Co to jest Tripple top i Tripple bottom?

Co to są Tripple tops i tripple bottoms (potrójne szczyty i dna)? Są one rodzajem wykresu używany w analizie technicznej do przewidywania odwrócenia ruchu cen aktywów. Triple Tops mają 3 szczyty lub wierzchołki.

Tripple top i Tripple bottom

Triple Tops wskazuje, że niższe ceny mogą być na drodze. Podobnie, te potrójne szczyty występują na wszystkich przedziałach czasowych, ale aby formacja ta mogła być uznana za Triple Tops, musi wystąpić po trendzie wzrostowym.

W tym przypadku, przeciwieństwem triple tops jest potrójne dno (Bottoms), który wskazuje, że cena aktywów już nie spada i może iść wyżej.

Tripple top

Szczyt to najwyższy punkt pomiędzy końcem ekspansji gospodarczej a początkiem kurczenia się w cyklu gospodarczym; odnosi się do ostatniego miesiąca przed tym, jak kilka kluczowych wskaźników ekonomicznych zaczyna spadać.

Podsumowując:

Formacja Triple Tops jest niedźwiedzią formacją, w której dochodzi do przerwania trendu wzrostowego i odwrócenia trendu spadkowego. Tworzy się on w następujący sposób:

 • Ceny poruszają się coraz wyżej i wyżej, aż w końcu osiągają poziom oporu (który z powrotem wpada w obszar wsparcia).
 • Cena ponownie próbuje przetestować poziom oporu, ale nie udaje jej się to i cofa się w kierunku poziomu wsparcia.
 • Cena próbuje jeszcze raz, bezskutecznie, następnie przełamuje opór, cofa się i przecina poziom wsparcia.

Jak to działa?

Wzór ten występuje, gdy cena aktywów tworzy 3 szczyty na prawie tym samym poziomie cenowym i obszarem tych szczytów jest opór. Powinieneś wiedzieć, że cofnięcia pomiędzy szczytami nazywane są swing lows. Jeśli po osiągnięciu trzeciego szczytu, cena spadnie poniżej swing lows, formacja jest uważana za zakończoną i traderzy powinni obserwować dalszy ruch spadkowy.

Jest to formacja, która pokazuje, że cena nie może wejść w obszar szczytu. To znaczy, po wielu próbach, aktywa nie mógł znaleźć nabywców w tym przedziale cenowym. Teraz, kiedy cena spada, wywiera to presję na wszystkich inwestorów, którzy kupili podczas formacji, aby zaczęli sprzedawać.

Czas trwania

Czas trwania formacji cenowej jest kluczowy przy interpretacji formacji i przewidywaniu przyszłych ruchów cenowych. W tym przypadku formacje, które pojawiają się w dłuższym okresie czasu są bardziej wiarygodne, mają większe ruchy, które wynikają po wyjściu ceny z formacji.

Tripple Bottom

Potrójne dno, z drugiej strony, jest z natury bycze, ponieważ formacja ta przełamuje trend spadkowy i powoduje odwrócenie trendu w górę. Formacja cenowa potrójnego dna charakteryzuje się trzema nieudanymi próbami przełamania obszaru wsparcia:

 • Każdej kolejnej próbie towarzyszy spadek wolumenu, aż w końcu cena podejmuje ostateczną próbę zejścia w dół, która kończy się niepowodzeniem i powrotem przez poziom oporu.
 • Podobnie jak tripple tops, ten wzór wskazuje na walkę pomiędzy kupującymi i sprzedającymi.
 • W tym przypadku sprzedający są tymi, którym kończy się para, dając kupującym szansę na odwrócenie dominującego trendu i wyjście zwycięsko z tendencją wzrostową.
 • Kroki do interpretacji wzorców
 • Kroki, które mogą być wykorzystane do interpretacji wzorców cenowych:
 • Identyfikacja ważnych wzorców w czasie rzeczywistym.
 • Traderzy i inwestorzy mogą ocenić czas trwania formacji, wolumen i zmienność ruchów cenowych w ramach formacji cenowej.
 • Po zidentyfikowaniu i ocenie formacji, traderzy i inwestorzy mogą wykorzystać te informacje do stworzenia prognozy lub przyszłych ruchów cen.

Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiedziałeś się czym są Tripple Tops i Bottoms.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!