Czym są i jak są klasyfikowane spółki typu Small Caps?

Prawdopodobnie słyszałeś o Small Caps. Być może, w zależności od oprogramowania, którego używasz do pracy na rynkach finansowych, ma nawet sesję, w której odpowiedzialni sklasyfikowali to aktywo jako Small Cap. Ale co to w ogóle znaczy? Co to jest spółka typu Small Cap? Co powoduje, że organizacja jest w ten sposób nazywana? Czy ryzyko jest większe czy mniejsze niż w przypadku firm typu Blue Chips?

Czym są i jak są klasyfikowane spółki typu Small Caps?

Co to są małe spółki i jak się je klasyfikuje?

Spółki, których akcje są klasyfikowane jako Small Caps, mają domyślnie niską wartość rynkową, to znaczy, że są to spółki, które są uważane za mniejsze w porównaniu z dużymi spółkami, lepiej znanymi jako Large Caps lub Blue Chips. Aby organizacja mogła zostać uznana za Small Cap, jej wartość rynkowa musi mieścić się w przedziale od 300 milionów do 2 miliardów dolarów.

Wolimy podawać wartość referencyjną w dolarach, ponieważ są to zazwyczaj aktywa, które mogą być przedmiotem międzynarodowego obrotu i konieczne jest jedynie przeliczenie ich na naszą walutę zgodnie z kursem wymiany tej waluty w danym momencie.

Warto podkreślić, że nie ma znaczenia czy spółki zaliczane do Small Caps są liderami w swoich sektorach, czy nawet mają milionowe przychody. Zmienną, która będzie określać ich klasyfikację jako Small Cap jest tylko ich wartość rynkowa, tzn., jeśli mają taką klasyfikację, są „małe” na rynku akcji.

Cechą charakterystyczną, którą zwykle obserwuje się w przypadku spółek o małej kapitalizacji, jest to, że mają one mniejszą płynność, ponieważ, są one małe i dlatego są w niewielkim stopniu przedmiotem obrotu, a ich dzienne obroty oscylują wokół 700 tys. do 1,5 mln dolarów. Ponieważ są one przedmiotem mniejszego obrotu, mają większy potencjał wzrostu wartości niż blue chips.

Ryzyko i korzyści wynikające z inwestowania w spółki o małej kapitalizacji

Po pierwsze, ważne jest, aby podkreślić, że żadna strategia nie jest niezawodna, ale właściwe strategie mogą zmaksymalizować zyski, jeśli są dobrze stosowane. Jak można sobie wyobrazić, prawdopodobnie spółki o mniejszej kapitalizacji mogą dać nam lepszy wynik w czasach wzrostu gospodarczego. Należy pamiętać, że ryzyko w tym drugim przypadku jest znacznie wyższe. Powód tego jest prosty, ich wzrost nie jest bezpośrednio związany ani ze stopami procentowymi, ani z głównymi czynnikami makroekonomicznymi.

Mówiąc prościej, spółki uważane za Small Caps są jak małe samoloty, czyli poruszają się szybko i z większą precyzją, podczas gdy spółki blue chips są jak boeingi.

Procesy od najprostszych do najbardziej skomplikowanych, decyzje o wprowadzeniu nowych produktów i usług lub o sposobie zaistnienia na rynku, w małych podmiotach są podejmowane i realizowane znacznie szybciej, z mniejszą liczbą przeszkód administracyjnych w postaci biurokracji, co w dużych firmach wygląda odwrotnie. Dlatego też, kiedy gospodarka zaczyna wychodzić z recesji i ponownie się rozwijać, spółki o małej kapitalizacji szybciej reagują na pozytywne otoczenie i dlatego mają większy potencjał wzrostu niż spółki o dużej kapitalizacji.

Małe firmy zazwyczaj pozyskują większość swojego kapitału od inwestorów kapitałowych, zamiast pożyczać pieniądze poprzez emisję obligacji, co jest sposobem działania bardziej typowym dla większych firm. Dlatego też scenariusze zakładające wyższe stopy procentowe mają mniej negatywny wpływ na zdolność małych przedsiębiorstw do rozwoju, ponieważ nie polegają one na nich przy ekspansji i finansowaniu projektów.

