Jak zainwestować w ropę naftową?

Wszystko o inwestowaniu w ropę naftową

Jak zainwestować w ropę naftową? Ropa naftowa jest jednym z produktów niezbędnych do codziennego życia w dzisiejszych czasach. Jest źródłem energii par excellence, bez niej nie byłoby produkcji transportowej ani wielu innych użyteczności dla gospodarki. Jest ona wykorzystywana na rynkach w wielu krajach, w różnych produktach i usługach, ponieważ jej popyt jest silny. Zakup ropy jako towaru jest więc niezbędny, kupuje ją zresztą wielu użytkowników końcowych, takich jak koncerny paliwowe, firmy produkujące tworzywa sztuczne, handlarze surowcami i pochodnymi.

Jak zainwestować w ropę naftową?

Niemniej jednak ropa jest limitowana, zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny.

Mówiąc o cenie ropy, mamy na myśli ropę naftową. Ropa naftowa sprzedawana jest w miarce zwanej „baryłką”, która odpowiada 42 galonom (ok. 159 litrów). Istnieje kilka rodzajów ropy naftowej:

– Słodka ropa i kwaśna ropa: w zależności od tego, ile zawiera siarki.

– Ropa lekka – ropa ciężka: w zależności od gęstości.

Dodatkowo uwzględnia się dwa rodzaje, które odpowiadają dwóm różnym rynkom ropy naftowej. Pierwsza z nich to odmiana „West Texas Intermediate” (WTI) wydobywana w Teksasie i Oklahomie; druga odmiana to „Brent” wydobywana na Morzu Północnym. Ta ostatnia jest słodsza i lżejsza od pierwszej, a także lepszej jakości.

Obie należą do bardzo agresywnych i eksplozywnych rynków, ale ten rodzaj inwestycji ma zalety, które należy brać pod uwagę przy kształtowaniu inwestycji.

 Jak inwestować w ropę naftową?

Istnieje kilka narzędzi do wyboru, aby inwestować w ropę na giełdzie:

1) CFDS;

2) ETFS;

3) Akcje powiązane z ropą, czyli akcje spółek, których działalność opiera się na ropie;

4) Istnieją również „futures”, ale są to skomplikowane kontrakty do zrozumienia i handlu, dlatego zalecamy ich stosowanie tylko profesjonalnym inwestorom.

Inwestowanie poprzez CFD na ropę:

Inwestowanie w ropę poprzez CFD (z angielskiego Contract for Difference – kontrakt na różnicę) to instrumenty finansowe, których wartość zależy od odpowiadającego im aktywa. Jest to praktyczny sposób na zajęcie krótkoterminowej pozycji na rynku ropy naftowej, ale jest to elastyczny produkt inwestycyjny, który może być stosowany w różnych scenariuszach. CFD są wystarczająco elastyczne, aby handlować, zyskownym krótkoterminowym handlem, który zależy od perspektyw rynkowych. CFD to produkty z depozytem zabezpieczającym, które pozwalają inwestorom na handel na rynku ropy naftowej w takim zakresie, na jaki pozwala ich kapitał handlowy.

Inwestowanie poprzez ETF-y naftowe

ETF-y (ang. Exchange Traded Fund – fundusz notowany na giełdzie) to fundusze inwestycyjne, których udziały mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie, tak jak na normalnym rynku akcji.

Są to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Kiedy kupujesz ETF, jest to jak zakup puli papierów wartościowych, które inwestują bezpośrednio w fizyczną ropę naftową lub nawet w długoterminowe kontrakty pochodne.

ETFy naftowe pozwalają uniknąć ryzyka związanego z poszczególnymi papierami wartościowymi, które mają tendencję do wahań właśnie z powodu niepewnego kierunku ceny czarnego złota. Kluczem do ETF-ów na ropę naftową są ich opłaty; im niższe opłaty, tym bardziej opłacalne są te ETF-y. Są one najłatwiejszym sposobem inwestowania w ropę.

Akcje powiązane z ropą:

Akcje powiązane z ropą naftową to akcje spółek, które wykorzystują ten surowiec w swojej działalności. Przykładami są: Eni, Total; Exxon, itp.

Inwestując w akcje, a nie bezpośrednio w ropę, wybiera się mniej agresywne podejście, ponieważ spółki mają różne projekty, cele, przychody i zyski operacyjne, a zatem podlegają różnym wycenom.

