Analiza zstępująca (top-down) i wstępująca (bottom-up): metodologia i przykłady

Analizy Top-down lub Bottom-up to procesy, które mogą pomóc w podjęciu decyzji w firmie lub przed rozpoczęciem działalności.

analiza zstepujaca top down i wstepujaca bottom up

Analiza top-down i bottom-up: metodologia i przykłady

Dlatego też w tym wpisie wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby przeprowadzić „Analizę zstępującą i wstępującą”, jej metodologię i przykłady.

Analiza zstępująca (top-down)

Analiza ta jest wykonywana z ogólnej myśli o tym, jak wszystko będzie działać w firmie. Należy pamiętać, że „Analiza Top-Down” zaczyna się od makro (globalna) i schodzi do mikro (szczegółowa).

Metodologia

Aby opracować tę analizę, należy wykonać następujące kroki:

1. Należy przeanalizować sytuację międzynarodowego cyklu koniunkturalnego; w ten sposób można określić, w jaki sposób zmienna wpływa na każdy szacunek, który jest dokonywany na konkretnej firmie.

2. Następnie należy przeanalizować daną gospodarkę narodową i zwrócić uwagę na każdy z sektorów, aby określić, który z nich będzie miał wyższy, a który niższy wzrost gospodarczy.

3. Ostatnia analiza, którą musisz zastosować jest bardziej szczegółowa i obejmuje aspekty firmy, biorąc pod uwagę sytuacje konkurencyjne każdej firmy.

4. Wreszcie, należy wziąć pod uwagę badanie następujących zmiennych w części konkurencyjnej: rentowność firmy, udział w rynku, efektywność kosztowa, bariery wejścia, sukces inwestycyjny w przeszłości, dźwignia jakości produktu, ewolucja zysku i cena docelowa.

Analiza wstępująca

Analiza ta jest dokładnym przeciwieństwem analizy „Top-Down”, ponieważ proces zaczyna się od szczegółów i mniejszych części firmy. Oznacza to, że podchodzi do procesu decyzyjnego z pozycji jednostki, a następnie przechodzi przez bardziej globalne zmienne.

Metodologia

W tym procesie analizy konieczne jest wykonanie następujących kroków:

1. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest analiza firmy poprzez zbadanie jej pozycji konkurencyjnej, biorąc pod uwagę zmienne wskazane w kroku 4.

2. Po przeprowadzeniu wcześniejszej analizy, należy przeanalizować sektor, do którego należy firma, a następnie dowiedzieć się, jaka jest ewolucja tego sektora oraz jakie szanse i zagrożenia się z nim wiążą.

3. Ostatnim krokiem jest analiza gospodarki krajowej i międzynarodowej w celu określenia zmiennych i jak mogą one wpłynąć na analizowaną firmę.

Przykłady: analiza wstępująca

Poniżej przedstawiono przykład analizy „Top-down” i „Bottom-up” we włoskiej firmie zajmującej się produkcją tarcz hamulcowych do luksusowych samochodów sportowych i motocykli.

– W tym celu musisz przeprowadzić badanie wartości tego sektora motoryzacyjnego i zobaczyć, ile firm będzie realizować projekty równe temu jednemu, aby wiedzieć, czy będzie wystarczający popyt, aby kupić to, co chcesz sprzedać.

– Powyższe doprowadzi Cię do dokonania analizy cyklu koniunkturalnego kraju, w tym przypadku Włoch, a tym samym określić, czy są one w recesji, czy nie w tym kraju, tak, że nie wpływa to na firmę z milionem dolarów strat.

Analiza ta będzie przeprowadzona „od góry do dołu”, począwszy od oceny sytuacji makroekonomicznej (rynek międzynarodowy), a następnie oceny gospodarki krajowej i lokalnej; po czym nastąpi analiza zmiennych specyficznych dla firmy, jak wspomnieliśmy wcześniej: pozycja konkurencyjna, udział w rynku, jakość produktu, rentowność, między innymi.

Podsumowując, konieczne jest określenie, którą analizę chcemy zastosować, czy „Top-down” czy „Bottom-up”. Pamiętajmy, że pozwolą one przyszłemu biznesmenowi lub przedsiębiorcy określić, jaka jest najbardziej realna technika podejmowania decyzji i unikania przyszłych żądań ze strony firmy.

Mamy nadzieję, że zrozumiałeś czym jest analiza zstępująca i wstępująca, jej metodologię i przykłady.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!