Analizy Top-down lub Bottom-up to procesy, które mogą pomóc w podjęciu decyzji w firmie lub przed rozpoczęciem działalności.

Analiza top-down i bottom-up: metodologia i przykłady
Dlatego też w tym wpisie wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby przeprowadzić „Analizę zstępującą i wstępującą”, jej metodologię i przykłady.
Analiza zstępująca (top-down)
Analiza ta jest wykonywana z ogólnej myśli o tym, jak wszystko będzie działać w firmie. Należy pamiętać, że „Analiza Top-Down” zaczyna się od makro (globalna) i schodzi do mikro (szczegółowa).
Metodologia
Aby opracować tę analizę, należy wykonać następujące kroki:
1. Należy przeanalizować sytuację międzynarodowego cyklu koniunkturalnego; w ten sposób można określić, w jaki sposób zmienna wpływa na każdy szacunek, który jest dokonywany na konkretnej firmie.
2. Następnie należy przeanalizować daną gospodarkę narodową i zwrócić uwagę na każdy z sektorów, aby określić, który z nich będzie miał wyższy, a który niższy wzrost gospodarczy.
3. Ostatnia analiza, którą musisz zastosować jest bardziej szczegółowa i obejmuje aspekty firmy, biorąc pod uwagę sytuacje konkurencyjne każdej firmy.
4. Wreszcie, należy wziąć pod uwagę badanie następujących zmiennych w części konkurencyjnej: rentowność firmy, udział w rynku, efektywność kosztowa, bariery wejścia, sukces inwestycyjny w przeszłości, dźwignia jakości produktu, ewolucja zysku i cena docelowa.
Analiza wstępująca
Analiza ta jest dokładnym przeciwieństwem analizy „Top-Down”, ponieważ proces zaczyna się od szczegółów i mniejszych części firmy. Oznacza to, że podchodzi do procesu decyzyjnego z pozycji jednostki, a następnie przechodzi przez bardziej globalne zmienne.
Metodologia
W tym procesie analizy konieczne jest wykonanie następujących kroków:
1. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest analiza firmy poprzez zbadanie jej pozycji konkurencyjnej, biorąc pod uwagę zmienne wskazane w kroku 4.
2. Po przeprowadzeniu wcześniejszej analizy, należy przeanalizować sektor, do którego należy firma, a następnie dowiedzieć się, jaka jest ewolucja tego sektora oraz jakie szanse i zagrożenia się z nim wiążą.
3. Ostatnim krokiem jest analiza gospodarki krajowej i międzynarodowej w celu określenia zmiennych i jak mogą one wpłynąć na analizowaną firmę.
Przykłady: analiza wstępująca
Poniżej przedstawiono przykład analizy „Top-down” i „Bottom-up” we włoskiej firmie zajmującej się produkcją tarcz hamulcowych do luksusowych samochodów sportowych i motocykli.
– W tym celu musisz przeprowadzić badanie wartości tego sektora motoryzacyjnego i zobaczyć, ile firm będzie realizować projekty równe temu jednemu, aby wiedzieć, czy będzie wystarczający popyt, aby kupić to, co chcesz sprzedać.
– Powyższe doprowadzi Cię do dokonania analizy cyklu koniunkturalnego kraju, w tym przypadku Włoch, a tym samym określić, czy są one w recesji, czy nie w tym kraju, tak, że nie wpływa to na firmę z milionem dolarów strat.
Analiza ta będzie przeprowadzona „od góry do dołu”, począwszy od oceny sytuacji makroekonomicznej (rynek międzynarodowy), a następnie oceny gospodarki krajowej i lokalnej; po czym nastąpi analiza zmiennych specyficznych dla firmy, jak wspomnieliśmy wcześniej: pozycja konkurencyjna, udział w rynku, jakość produktu, rentowność, między innymi.
Podsumowując, konieczne jest określenie, którą analizę chcemy zastosować, czy „Top-down” czy „Bottom-up”. Pamiętajmy, że pozwolą one przyszłemu biznesmenowi lub przedsiębiorcy określić, jaka jest najbardziej realna technika podejmowania decyzji i unikania przyszłych żądań ze strony firmy.
Mamy nadzieję, że zrozumiałeś czym jest analiza zstępująca i wstępująca, jej metodologię i przykłady.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.