W grę wchodzą więc nie tylko czynniki wpływające na ceny na świecie, ale także czynniki specyficzne dla kierownictwa każdej spółki.

Jest to rozważny sposób inwestowania dla tych, którzy uważają konkretną spółkę z sektora za wartościową.

Znaczenie wartości ropy naftowej w inwestycjach:

Trudno jest określić wartość ropy naftowej. Mówimy o jej cenie maksymalnej lub minimalnej w stosunku do wartości docelowej.

Istnieją aktywa, które nie oferują strumienia dochodu, ponieważ dochodowy zysk pochodzi jedynie z różnicy między ceną kupna i sprzedaży.

Cena ropy naftowej jest określana przez popyt i podaż.

Wielkość podaży jest uzależniona od sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej krajów produkujących ropę, z których zdecydowana większość jest w ciągłym napięciu, co sprawia, że jest to aktywo bardzo wrażliwe na sytuację geopolityczną.

Decyzje OPEC (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) mogą bardzo łatwo zmienić jego cenę.

Popyt jest determinowany przez sytuację gospodarczą na świecie.

Cena za baryłkę będzie rosła, gdy produkcja jest większa, gospodarka rozwija się szybciej, a więc potrzeba więcej energii i jest większe zapotrzebowanie na ropę.

Stabilność dolara amerykańskiego i korelacja z gospodarkami opartymi na surowcach będzie również istotna.

Gdzie można inwestować w ropę?

Aby inwestować w ropę, istnieje szeroka gama platform, na których można bezpłatnie zarejestrować konto. W rzeczywistości, dzięki kontom typu demo, czyli testowym, można handlować wirtualnymi pieniędzmi. Dostępne platformy to e-Toro, Plus500, IG i wiele innych.

Zazwyczaj, po założeniu konta i znalezieniu się na platformie, możesz zrobić kilka rzeczy:

1) Kupić akcje spółek naftowych: w rzeczywistości można to zrobić mając tylko 50 dolarów, natomiast aby kupić towar, trzeba mieć więcej pieniędzy;

2) Kupić surowiec: to nie jest zalecane, ponieważ trzeba około 200.000 dolarów tylko na początek, nie można zdywersyfikować do więcej firm, tak jak można to zrobić poprzez zakup akcji.

Zalety inwestowania w ropę naftową

– Inwestowanie w ropę naftową jest strategiczną grą, opartą na założeniu, że w długim okresie gospodarka będzie się rozwijać, a co za tym idzie, wzrośnie zapotrzebowanie na energię. Jako surowiec nie traci na wartości w czasie, wręcz przeciwnie, ropa wyznacza wzrost cen, czyli jest wskaźnikiem inflacji. Utrzymuje ona nieelastyczny popyt nawet przy wzroście ceny, musi zostać zużyta na utrzymanie całego przemysłu i transportu (o ile nie ma innego produktu zastępczego).

– Dodatkowy wzrost cen ropy jest następnie przenoszony na ceny dóbr i produktów finalnych, a więc rośnie inflacja.

– Kolejną zaletą inwestowania w ropę jest to, że pomimo okresu recesji gospodarczej, będzie istniał minimalny próg zapotrzebowania na energię. Dlatego inwestycje w surowce powinny być rozważane taktycznie, gdyż niektóre z nich mogą być bardzo zmienne, co wymagałoby dobrego zarządzania.

Wady inwestowania w ropę naftową

– Pojawienie się nowych alternatywnych źródeł energii może stanowić zagrożenie dla popytu na ropę;

– Może zagrażać inwestycjom długoterminowym;

– Ewolucja sektora energetycznego musi być stale monitorowana, aby sprawnie zmieniać inwestycje w ropę naftową.

Podsumowując, możliwe jest inwestowanie w ropę naftową, jeśli posiada się informacje na temat towarów, jak funkcjonują one na rynku światowym, jak firmy w krajach produkujących ropę naftową organizują swoją działalność i jakie są geopolityczne implikacje każdego kraju, jeśli chodzi o kupno i sprzedaż tego cennego towaru.

Wreszcie, ważne jest również posiadanie informacji o platformach, za pośrednictwem których można inwestować na giełdzie i obstawiać wahania cen ropy naftowej.

Aby dowiedzieć się więcej pobierz Przewodnik giełdowy jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!