Srebrne monety: jak inwestować, jaki jest sens?

Kolekcja srebrnych monet jest środkiem inwestycyjnym i ostoją, z której z dnia na dzień korzysta coraz więcej osób. Chociaż srebro nie jest już używane do bicia monet będących w obiegu, jest jednym z najbezpieczniejszych środków inwestycyjnych i ochrony przed wzlotami i upadkami współczesnego rynku.

Srebrne monety: jak inwestować, jaki jest sens?

W najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata stopy procentowe są naprawdę niskie, nawet jeśli uwzględnimy inflację, to osiągają ujemne punkty procentowe. Z tego powodu, inwestują w towary duże pieniądze, w poszukiwaniu zysków.

Inwestowanie w srebro oznacza wkładanie pieniędzy w produkcję, handel lub fizyczne nabycie tego metalu (buy silver). Dla niektórych inwestorów oznacza to kupowanie ilości kruszcu w formie monet lub sztabek i przechowywanie ich, choć nie jest to jedyna opcja.

Chociaż technicznie rzecz biorąc srebro jest towarem jak każdy inny, jest ono częścią metali szlachetnych i dlatego jest nieco inne. W przeciwieństwie do ropy naftowej, kukurydzy czy tarcicy, wartość srebra nie jest ograniczona do jego konsumpcyjnych zastosowań. W rzeczywistości, podczas gdy srebro ma wiele, wiele zastosowań przemysłowych, większość jego wartości wynika z jego statusu jako instrumentu inwestycyjnego.

Podobnie jak w przypadku złota, cena srebra zależy przede wszystkim od popytu na rynku.

Z drugiej strony, jego wartość jest napędzana przede wszystkim przez inwestorów długoterminowych. Nawet w czasach kryzysu gospodarczego srebro jest wykorzystywane jako bezpieczna przystań. Oznacza to, że srebro, podobnie jak inwestycje w złoto, wykazuje tendencję do antycyklicznego działania na rynku akcji.

Kiedy sprzedajecie Państwo profesjonalnemu dealerowi metali szlachetnych, cena, którą otrzymujecie, będzie zawsze niższa niż cena wagowa tego metalu. Jednakże, jeśli uda nam się przyciągnąć prywatnych kolekcjonerów, mamy realną szansę na sprzedaż części naszej kolekcji inwestycyjnej poprzez dodanie niewielkiej premii do wagi monet, ponieważ wiele serii zyskuje na wartości w czasie.

Oprócz tego, że jest to inwestycja, to zbieranie ich może być świetną i estetyczną zabawą.

Jeśli zdecydujesz się sprzedać kolekcję w przyszłości, cena bazowa zawsze będzie ceną wagową, ale wiele monet prawdopodobnie zyskało na wartości na przestrzeni lat.

Inwestowanie w sztabki srebra

Korzyści płynące z tego typu inwestycji w fizyczne srebro są liczne:

  • Umożliwia dostęp od najskromniejszych inwestorów, z punktem wejścia około 30 euro (cena jednej uncji srebra).
  • Jest ono dostępne dla każdego rodzaju inwestora: wystarczy udać się do sklepu z odpowiednimi gwarancjami i skorzystać z porad profesjonalistów. Można je również nabyć w Internecie, za pośrednictwem gwarantowanych sklepów, takich jak Mercado de la Moneda.
  • Fakt zakupu sztabek srebra z wiodących światowych mennic stanowi gwarancję czystości i ilości metalu w każdej z tych monet, co ułatwia ich sprzedaż w razie potrzeby, zapewniając inwestorowi dużą płynność finansową.
  • Ponadto, złote monety inwestycyjne mają atrakcyjne wzory, które czynią je odpowiednimi nie tylko do inwestowania, ale także do kolekcjonowania, a nawet posiadania na wystawie, jak zobaczymy w dalszej części tego wpisu.

Oczywiście, jak w przypadku każdej inwestycji, są też pewne kwestie, które klient musi rozważyć przed podjęciem decyzji. Jedną z wad w porównaniu do złota jest to, że inwestycje w srebro są opodatkowane podatkiem VAT, więc kawałki kosztują więcej niż cena metalu, oprócz premii producenta i sprzedawcy.

Ponadto, w przypadku dużych inwestycji, srebro zajmuje o wiele więcej miejsca niż złoto przy tej samej wartości, w stosunku ponad 90 do 1, więc musisz wziąć pod uwagę koszty przechowywania, jeśli masz duże ilości.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!