Czy mogę stracić więcej pieniędzy niż posiadam na koncie futures?

Jest rzeczą naturalną, że będąc nowymi inwestorami mamy pewne wątpliwości lub obawy związane z naszymi działaniami w zakresie kontraktów terminowych. Jedną z tych obaw, może być: Czy mogę stracić więcej pieniędzy niż mam na koncie futures? Dzisiaj damy Ci odpowiedź na to pytanie.

Czy mogę stracić więcej pieniędzy niż posiadam na koncie futures?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zajmiemy się dwoma charakterystycznymi aspektami finansowych instrumentów pochodnych, a także dźwignią finansową i gwarancjami.

Co to jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa to stosunek pomiędzy pieniędzmi, które masz na koncie, a całkowitą wartością, która jest odwrócona. Na przykład, jeśli zakładamy MINI FUTURE MIB i wartość kontraktu wynosi 10800 euro, ale na koncie trzeba mieć tylko procent z niego, np. 2250 euro, według brokera.

No to teraz pytanie brzmi, czy mogę pożyczyć te pieniądze? Czy mogę działać z większą ilością pieniędzy niż pożyczyłem?

Podczas handlu instrumentami pochodnymi zwykle wymagamy tylko niewielkiej części tego, co inwestujemy. W rzeczywistości, jak instrumenty pochodne w ogóle są negocjowane na różnice (Twoja korzyść jest wypłacana przez tego, który ma straty). Faktem jest, że nie żądają oni pieniędzy. Będą po prostu używać naszego zabezpieczenia lub pieniędzy na pokrycie naszych zobowiązań w przypadku raportu.

Jakie są gwarancje i jak się je oblicza?

Gwarancje: minimalny wymagany kapitał, który musi posiadać konto i jest obliczany w stosunku do zmienności indeksu. Odbywa się to poprzez obliczenie prawdopodobieństwa, że indeks ma wahania w określonym procencie w ciągu dnia. Ponadto, istnieje margines bezpieczeństwa, a każdy broker ustala gwarancje, które uważa za konieczne.

Ponieważ jest to rynek zorganizowany, istnieje izba rozliczeniowa, która również będzie wymagać dodatkowego zabezpieczenia w celu pokrycia ryzyka straty w transakcji lub ryzyka kontrahenta.

„Dzięki izbie rozliczeniowej i Brokerowi ryzyko braku zgodności lub niewypłacalności kontrahenta jest zredukowane do minimalnego wyrazu”.

Jaką rolę odgrywa broker i izba rozliczeniowa w celu uniknięcia ryzyka strat lub niezgodności z przepisami.

Jako nowy inwestor, aby handlować potrzebujesz usług brokera, który poprowadzi Cię przez całą operację, w tym celu musisz zarejestrować się na platformie i utworzyć konto. Poprzez to konto, możesz rozpocząć handel z wybranym przez siebie instrumentem pochodnym. Broker ze swojej strony będzie wymagał kaucji, która jest wymagana przez kancelarię odszkodowawczą. Broker może wymagać dodatkowego zabezpieczenia.

Załóżmy, że działamy już z kontraktami terminowymi i otworzyliśmy stratną pozycję, a strata zaczyna pochłaniać całość naszego zabezpieczenia, broker sam skontaktuje się z nami, aby zaproponować nam albo zwiększenie kwoty naszego zabezpieczenia (pieniędzy na naszym koncie), albo zamknięcie pozycji.

Nasza strata nie przekroczy sumy naszych zabezpieczeń. W mało prawdopodobnym przypadku, mając stratną pozycję, której broker nie był w stanie zamknąć na czas, zabraliby pieniądze potrzebne do pokrycia naszej straty z zabezpieczenia, które mamy w Izbie Rozliczeniowej.

Czy mogę stracić więcej pieniędzy niż mam na koncie?

Podczas handlu na zorganizowanym rynku jak rynek kontraktów terminowych, jest praktycznie mało prawdopodobne, że zostaniesz bez pieniędzy. Mechanizm izby rozliczeniowej rekompensuje stratę, której broker nie był w stanie pokryć z pieniędzy, które zdeponowaliśmy na koncie brokera.

Aby lepiej zrozumieć, mielibyśmy pieniądze zdeponowane lub zatrzymane przez Izbę Rozliczeniową i inne pieniądze zatrzymane lub na koncie brokera. Straty pokrywane są w pierwszej kolejności z zabezpieczeń zdeponowanych na rachunku brokerskim, a następnie w przypadku braku pokrycia z zabezpieczeń zdeponowanych w Izbie Rozliczeniowej broker przystąpi do zamknięcia adresu.

„Marża zabezpieczenia zatrzymywanego przez izbę rozliczeniową jest wystarczająca, abyśmy nie stracili więcej niż to, co początkowo zdeponowaliśmy”.

Zobacz także:

Co się dzieje z otwieraniem luk?

Luki „skaczą” w cenie. Kiedy rynek zamyka, mogą zajść pewne zdarzenia, które będą miały na nie wpływ. Chociaż rynek jest zamknięty, mogą wystąpić zmiany w cenie i gdy rynek otwiera, ceny mogą być inne niż podczas zamknięcia. 

Jeśli ta luka idzie przeciwko nam, będzie w stanie wygenerować stratną pozycję, a jeśli wystąpi mało prawdopodobne zdarzenie, które mocno wpłynie na rynek, możemy ponieść znaczne straty, nawet przekraczające nasz kapitał na koncie i pozostać z ujemną pozycją u brokera.

Podsumowując, dzięki kontroli i regulacji izby rozliczeniowej, jest mało prawdopodobne, że wydamy więcej pieniędzy niż posiadamy. Z drugiej strony, obowiązkiem naszego brokera jest zarządzanie naszą operacją i wymaganie powiększenia depozytu zabezpieczającego w przypadku negatywnej ewentualności lub zamknięcia pozycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!