Jak inwestować w Brazylii? Jakie są najlepsze brazylijskie ETF-y?

Choć wydaje się, że nie jest to najlepszy czas dla rynków wschodzących, dotkniętych najpierw pandemią w Chinach, następnie napięciami geopolitycznymi związanymi z wojną między Rosją a Ukrainą, a wreszcie inflacją i wynikającym z niej wzrostem stóp procentowych, nie można tego samego powiedzieć o Brazylii, która w ostatnich miesiącach dała inwestorom trochę satysfakcji. W tym artykule powiemy Ci, jak inwestować w Brazylii i jakie są najlepsze brazylijskie fundusze ETF, biorąc pod uwagę, że gdybyś na początku roku zainwestował w Lyxor MSCI Brazil UCITS ETF A (ISIN: LU1900066207), dziś zyskałbyś około 37%.

inwestować w Brazylii

Jak inwestować w fundusze ETF w Brazylii

Inwestowanie w brazylijskie ETF-y na giełdach może odbywać się za pośrednictwem brokera takiego jak DEGIRO. Należy pamiętać, że w Brazylii obowiązują następujące indeksy:

 • MSCI Brazil (przedstawia wyniki ponad 50 brazylijskich spółek o dużej i średniej kapitalizacji, obejmujących około 85% całego brazylijskiego rynku akcji).
 • FTSE Brasil 30/18 capped (indeks przedstawiający wyniki spółek brazylijskich o dużej i średniej kapitalizacji, przy czym największa spółka obejmuje maksymalnie 30% kapitalizacji indeksu, a pozostałe spółki nie więcej niż 18%).

Sprawdź także: W jakie ETF inwestować

Najlepsze brazylijskie ETF-y

Oto brazylijskie fundusze ETF, których celem jest odwzorowanie wyników powyższych indeksów:

iShares MSCI Brazil UCITS ETF (Dist)

 • Ticker: IBZL z TradingView
 • ISIN: IE00B0M63516 / Ticker: IBZL

Firma BlackRock stworzyła ten replikowany fizycznie brazylijski akcyjny fundusz ETF, który oferuje długą ekspozycję na benchmarkowy indeks MSCI Brazil. iShares MSCI Brazil UCITS ETF (Dist) został wyemitowany w 2005 r.; jest denominowany w dolarach bez zabezpieczenia walutowego i ma siedzibę w Irlandii. Główne firmy wchodzące w skład tego funduszu to: Vale SA 17,73%; Itaú Unibanco Holding SA. 6,63% oraz Banco Bradesco SA 5,81%.

Lyxor MSCI Brazil UCITS ETF – Acc

 • TradingView BRA Chart
 • ISIN: LU1900066207 / Ticker: BRA

Fundusz ten będzie repliką syntetyczną, która śledzi wyniki indeksu MSCI Brazil, z długą ekspozycją na instrument bazowy. Ten denominowany w euro fundusz ETF został utworzony w 2007 r. i ma siedzibę w Luksemburgu. Główne udziały funduszu to: Vale SA: 17,87%; Itaú Unibanco Holding SA 6,68% i Banco Bradesco SA 5,85%.

HSBC MSCI Brazil UCITS ETF USD

 • Wykres TradingView H4ZG
 • ISIN: IE00B5W34K94 / Ticker: H4ZG

Fundusz ten dąży do odwzorowania wyników indeksu MSCI Brazil poprzez fizyczną replikację i strategię long. Emitent uruchomił ten brazylijski akcyjny fundusz ETF w 2010 r., z siedzibą w Irlandii i dolarem amerykańskim jako walutą bazową. Pierwsze 3 składniki tego funduszu ETF to: Vale SA . 18,78%; Petroleo Brasileiro SA . 9,72% i Itau Unibanco Holding SA . 6.39%.

Xtrackers MSCI Brazil UCITS ETF 1C

 • XMBR TradingView Chart
 • ISIN: LU0292109344 / Ticker: XMBR

Deutsche Bank wraz z Xtrackers wprowadził na rynek ten fundusz ETF, który śledzi wyniki indeksu MSCI Brazil z replikacją fizyczną i strategią long. Fundusz jest denominowany w USD i ma siedzibę w Luksemburgu, a jego portfel składa się z następujących spółek: Vale S.A. (waga: 17,87%)

Itaú Unibanco Holding S.A. (waga: 6,68%) i Banco Bradesco S.A. (waga: 5,86%).

Franklin FTSE Brazil UCITS ETF

 • TradingView FLXB
 • ISIN: IE00BHZRQY00 / Ticker: FLXB

Indeks FTSE Brazil 30/18 capped zawiera tylko ten ETF, który dąży do odwzorowania jego wyników poprzez replikację fizyczną, oferując długą ekspozycję na benchmark. Fundusz ETF ma siedzibę w Irlandii i jest denominowany w USD. Niektóre z firm należących do funduszu to: Vale S.A. ( 14,73%), Petroleo Brasileiro S.A. (9,05%) oraz Itaú Unibanco Holding S.A. (6,66%).

Jak widać, pierwsze 3 spółki każdego z wymienionych ETF-ów (Vale S.A., Banco Bradesco i Itaú Holding) należą do indeksu Bovespa ETF, który jest indeksem giełdowym składającym się z 50 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w São Paulo (Bovespa: Bolsa de Valores do Estado de São Paulo).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świecie funduszy ETF, polecamy kilka artykułów:

Chcesz inwestować w fundusze ETF? Poznaj nasze rekomendacje:

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!