Czym są Coco Bonds? Istnieje ryzyko, że w przypadku braku poprawy sytuacji gospodarczej w wielu instytucjach strefy euro poziom ich kapitału może być zagrożony przez kilka następnych lat. Dlatego właśnie w obliczu obaw przed nowym kryzysem finansowym w niektórych gigantach finansowych pojawiają się poważne problemy z zaufaniem. Jednymi z najbardziej dotkniętych aktywów są akcje i obligacje zamienne „CoCos”. W ostatnich tygodniach podmioty takie jak Deutsche Bank mogą przestać wypłacać tego typu kupon, jeśli podmiot nie spełni szeregu wymogów.

Czym są Coco Bonds? I jak inwestować poprzez ETF-y
CoCo (warunkowe obligacje zamienne) są obligacjami hybrydowymi pomiędzy długiem a kapitałem, w których inwestorowi wypłacane są odsetki, a ponadto ma on możliwość ich zamiany na akcje spółki lub podmiotu, który je wyemitował. W normalnych obligacjach zamiennych to zazwyczaj sam inwestor ma prawo do konwersji, ponieważ jeśli w terminie wykupu obligacji nie będzie chciał ich zamienić, emitent zwróci pieniądze inwestorowi, spłacając jego dług tak, jakby był to normalny dług.
CoCos są popularne wśród regulatorów i banków, które bardzo potrzebują kapitału. Ten entuzjazm wynika z faktu, że oba te podmioty dążą do wzmocnienia kapitału banków, a więc bardzo im się podobają obligacje, które w kluczowym i najbardziej potrzebnym momencie zamieniają się w kapitał.
Skutkiem takiej konwersji będzie zmniejszenie poziomu zadłużenia banku o kwotę obligacji oraz zwiększenie poziomu kapitału własnego o tę samą kwotę, co automatycznie poprawi współczynnik kapitałowy banku.
Inwestowanie w te obligacje jest sposobem na osiąganie stałych zysków w okresie ich trwania, ponieważ otrzymujesz płatności odsetkowe określone w emisji. Mimo to, obligacje te są bardziej atrakcyjne dla emitentów, firm i banków, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących kapitału, ale niekoniecznie oferują inwestorom najlepszą równowagę między ryzykiem a zyskiem.
Ryzyko związane z CoCos
W tej klasie aktywów występują dwa rodzaje ryzyka: te, które są znane z wyprzedzeniem (poziom wyzwolenia, częstotliwość kuponów, dźwignia finansowa, spread kredytowy emitenta, rating instrumentu) oraz te, które są trudne do oszacowania, nieznane z wyprzedzeniem (indywidualne wymogi regulacyjne w odniesieniu do bufora kapitałowego, przyszła pozycja kapitałowa emitenta, zachowanie emitenta w odniesieniu do płatności kuponowych, ryzyko zarażenia).
Jeśli w pewnym momencie podmiot finansowy nie spełni wymogu współczynnika kapitałowego TIER 1, może wykupić obligacje. Jeśli w tym momencie akcje będą poniżej uzgodnionej ceny, posiadacz obligacji zobaczy, że jego inwestycja została zredukowana. Stanie się on udziałowcem jednostki, z odpowiednimi prawami politycznymi i ekonomicznymi (dywidendy).
Jednym z potencjalnych zagrożeń, które możemy ponieść, jest moment wymiany. Gdy dojdzie do zamiany obligacji na akcje, staniemy się akcjonariuszami podmiotu po cenie określonej w prospekcie emisyjnym w momencie objęcia obligacji zamiennej. Jeśli cena rynkowa w tym czasie będzie niższa od uzgodnionej ceny, będziemy mieli stratę, jeśli natomiast w momencie wymiany cena rynkowa będzie wyższa od uzgodnionej ceny, będziemy mieli dodatkowy zysk.
Inwestowanie w Coco Bonds
Inwestowanie w te obligacje jest sposobem na osiągnięcie stałych zysków przez cały okres ich trwania, ponieważ otrzymują Państwo odsetki ustalone w momencie emisji.
Ponieważ konwersja z obligacji na akcje jest wymuszona, inwestor uważa tę inwestycję za bliższą akcji, ale ponieważ otrzymuje poziom odsetek w okresie trwania, inwestor otrzymuje lepszy zwrot w porównaniu z innymi długami, zachowując swój status obligacji, czyli tak długo, jak konwersja nie jest wymuszona.
Gdy sytuacja jest dobra, inwestor otrzymuje zwrot, tak jakby inwestował w obligacje, ale gdy sytuacja jest zła, jego inwestycja staje się kapitałem własnym. Otrzymuje on zwrot z długu i przejmuje ryzyko kapitałowe, bez odpowiedniego zysku. Jeśli inwestor chciałby mieć udziały w kapitale, mógłby kupić akcje i otrzymać wyższy zysk z kapitału za wyższe ryzyko, nawet jeśli straciłby zysk z odsetek od obligacji.
Obligacje te są bardziej atrakcyjne dla emitentów, korporacji i banków, zwłaszcza tych w potrzebie, ale niekoniecznie oferują inwestorowi odpowiednią równowagę między ryzykiem a zyskiem.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.