Z pewnością, jeśli jesteś inwestorem w fundusze lub śledzisz teorie portfelowe, słyszałeś o wskaźniku Sharpe'a, który odnosi osiągniętą stopę zwrotu do podjętego ryzyka (rozumianego jako zmienność). Istnieje inny wskaźnik, który jest często używany w podobnym celu: wskaźnik Sortino.
Co to jest wskaźnik Sortino
Wskaźnik Sortino jest odmianą wskaźnika Sharpe'a, która odróżnia szkodliwą zmienność od całkowitej zmienności ogólnej za pomocą standardowego odchylenia ujemnych zwrotów z aktywów, zwanego odchyleniem w dół. Wskaźnik Sortino bierze zwrot z aktywów i odejmuje stopę wolną od ryzyka, a następnie dzieli go przez odchylenie w dół aktywów. Stosunek ten został nazwany na cześć Franka A. Sortino.
Jakie informacje można uzyskać ze wskaźnika Sortino?
Wskaźnik Sortino jest użytecznym narzędziem dla inwestorów, analityków i zarządzających portfelem, służącym do oceny wyników inwestycji przy danym poziomie ryzyka straty. Ponieważ w niniejszym raporcie jako miarę ryzyka wykorzystuje się jedynie odchylenie spadków stóp zwrotu portfela, rozwiązuje się w ten sposób problem stosowania ryzyka całkowitego lub odchylenia standardowego. To jest ważne, ponieważ zmienność stóp zwrotu jest korzystna dla inwestora i nie jest czymś, czym większość inwestorów się przejmuje.
Jeśli chcesz zainwestować, nie powinieneś skupiać się wyłącznie na stopie zwrotu. Należy również rozważyć poziom ryzyka z nim związanego. Ryzyko odnosi się do prawdopodobieństwa, że wynik finansowy składnika aktywów lub papieru wartościowego będzie inny niż oczekiwany.
Minus lub ryzyko minusowe to potencjalna strata na inwestycji. Z drugiej strony, potencjalny zysk finansowy jest znany jako ryzyko wzrostu.
Niestety, wiele wskaźników efektywności nie uwzględnia zmiany ryzyka inwestycji. Po prostu obliczają swoje stopy zwrotu. Nie jest tak w przypadku wskaźnika Sortino. Wskaźnik ten analizuje zmiany w zyskach z inwestycji w stosunku do podjętego ryzyka, co pozwala inwestorom na podejmowanie bardziej świadomych decyzji.
Wzór i obliczanie wskaźnika Sortino
Wskaźnik Sortino = (Rp-rf)/σd
Gdzie:
Rp= Rzeczywista lub oczekiwana stopa zwrotu portfela
rf= stopa wolna od ryzyka
σd= Odchylenie standardowe spadków portfela
Podczas gdy powszechnie stosuje się stopę zwrotu wolną od ryzyka, inwestorzy mogą również wykorzystywać w swoich obliczeniach oczekiwaną stopę zwrotu. Aby zachować dokładność formuł, inwestor musi być konsekwentny, jeśli chodzi o stopę zysku z kapitału.
Jeśli do obliczenia wskaźnika zamiast stopy wolnej od ryzyka wykorzysta się oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji, wzór wygląda następująco.
Sortino ratio= (średnia wypracowana stopa zwrotu – oczekiwana stopa zwrotu)/odchylenie standardowe spadków portfela.
Przykład zastosowania wskaźnika Sortino
Podobnie jak w przypadku wskaźnika Sharpe'a, wyższa wartość wskaźnika Sortino jest lepsza. Rozważając dwie podobne inwestycje, racjonalny inwestor wolałby tę o wyższym wskaźniku Sortino, ponieważ oznacza to, że inwestycja zarabia więcej na jednostkę ryzyka straty, które podejmuje.
Na przykład, załóżmy, że fundusz inwestycyjny X ma roczną stopę zwrotu w wysokości 12% i wariancję strat w wysokości 10%. Fundusz inwestycyjny Z ma roczną stopę zwrotu w wysokości 10% i wariancję strat w wysokości 7%. Stopa wolna od ryzyka wynosi 2,5%. W związku z tym wskaźniki Sortino dla obu funduszy byłyby obliczane w następujący sposób:
- X Współczynnik sortowania funduszy = (12% – 2,5%)/10% = 0,95
- Z Współczynnik sortowania funduszy = (10% – 2,5%)/7% = 1,07
Nawet jeśli zwrot funduszu wspólnego X jest o 2% wyższy niż zwrot funduszu wspólnego Z w ujęciu rocznym, nie zarabia on tego zwrotu tak efektywnie, biorąc pod uwagę różnice w ryzyku straty. Zgodnie z tą metryką, fundusz inwestycyjny Z jest najlepszym wyborem inwestycyjnym.
Ogólną zasadą jest, że współczynnik Sortino wynoszący 2 lub więcej jest uważany za idealny. Dlatego też wartość 0,95 lub 1,07 jak w przypadku powyższych inwestycji wskazuje, że lepiej dla inwestora byłoby poszukać innych możliwości ulokowania swoich pieniędzy.