Jak inwestować w te aktywa?

Istnieją trzy główne sposoby inwestowania w akcje spółek o małej kapitalizacji: poprzez fundusze indeksowe (ETF), bezpośrednio na parkiecie giełdowym oraz poprzez fundusze inwestycyjne. Każdą z nich należy rozważyć biorąc pod uwagę swój profil inwestora.

Akcje spółek o małej kapitalizacji

Jedną z alternatyw jest zakup akcji bezpośrednio na giełdzie. Technicznie rzecz biorąc, procedura jest absolutnie taka sama jak w przypadku zakupu każdego innego rodzaju akcji.

Przede wszystkim konieczne jest posiadanie rachunku otwartego w domu maklerskim, czyli instytucji, która realizuje zlecenia kupna i sprzedaży wysyłane przez inwestorów. Aby wybrać jeden z nich, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę czynniki takie jak koszty (opłaty brokerskie i powiernicze), wydajność systemów handlowych (home broker) i jakość zespołu analitycznego.

Szczególnie w przypadku inwestycji w spółki o małej kapitalizacji warto sprawdzić, czy analitycy brokera śledzą akcje tego typu spółek. Ponieważ firmy te często nie są w centrum uwagi, posiadanie bezpiecznego, wiarygodnego i stałego źródła informacji na ich temat może być bardzo ważne.

Po wybraniu brokera i otwarciu transakcji zakupu, następnym krokiem jest wybór strategii inwestycyjnej i spółek o małej kapitalizacji, które mają sens w jej ramach. Z przekazanymi środkami, po prostu zacznij wysyłać zlecenia kupna i sprzedaży akcji i monitoruj ich wyniki okresowo.

ETF

Innym sposobem inwestowania w spółki o małej kapitalizacji jest zakup funduszy indeksowych, czyli słynnych ETF-ów. Fundusze te odwzorowują portfel indeksów, a ich jednostki uczestnictwa są przedmiotem obrotu na parkiecie giełdy, tak jakby same były akcjami.

Jedną z zalet tego typu inwestycji jest koszt. Opłata za zarządzanie dostępnymi ETF-ami spółek o małej kapitalizacji jest zwykle niższa w porównaniu z przeciętnym funduszem akcyjnym.

Fundusze o małej kapitalizacji

Trzecią alternatywą dla inwestorów zainteresowanych akcjami o małej kapitalizacji są tradycyjne fundusze inwestycyjne. Istnieją fundusze kapitałowe ukierunkowane specjalnie na tego typu spółki. Są one zgrupowane w określonej kategorii, która na czerwiec 2020 r. dysponowała aktywami o łącznej wartości około 6,5 mld $.

Fundusze te są zarządzane przez wyspecjalizowanych menedżerów, co jest zaletą dla inwestorów. Zamiast samodzielnie decydować o tym, które small caps kupić, inwestujący za pośrednictwem funduszy liczą na pracę profesjonalisty dedykowanego właśnie temu zadaniu.

Fundusze te oferowane są w domach maklerskich i nie wymagają od inwestora rejestracji do obrotu na giełdzie, gdyż ich jednostki uczestnictwa sprzedawane są poza tym środowiskiem. Opłaty za zarządzanie są zazwyczaj wyższe niż w przypadku ETF-ów, ale wygoda inwestowania w ten sposób jest również znacznie wyższa.

Jak wspomnieliśmy powyżej, sposób inwestowania w spółki o małej kapitalizacji powinien być uzależniony od profilu inwestora. Czy jesteś na bieżąco z wiadomościami? Czy masz wiedzę na temat rynku? Czy okresowo śledzicie Państwo wyniki firmy? Oto niektóre z kluczowych pytań, na które należy odpowiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji w spółki o małej kapitalizacji.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!