Jaka jest różnica między akcjami Berkshire Hathaway klasy A i klasy B?

Dowiedzmy się, dlaczego międzynarodowa firma Berkshire Hathaway dzieli swoje akcje na akcje klasy A i klasy B, jakie są główne różnice i gdzie jest sens inwestować.

Jaka jest różnica między akcjami Berkshire Hathaway klasy A i klasy B?

Prawdopodobnie wiesz już, czym jest Berkshire Hathaway, ale warto to powtórzyć. Jest to międzynarodowa, wielousługowa firma, która rozpoczęła działalność jako firma reasekuracyjna, a następnie oferowała różne zestawy inwestycji obejmujące następujące sektory: odzież, żywność i napoje, usługi finansowe, produkty farmaceutyczne/medyczne, elektronika i technologie informacyjne, linie lotnicze, prasa, dobra luksusowe, różne dobra konsumpcyjne oraz artykuły przemysłowe i budowlane.

Właścicielem Berkshire Hathaway jest Warren Buffett, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Istnieje wiele nieruchomości Berkshire Hathaway i z pewnością rozpoznasz niektóre z nich, w tym United Airlines, IBM, Coca Cola i Duracell. Nie wspominając o tym, że Bill Gates, założyciel Microsoftu, jest w radzie nadzorczej.

Nie sądzę, że potrzeba więcej dobrych powodów, aby zainwestować w Berkshire Hathaway, ale dlaczego akcje są podzielone na akcje klasy A i klasy B?

Jest to strategia mająca na celu zapewnienie jak największej stabilności firmy. Gdybyś miał tylko tanie akcje, skończyłbyś z wieloma ludźmi handlującymi i mógłbyś doprowadzić do absurdalnych sytuacji, w których każdy chciałby sprzedać, a wartość akcji, a zatem i samej spółki, spadłaby. Odwrotna sytuacja również przyniosłaby odwrotny skutek, gdyż akcje o zbyt wysokim koszcie ograniczałyby liczbę akcjonariuszy i stwarzałyby ryzyko powstania sytuacji, w której ta „ograniczona” liczba przedsiębiorców nie byłaby zainteresowana akcjami spółki.

Strategią zastosowaną w celu przezwyciężenia obu problemów było stworzenie dwóch klas akcji. Akcje klasy A są najlepsze, najdroższe i odpowiednie dla inwestycji długoterminowych, podczas gdy akcje klasy B są tańsze, ale są bardziej elastyczne i odpowiednie dla inwestycji krótko- i średnioterminowych.

Akcje klasy A są w obiegu od 1964 r. i mają bardzo wysoką wartość, wystarczy pomyśleć, że na początku 2021 r. koszt jednej akcji wynosił około 350 000 USD, a dziś, w czerwcu 2021 r., koszt jednej akcji wynosi ponad 400 000 USD.

Akcje klasy B zostały wprowadzone w 1996 roku i początkowo miały być warte jedną piątą wartości akcji klasy A. Na początku 2021 r. koszt jednej akcji wynosił ok. 230 USD, natomiast w czerwcu 2021 r. osiągnął wartość ok. 280 USD.

Wniosek

Różnica pomiędzy akcjami klasy A a akcjami klasy B w przypadku Berkshire Hathaway jest głównie ekonomiczna. Oczywiście znaczenie akcji i prawa głosu odzwierciedlają mniej więcej wartość akcji, co sprawia, że akcje klasy A ważą znacznie więcej niż akcje klasy B.

Z drugiej jednak strony akcje klasy B są nadal bardzo dobrą inwestycją i gdyby ich nie było, duzi inwestorzy byliby jedynymi, którzy mogliby inwestować w tę spółkę.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!