Co to jest podwójna wykładnicza średnia krocząca? Przykłady

Co to jest podwójna wykładnicza średnia krocząca? Zanim dowiesz się o podwójnej wykładniczej średniej kroczącej, powinieneś wiedzieć, czym jest średnia krocząca.

wykładnicza średnia krocząca

Co to jest średnia krocząca?

Średnia ruchoma odnosi się do średniej ceny danego składnika aktywów lub instrumentu, który jest przedmiotem obrotu na rynku w określonym czasie.

Na przykład, 10-dniowa średnia krocząca oblicza średnią cenę danego instrumentu z ostatnich 10 dni, a 200-dniowa średnia krocząca oblicza średnią cenę z ostatnich 200 dni i tak dalej.

Średnia krocząca wygląda jak gładka zakrzywiona linia, która stanowi wizualną reprezentację długoterminowego trendu danego instrumentu lub aktywa. Szybsze średnie kroczące, z krótszymi okresami wstecz, pokazują bardziej nieuporządkowane i fragmentaryczne ruchy, tj. mniej płynne.

Co to jest podwójna wykładnicza średnia krocząca?

Podwójna wykładnicza średnia krocząca (DEMA), została wprowadzona przez Patricka Mulloy w 1994 roku w czasopiśmie „Technical Analysis of Stocks & Commodities” w artykule zatytułowanym „Smoothing Data with Faster Moving Averages”; w próbie zmniejszenia ilości opóźnień występujących w tradycyjnych średnich kroczących.

Termin podwojenie pochodzi od faktu, że wartość wykładniczej średniej kroczącej (EMA) podwaja się. Dlatego, aby zachować zgodność z rzeczywistymi danymi i wyeliminować opóźnienie, wartość Ema jest odejmowana od wcześniej obliczonej wykładniczej średniej kroczącej.

Opis podwójnej wykładniczej średniej kroczącej (DEMA)

Traderzy od dawna używają średnich kroczących jako narzędzia do identyfikacji punktów wejścia na rynek o wysokim prawdopodobieństwie i punktów wyjścia z rynku, które przynoszą zyski. Jednakże, średnie ruchome mają poważne opóźnienie w stosunku do akcji cenowej, która jest obecna w większości typów średnich ruchomych.

Z tego właśnie powodu podwójna wykładnicza średnia krocząca, lub DEMA, stanowi rozwiązanie tego problemu, zapewniając szybszą metodologię uśredniania, która pozwala średnim kroczącym szybciej reagować na zmiany cen, w tym zmiany trendu.

Gdzie N jest okresem retrospektywnym.

DEMA jest obliczana w następujący sposób:

1. Wybierz dowolny okres retrospektywny, np. 5 okresów, 15 okresów lub 100 okresów.

2. Oblicz EMA dla tego okresu, tj. EMA(n).

3. Zastosuj EMA z tym samym okresem wstecznym do EMA(n). W ten sposób uzyskuje się wygładzoną EMA.

4. Pomnóż EMA(n) dwukrotnie i odejmij wygładzoną EMA.

Większość platform transakcyjnych i aplikacji do tworzenia wykresów posiada DEMA jako wskaźnik techniczny, który może być dodany do wykresów cenowych.

Co wykrywa DEMA

Może ona pomóc inwestorom wykryć odwrócenie rynku wcześniej niż inne średnie ruchome, ponieważ może szybko reagować na zmiany aktywności rynkowej.

Polecamy także:

Przykłady

  1. Wykres
wykładnicza średnia krocząca 2

W tym przykładzie, czerwona średnia krocząca jest 20-dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA), a żółta średnia krocząca jest 20-dniową prostą średnią kroczącą (SMA). EMA jest bardziej zbliżona do akcji cenowej, podczas gdy SMA jest bardziej miękka i wolniej reaguje na te same zmiany cen. Day traderzy zazwyczaj preferują EMA ze względu na jej szybkość.

2. Wykres

Poniższy wykres przedstawia Nasdaq 100 Index z 20-dniowymi i 50-dniowymi wykładniczymi średnimi kroczącymi. W tym przypadku, sygnał kupna jest generowany, kiedy 20-dniowa EMA (zielona linia) przecina powyżej długoterminowej 50-dniowej EMA (czerwona linia). Podobnie, sygnał sprzedaży byłby wysyłany, kiedy bardziej wrażliwa 20-dniowa EMA przecina się poniżej 50-dniowej EMA.

Jeśli chodzi o niebieskie strzałki, reprezentują one sygnały kupna, podczas gdy czerwone strzałki są sygnałami sprzedaży.

wykładnicza średnia krocząca 1

Wnioski

Handlowcy i inwestorzy od dawna wykorzystują średnie ruchome w swojej analizie rynku jako narzędzie analizy technicznej, które zapewnia środki do szybkiej interpretacji długoterminowego trendu instrumentu lub aktywa na rynku. Jeśli chodzi o podwójną wykładniczą średnią kroczącą (DEMA), daje ona wgląd w długoterminowy trend, a jej zaletą jest to, że jest szybszą średnią kroczącą z mniejszym opóźnieniem niż akcja cenowa.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!