Czym są CoCo Bonds? I jak inwestować za pomocą ETF-ów

Czym są Coco Bonds? Istnieje ryzyko, że w przypadku braku poprawy sytuacji gospodarczej w wielu instytucjach strefy euro poziom ich kapitału może być zagrożony przez kilka następnych lat. Dlatego właśnie w obliczu obaw przed nowym kryzysem finansowym w niektórych gigantach finansowych pojawiają się poważne problemy z zaufaniem. Jednymi z najbardziej dotkniętych aktywów są akcje i obligacje zamienne „CoCos”. W ostatnich tygodniach podmioty takie jak Deutsche Bank mogą przestać wypłacać tego typu kupon, jeśli podmiot nie spełni szeregu wymogów.

coco bonds

Czym są Coco Bonds? I jak inwestować poprzez ETF-y

CoCo (warunkowe obligacje zamienne) są obligacjami hybrydowymi pomiędzy długiem a kapitałem, w których inwestorowi wypłacane są odsetki, a ponadto ma on możliwość ich zamiany na akcje spółki lub podmiotu, który je wyemitował. W normalnych obligacjach zamiennych to zazwyczaj sam inwestor ma prawo do konwersji, ponieważ jeśli w terminie wykupu obligacji nie będzie chciał ich zamienić, emitent zwróci pieniądze inwestorowi, spłacając jego dług tak, jakby był to normalny dług.

CoCos są popularne wśród regulatorów i banków, które bardzo potrzebują kapitału. Ten entuzjazm wynika z faktu, że oba te podmioty dążą do wzmocnienia kapitału banków, a więc bardzo im się podobają obligacje, które w kluczowym i najbardziej potrzebnym momencie zamieniają się w kapitał.

Skutkiem takiej konwersji będzie zmniejszenie poziomu zadłużenia banku o kwotę obligacji oraz zwiększenie poziomu kapitału własnego o tę samą kwotę, co automatycznie poprawi współczynnik kapitałowy banku.

Inwestowanie w te obligacje jest sposobem na osiąganie stałych zysków w okresie ich trwania, ponieważ otrzymujesz płatności odsetkowe określone w emisji. Mimo to, obligacje te są bardziej atrakcyjne dla emitentów, firm i banków, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących kapitału, ale niekoniecznie oferują inwestorom najlepszą równowagę między ryzykiem a zyskiem.

Ryzyko związane z CoCos

W tej klasie aktywów występują dwa rodzaje ryzyka: te, które są znane z wyprzedzeniem (poziom wyzwolenia, częstotliwość kuponów, dźwignia finansowa, spread kredytowy emitenta, rating instrumentu) oraz te, które są trudne do oszacowania, nieznane z wyprzedzeniem (indywidualne wymogi regulacyjne w odniesieniu do bufora kapitałowego, przyszła pozycja kapitałowa emitenta, zachowanie emitenta w odniesieniu do płatności kuponowych, ryzyko zarażenia).

Jeśli w pewnym momencie podmiot finansowy nie spełni wymogu współczynnika kapitałowego TIER 1, może wykupić obligacje. Jeśli w tym momencie akcje będą poniżej uzgodnionej ceny, posiadacz obligacji zobaczy, że jego inwestycja została zredukowana. Stanie się on udziałowcem jednostki, z odpowiednimi prawami politycznymi i ekonomicznymi (dywidendy).

Jednym z potencjalnych zagrożeń, które możemy ponieść, jest moment wymiany. Gdy dojdzie do zamiany obligacji na akcje, staniemy się akcjonariuszami podmiotu po cenie określonej w prospekcie emisyjnym w momencie objęcia obligacji zamiennej. Jeśli cena rynkowa w tym czasie będzie niższa od uzgodnionej ceny, będziemy mieli stratę, jeśli natomiast w momencie wymiany cena rynkowa będzie wyższa od uzgodnionej ceny, będziemy mieli dodatkowy zysk.

Inwestowanie w Coco Bonds

Inwestowanie w te obligacje jest sposobem na osiągnięcie stałych zysków przez cały okres ich trwania, ponieważ otrzymują Państwo odsetki ustalone w momencie emisji.

Ponieważ konwersja z obligacji na akcje jest wymuszona, inwestor uważa tę inwestycję za bliższą akcji, ale ponieważ otrzymuje poziom odsetek w okresie trwania, inwestor otrzymuje lepszy zwrot w porównaniu z innymi długami, zachowując swój status obligacji, czyli tak długo, jak konwersja nie jest wymuszona.

Gdy sytuacja jest dobra, inwestor otrzymuje zwrot, tak jakby inwestował w obligacje, ale gdy sytuacja jest zła, jego inwestycja staje się kapitałem własnym. Otrzymuje on zwrot z długu i przejmuje ryzyko kapitałowe, bez odpowiedniego zysku. Jeśli inwestor chciałby mieć udziały w kapitale, mógłby kupić akcje i otrzymać wyższy zysk z kapitału za wyższe ryzyko, nawet jeśli straciłby zysk z odsetek od obligacji.

Obligacje te są bardziej atrakcyjne dla emitentów, korporacji i banków, zwłaszcza tych w potrzebie, ale niekoniecznie oferują inwestorowi odpowiednią równowagę między ryzykiem a zyskiem.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!