Jak inwestować w ropę naftową?

Nie trzeba przeprowadzać się do Teksasu i kupować studni, żeby wiedzieć, jak inwestować w ropę i benzynę. Akcje, instrumenty pochodne i fundusze inwestycyjne ułatwiają bezpośrednie lub pośrednie inwestowanie w ten towar. Jak każdy inny rodzaj aktywów finansowych, ropa ma unikalne cechy i ryzyko, które jako inwestorzy musimy zrozumieć. 

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy ogromną zmienność w wyniku cięć dostaw z Rosji oraz globalnej niepewności co do rynku energii. Wielu inwestorów skorzystało z tych zmian, aby pozycjonować się na rynku ropy i benzyny.

Chcesz wiedzieć, jak inwestować w ropę? W tym artykule wyjaśniamy różne instrumenty, za pomocą których można zyskać ekspozycję na rynki ropy, benzyny i innych produktów ropopochodnych, dzięki czemu będziesz mógł wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim celom.

Dlaczego cena ropy rośnie?

Zasoby ropy naftowej są bardzo wrażliwe na zmiany globalnej podaży i popytu , co oznacza, że ​​jeśli popyt jest wysoki lub podaż jest niska, ceny ropy wzrosną. Jeśli natomiast zostaną odkryte nowe zasoby ropy naftowej lub popyt spadnie, ceny będą miały tendencję spadkową. Z tego powodu w każdym kryzysie gospodarczym , prędzej czy później, cena benzyny zawsze spada. Ale wróćmy do pytania. 

Benzyna i ropa są również narażone na wydarzenia geopolityczne, takie jak pandemia Covid-19, Brexit, wojna cenowa między Rosją a Arabią Saudyjską czy wzrost światowej gospodarki. Jeśli gospodarka zwolni, ceny ucierpią.  W tym sensie należy podkreślić rolę Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową ( OPEC ), która określa produkcję ropy naftowej, aby utrzymać ceny na względnie stabilnym poziomie. 

Pod jego parasolem znajdują się kraje posiadające 75% światowych zasobów ropy naftowej. Ponieważ ropa jest towarem, czyli podstawowym produktem używanym do wytwarzania innych produktów, ma wartość jako składnik aktywów. Podobnie jak wiele innych surowców, takich jak złoto czy różne produkty rolne, ropa naftowa i jej pochodne, takie jak benzyna, są przedmiotem obrotu na rynkach międzynarodowych. Benzyna, jako produkt ropopochodny, ma bardzo silną korelację z jej ceną. 

Cena ropy (Brent) a benzyna (RBOB).  Źródło: Trendy makro
Cena ropy (Brent) a benzyna (RBOB). Źródło: MacroTrends

Dlaczego warto inwestować w ropę?

Ropa naftowa jest jednym z najważniejszych motorów gospodarki. Umożliwia transport zarówno pojazdów, jak i maszyn, a nawet samolotów. Wiele najbardziej wartościowych firm na świecie jest bezpośrednio powiązanych z ropą naftową i benzyną. 

Ponadto benzyna jest aktywem o niskiej korelacji z innymi aktywami finansowymi, takimi jak akcje i obligacje, które mogą uchronić Twój portfel przed krótkoterminowymi wahaniami rynkowymi. W niektórych stałych portfelach, takich jak All Weather Raya Dalio, widzimy surowce, jako długoterminowa inwestycja, które mają łagodzić skutki inflacji.

Jak wydobywa się benzynę z ropy naftowej? 

Ropa naftowa jest uważana przez wielu ekonomistów za najważniejszy surowiec na świecie, ponieważ jest obecnie głównym źródłem produkcji energiiInwestowanie w ropę naftową jest jedną z najczęściej stosowanych strategii przez inwestorów na całym świecie, ze względu na duże wahania krótkoterminowe i znaczenie dla światowej gospodarki. A benzyna jest pochodną ropy naftowej.

Proces rafinacji obejmuje destylację i obróbkę surowca aż do uzyskania produktu końcowego. Szacuje się, że w dużych zakładach przetwórczych codziennie rafinuje się ponad 2,5 miliarda litrów ropy . Z każdych 150 litrów oleju około 75 staje się benzyną, podczas gdy 45 jest wykorzystywanych do paliw o niższej liczbie oktanowej, takich jak olej napędowy, 13 do paliwa lotniczego i 23 do różnych innych produktów. 

