Najlepsze ETF-y w Afryce

Znalezienie najlepszych ETF-ów w Afryce może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę wiele dostępnych opcji. Fundusze ETF – exchange traded funds – oferują łatwy sposób inwestowania w całe sektory rynku za pomocą jednej transakcji. Fundusze te zawierają zazwyczaj dziesiątki lub setki różnych akcji, dzięki czemu mogą Państwo inwestować w konkretny sektor.

ETF-y w Afryce

Najlepsze ETF-y w Afryce

Oto więc 5 najlepszych afrykańskich funduszy ETF, w które warto zainwestować w tym roku.

1. iShares MSCI South Africa ETF

Wielu inwestorów z RPA chce mieć łatwy sposób na inwestowanie na południowoafrykańskim rynku akcji. Specjalnie w tym celu został stworzony fundusz iShares MSCI South Africa ETF (EZA).

Fundusz ten zawiera 37 najlepszych akcji na giełdzie w Johannesburgu, w tym Firstrand, Impala Platinum, MTN Group i inne. Południowoafrykański ETF pozostawał w ubiegłym roku w tyle za rynkiem globalnym, głównie dlatego, że RPA stosunkowo wolno wychodziła z pandemii COVID-19.

Fundusz stracił w ubiegłym roku 4,7% i od momentu powstania zwrócił jedynie 8,5%, ponieważ akcje południowoafrykańskie w ostatnich latach bardziej traciły niż zyskiwały. EZA jest w tej chwili tani, a ponieważ gospodarka kraju ma jeszcze trochę ucierpieć, cena tego ETF-u będzie odzwierciedlać wolniejsze tempo wzrostu.

2. Vanguard Real Estate ETF

Vanguard Real Estate ETF (VNQ) jest potencjalnie jednym z najlepszych ETF-ów w Afryce dla inwestorów szukających okazji. Obejmuje to ponad 100 różnych REITs i spółek nieruchomościowych, w tym nieruchomości mieszkaniowe, komercyjne, opieki zdrowotnej i przemysłowe.

Fundusz ten gwałtownie spadł, gdy w marcu opróżniono biurowce i zamknięto firmy. Mimo że fundusz w dużej mierze powrócił do zdrowia, nadal odczuwa skutki pandemii, w wyniku której budynki komercyjne nie są już w centrum życia ludzi.

Fundusz jest obecnie notowany z dyskontem w stosunku do poszczególnych akcji, a także do wchodzących w jego skład REIT-ów. ETF wypłaca kwartalną dystrybucję w wysokości około 1,6%, którą można reinwestować w fundusz lub wykorzystać jako przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

3. VanEck Vectors Africa ETF

VanEck Vectors Africa ETF (AFK) to fundusz, który inwestuje nie tylko w spółki z siedzibą w Afryce, ale w szereg spółek wydobywczych i finansowych, które przynajmniej połowę swoich przychodów generują w Afryce. W sumie AFK posiada portfel 74 akcji.

Dzięki tej międzynarodowej ekspozycji, fundusz ten osiągnął drastycznie lepsze wyniki niż giełda w Johannesburgu, zwracając 25,4% w zeszłym roku i wzrastając o ponad 4% w 2021 roku.

Innym powodem, dla którego uważamy ten fundusz za jeden z najlepszych afrykańskich ETF-ów jest to, że wejście i wyjście z inwestycji jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku innych funduszy afrykańskich.

4. SPDR S&P Metals & Mining ETF.

SPDR S&P Metals & Mining ETF (XME), choć nie jest jednoznacznie ETF-em skupiającym się na spółkach afrykańskich, posiada sporą ekspozycję na przemysł wydobywczy na tym kontynencie. Fundusz inwestuje w akcje związane z produkcją stali w Stanach Zjednoczonych, wydobyciem złota w Afryce oraz wydobyciem metali ziem rzadkich, takich jak lit w Chinach.

Ponieważ popyt na półprzewodniki i inne metale szlachetne wzrósł w zeszłym roku do historycznych szczytów, cena XME również wzrosła. Fundusz wzrósł o 64%, mimo że w ciągu ostatnich 10 lat stracił 5%.

O ile wyniki funduszu w długim terminie są rozczarowujące, o tyle w przypadku metali trudno będzie dostrzec znaczące ograniczenie popytu.

Samochody elektryczne, kryptowaluty i technologie energii odnawialnej wymagają ogromnych ilości metali, co powinno nadal podnosić ceny firm, które je wydobywają.

5. ARK Innovation ETF

ARK Innovation ETF (ARKK) jest prawdopodobnie jednym z najlepszych funduszy ETF w Afryce. Fundusz ten, uruchomiony przez guru inwestowania Cathie Wood, zwrócił ponad 146% w 2020 roku.

Jednakże, został on mocno dotknięty przez ostatnie spadki na rynku amerykańskim, więc teraz może być idealny czas, aby wejść po okazyjnej cenie. Fundusz jest aktywnie zarządzany i poszukuje młodych spółek akcyjnych z innowacyjnymi modelami biznesowymi i agresywnymi planami wzrostu.

Obecnie w portfelu znajdują się takie firmy jak Tesla, Square, Teladoc, Zillow i Shopify. W portfelu znajdują się również mniej znane spółki działające w sektorach genetyki, sztucznej inteligencji i energii odnawialnej.

ARK zazwyczaj posiada od 35 do 55 udziałów, chociaż ich liczba i względna waga może się zmieniać z tygodnia na tydzień. Fundusz ma wskaźnik kosztów w wysokości 0,75%, który jest umiarkowanie drogi, ale bardzo rozsądny, biorąc pod uwagę jego znakomite wyniki.

Podsumowując, ETFy pozwalają na stworzenie zdywersyfikowanego portfela przy pomocy zaledwie kilku inwestycji.

Podczas gdy znalezienie najlepszych ETF-ów wśród tak wielu wyborów może być wyzwaniem, ta lista 5 najlepszych afrykańskich ETF-ów z pewnością może pomóc.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!