Zasada 72, co to jest i jak ją obliczyć

Zasadniczo, reguła 72 jest formułą finansową używaną do przybliżonego obliczenia, jak długo potrwa podwojenie inwestycji lub nawet, jakie są odsetki wymagane do podwojenia pieniędzy w danym czasie. Chociaż wyniki są przybliżone, a nie dokładne, jest to bardzo przydatne narzędzie do dokonywania szacunków „na bieżąco”, ponieważ szybko dostarcza informacji.

Zasada 72

Zasada 72, co to jest i jak ją obliczyć

Finansowa sztuczka z 72 jest bardzo łatwa do zastosowania, wystarczy użyć następującej formuły matematycznej, zawsze z liczbą 72 jako głównym bohaterem:

– Aby dowiedzieć się, ile czasu zajmie Ci podwojenie pieniędzy: podziel liczbę 72 przez oferowane Ci odsetki.

– Aby dowiedzieć się, jakie są odsetki, należy podwoić kapitał w pewnym okresie czasu: 

Podziel liczbę 72 przez liczbę lat, w ciągu których chcesz podwoić swoje oszczędności.

Abyś mógł zobaczyć wszystko wyraźniej, podamy Ci kilka konkretnych przykładów dla każdego z przypadków, jeden dla profilu, który jest konserwatywny lub nadal ufa temu, co oferuje mu bank, a drugi, który korzysta z pomocy eksperta w dziedzinie finansów i inwestycji.

-Masz 1000 dolarów w banku, na koncie oszczędnościowym, które płaci Ci 3% rocznie i chcesz obliczyć czas, kiedy Twoje pieniądze się podwoją. Wykonujesz dzielenie, 72/3, a wynikiem jest 24. Za 24 lata będziesz miał 2 000 dolarów.

– Zainwestowałeś 10 000 USD w fundusz inwestycyjny, który płaci Ci 10% rocznie. Jeśli obliczysz 72/10, zobaczysz, że Twoja inwestycja podwoi się w ciągu 7,2 roku.

– Masz aktywa, które generują 30% rocznej stopy zwrotu. Podziel 72/30, a zobaczysz, że Twoja inwestycja podwoi się w ciągu 2,4 roku.

Oczywiście, we wszystkich przykładach rozumie się, że pieniądze muszą być ponownie zainwestowane w ten sam instrument inwestycyjny, a stopa procentowa pozostanie niezmienna.

Wady reguły 72

Ten sposób oceny inwestycji jest bardzo przydatny, ale ma swoje wady. Nie uwzględnia on wpływu inflacji ani płatności podatkowych. Innymi słowy, daje nam to pogląd na nominalną stopę zwrotu, ale nie na realną stopę zwrotu.

Inflacja jest jednym z największych wrogów Twoich oszczędności. Można go zdefiniować jako wzrost kosztów utrzymania każdego roku, a więc jak bardzo tracą na wartości Twoje pieniądze. Jeśli inflacja wynosi 1%, a zysk, który osiągasz wynosi 0,5%, to tracisz pieniądze, podczas gdy jeśli wynosi 2%, to będzie tak, jakbyś zarabiał tylko 1%.

Podatki, z drugiej strony, w końcu zabiorą procent od Twojego zysku lub całkowitej inwestycji. W zależności od tego, jak inwestujesz, będziesz płacił mniejsze lub większe podatki, więc musisz wiedzieć, jak to zaplanować.

Wniosek

– Zasada 72 zakłada, że reinwestujesz dywidendy i zyski kapitałowe, czyli krótko mówiąc: po zainwestowaniu pieniędzy, nie ruszasz ich wcale i pozwalasz, aby magia procentu składanego zrobiła swoje.

– Liczba 72 jest wybrana jako najbardziej praktyczny licznik, ponieważ ma wiele małych dzielników, takich jak 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9 i 12.

– Daje to dobre przybliżenie dla rocznej stopy zwrotu pomiędzy 4,9% a 11%.

– Jeśli chcesz uzyskać wynik pomiędzy 0% a 0,5%, użyj reguły 69.

– Jeśli chcesz uzyskać wynik pomiędzy 0,5% a 4,9%; zasada 70.

– W przypadku stosowania tego wzoru przy wyższych stopach, przybliżone oszacowanie staje się mniej dokładne i w takim przypadku lepiej jest użyć funkcji kapitału końcowego lub wartości przyszłej.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!