Kiedy inwestujemy w benzynę, inwestujemy w surowce , które mają zupełnie inne zachowanie i charakter niż inne aktywa finansowe, takie jak akcje czy obligacje.

Zobacz także:

Jak inwestować w ropę? 

W ropę można inwestować na różne sposoby. Pierwszym pomysłem, który zwykle przychodzi do głowy inwestorowi, który zaczyna na tym rynku, jest zakup akcji spółki naftowej za pośrednictwem brokera. 

Możemy łatwo uzyskać ekspozycję, ponieważ wiele z tych dużych firm jest notowanych na głównych giełdach. Istnieją jednak inne sposoby bezpośredniego inwestowania w benzynę, dzięki instrumentom pochodnym: kontraktom futures, opcjom i kontraktom na różnice kursowe (CFD). Ta opcja jest najbardziej odpowiednia dla doświadczonych inwestorów, którzy są już zaznajomieni z rynkiem towarowym i charakterem produktów pochodnych

Jak kupić ropę: Akcje koncernów naftowych 

Inwestowanie w akcje spółek naftowych oznacza pośrednie inwestowanie w ropę. Nasza ekspozycja nie będzie bezpośrednio podążać za ceną surowca, ale za wynikami firmy, na którą z kolei wpływają wahania cen ropy. 

Kupując udziały w spółkach naftowych możemy wyróżnić trzy rodzaje spółek: te zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem, te, które wiercą w poszukiwaniu ropy; transport (rurociągi naftowe i gazowe) oraz rafinerie. 

Typ inwestorów, którzy preferują pośrednią ekspozycję na towar, to często ci, którzy chcą ograniczyć ryzyko i zmienność bezpośredniej ekspozycji. Oprócz zakupu akcji spółki możemy mieć pośrednie zaangażowanie poprzez fundusz inwestycyjny lub ETF w sektorze energetycznym

SpółkaTicker ISIN 
BPBP.LGB0007980591 
Exxon MobilXOMUS30231G1022
ChevronCVXUS1667641005
ShellSHEL.LGB00BP6MXD84
Total EnergiesTTE.PAFR0000120271

Inwestowanie w ropę: Kontrakty CFD

Alternatywą dla inwestorów chcących inwestować w surowce są kontrakty na różnice kursowe (CFD) , które oferują ciekawy sposób na uzyskanie ekspozycji na rynek ropy. 

Kontrakty CFD to kontrakty między kupującym a brokerem w celu wymiany różnicy w wartości kontraktu futures między ceną otwarcia kontraktu a ceną zamknięcia. Produkty te pozwalają inwestorom z łatwością otwierać długie i krótkie pozycje , a ponadto umożliwiają stosowanie dźwigni finansowej do 10:1, czyli maksimum dozwolonego w Europie przez ESMA. 

Dzięki kontraktom CFD możemy mieć bezpośrednią ekspozycję na ropę i inne ropopochodne przy niskiej inwestycji początkowej. Dźwignia finansowa powoduje jednak wzrost ryzyka, dlatego konieczne jest ustalenie kontroli ryzyka i zastosowanie strategii, która pozwoli nam utrzymać się na rynku w dłuższej perspektywie. 

W rzeczywistości, jak powszechnie wiadomo, można kupować kontrakty CFD na różne aktywa, takie jak akcje, kontrakty terminowe lub fundusze ETF. Zobaczmy kilka przykładów kontraktów CFD na benzynę, które można kupić na eToro.

InstrumentTickerISIN
Petróleo Brasileiro ADR (CFD)PBR.AUS71654V4086
US Gasoline Fund ETF (CFD)UGAUS91201T1025
Heating Oil (CFD)NMX

Zobacz także:

👉 Jak inwestować z gaz

Krótko mówiąc, ropa jest i będzie przez najbliższe lata jednym z towarów, które będą poruszać światem. I bez wątpienia najlepszym sposobem inwestowania w ropę jest kupowanie akcji lub kontraktów CFD.

ETORO

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!