraz listy miliarderów Forbesa. Jego szacunkowa wartość wynosi około 168.5 miliardów USD.

3. Gautam Adani

Gautam Adani jest 60-letnim indyjskim biznesmenem oraz założycielem i prezesem Adani Group. Jego wartość netto szacuje się na około 125 miliardów dolarów, a on sam posiada znaczące udziały w kilku spółkach w ramach Adani Group, w tym Adani Enterprises, Adani Power i Adani Transmissions.

4. Bill Gates

Bill Gates jest współzałożycielem Microsoft, jednej z największych i najlepiej prosperujących firm technologicznych na świecie. Jest również znany ze swojej działalności filantropijnej poprzez Fundację Billa i Melindy Gates.

5. Jeff Bezos

Jeff Bezos jest założycielem i dyrektorem generalnym Amazon, jednej z największych na świecie firm zajmujących się sprzedażą detaliczną i technologiczną w Internecie. Jest również właścicielem The Washington Post i Blue Origin, firmy zajmującej się eksploracją kosmosu. Na dzień 2 stycznia 2023 roku Bezos ma wartość netto około 114 miliardów dolarów, co czyni go jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

6. Warren Buffett

Warren Buffet to amerykański magnat biznesowy, inwestor i filantrop. Jest prezesem i dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway, konglomeratu o wartości rynkowej ponad 500 miliardów dolarów. Buffet jest uważany za jednego z najbardziej udanych inwestorów na świecie, a jego strategie inwestycyjne są naśladowane przez wiele osób na całym świecie.

7. Larry Ellison

Larry Ellison jest współzałożycielem, dyrektorem generalnym i dyrektorem ds. technicznych Oracle, międzynarodowej korporacji zajmującej się technologiami komputerowymi. Jest również jednym z najbogatszych ludzi na świecie, którego wartość netto wynosi ponad 93 miliardy dolarów. Ellison jest zaangażowany w różne przedsięwzięcia filantropijne, a także trafia na pierwsze strony gazet dzięki swojemu zaangażowaniu w profesjonalne drużyny sportowe i wyścigi jachtowe.

8. Mukesh Ambani

Mukesh Ambani to magnat biznesowy z Indii. Jest prezesem, największym udziałowcem i założycielem Reliance Industries Limited, firmy z listy Fortune Global 500 i najcenniejszej firmy w Indiach pod względem wartości rynkowej. Ambani jest również prezesem Reliance Jio, firmy telekomunikacyjnej. Jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, z wartością netto ponad 84 miliardów dolarów.

9. Steve Ballmer

Steve Ballmer to amerykański biznesmen, który w latach 2000-2014 był dyrektorem generalnym firmy Microsoft. Obecnie jest właścicielem Los Angeles Clippers, drużyny koszykarskiej NBA. Przed dołączeniem do Microsoftu, Ballmer pracował w Procter & Gamble i Goldman Sachs.

10. Larry Page

Larry Page jest współzałożycielem Google i obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego Alphabet Inc, spółki matki Google. Jest odpowiedzialny za ogólny kierunek i strategię produktową firmy. Page jest również znany ze swojego zaangażowania w kilka działań filantropijnych i jest uważany za jednego z czołowych liderów technologii na świecie.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zająć miejsce na liście najbogatszych miliarderów, będziesz musiał rozwijać technologie lub prowadzić luksusowy sklep. Możesz też zdecydować się na value investing. Z drugiej strony, najbogatsi ludzie na świecie zaczynali od doskonałych pomysłów, które ludzie obdarzeni kreatywnością, ambicją i znajomościami wdrażali, aby stworzyć jedne z najlepiej prosperujących firm na świecie.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!