Jak przenieść fundusz inwestycyjny?

Przeniesienie funduszu inwestycyjnego nie jest zbyt skomplikowane, ale wymaga zwrócenia uwagi na kilka rzeczy. Procedura ta polega na całkowitym lub częściowym umorzeniu jednostek uczestnictwa jednego funduszu inwestycyjnego w celu dokonania jednoczesnej subskrypcji tej kwoty w innym funduszu inwestycyjnym. Takie transfery między funduszami mają tę zaletę, że od uzyskanych zysków nie trzeba płacić podatków.

Przeniesienie funduszu inwestycyjnego

Jak mogę przenieść fundusz inwestycyjny?

Ogólnie rzecz biorąc, przeniesienie funduszu inwestycyjnego jest dość prostą operacją. Natomiast musisz najpierw otworzyć nowy rachunek bieżący, w przeciwnym razie przeniesienie funduszu jest niemożliwe.

Aby przenieść fundusz inwestycyjny z jednego banku do drugiego, musisz otworzyć nowy rachunek bieżący, tak abyś mógł dostarczyć swojemu staremu bankowi wszystkich informacji niezbędnych do przeprowadzenia transferu.

Po wykonaniu tych czynności należy złożyć w starym banku „Wniosek o przeniesienie środków” i wypełnić go, podając swoje dane osobowe. Następnie należy napisać wniosek o przeniesienie funduszy inwestycyjnych, wyjaśniając informacje o starym banku, starym rachunku, nowym banku i nowym rachunku.

Po wykonaniu tych czynności pozostaje już tylko wpisać datę, podpisać i przekazać wraz z różnymi dokumentami do starego banku.

Zaznaczamy, że bank ma prawo poprosić o inne, dodatkowe dokumenty niż te, które zazwyczaj są wymagane. Zazwyczaj jednak, dokumenty, które będą potrzebne to umowy starego i nowego rachunku bieżącego, Twój dowód osobisty, Twój numer identyfikacji podatkowej i informacje o nowym funduszu.

Dlaczego transfer?

Przeniesienie funduszy inwestycyjnych do innego banku powierniczego będzie miało sens tylko w jednej z dwóch sytuacji:

  • Są to fundusze zagraniczne z zyskami kapitałowymi, gdyż te zawsze są opodatkowane stawką 20 procent,
  • Są to fundusze krajowe, które pobierają opłaty za umorzenie.

We wszystkich innych przypadkach wystarczy umorzyć fundusz, a następnie nabyć go ponownie w późniejszym terminie.

Istnieje wiele powodów do przeniesienia funduszu inwestycyjnego. Jednym z nich jest fakt, że nie czujesz się już komfortowo ze swoim bankiem i chcesz całkowicie zakończyć tę relację.

Mogą jednak oczywiście istnieć ważniejsze powody, a mianowicie powody związane z ryzykiem. Przykładem może być bankructwo lub zły okres w banku, albo względy komunikacyjne (być może bank nie prowadzi interesującej Cię komunikacji i nie możesz łatwo skontaktować się z kompetentnymi pracownikami, którzy mogą Ci pomóc i zaspokoić Twoje potrzeby).

Jak odzyskać pieniądze z funduszu inwestycyjnego: Czy to możliwe? 

Można to oczywiście zrobić. Aby to zrobić, wystarczy udać się do oddziału banku i wypełnić oświadczenie o przekazaniu środków na konto funduszy celowych.

Dokonywanie transferów funduszy inwestycyjnych: Czy to coś kosztuje? 

Mogą zostać naliczone koszty przelewu, które będą zależały od banku (lub domu maklerskiego).

W niektórych przypadkach banki/brokerzy ponoszą koszty przelewów.

Transakcje te mogą być dokonywane nie tylko z funduszami inwestycyjnymi, ale również z każdym rodzajem zabezpieczenia finansowego (akcje, obligacje, ETF, itp.).

Przeniesienie funduszu inwestycyjnego Opinie

Przeniesienie funduszu inwestycyjnego jest bardzo proste i zazwyczaj wymaga niewiele formalności. Należy tylko uważać, aby wszystko zrobić prawidłowo i ewentualnie przypomnieć bankowi, że ma 12 dni na załatwienie wszystkiego.

Jedną z rad, która może okazać się przydatna, jest to, aby nie spieszyć się z dokonaniem przelewu, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek. Może się okazać, że dokonujesz przelewu, ponieważ myślisz, że Twój bank bank upada. Następnie dowiadujesz się, że bank, do którego dokonałeś przelewu, faktycznie upada. Praktyka jest dość prosta, tylko zrób to mądrze i z głową.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!