Gdzie kupić ETF na uran? 5 funduszy inwestujących w energię jądrową

Inwestując w fundusze ETF, uzyskuje się dostęp do szerokiej i zdywersyfikowanej inwestycji, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko. W tym wpisie przedstawimy 5 najlepszych funduszy ETF na uran, spośród których możesz wybrać.

uran etf

Dlaczego warto inwestować w fundusze ETF inwestujące w uran?

W ciągu ostatnich dwóch lat (po pandemii) cena uranu gwałtownie wzrosła do poziomu nienotowanego od 2014 r. Dlatego też coraz więcej inwestorów poszukuje możliwości inwestowania w sektor energii jądrowej. Ponadto energia jądrowa jest postrzegana jako czysta energia, co będzie miało coraz większe znaczenie w nadchodzących latach.

Gdzie kupić i jak inwestować w uran? Najlepsze ETF-y na uran:

5 funduszy inwestujących w energię jądrową:
Global X Uranium ETF (ISIN US37954Y8710)
North Shore Global Uranium Mining (ETF US3015057157)
VanEck Uranium+Nuclear Energy (ETF US92189F6016)
Horizons Global Uranium (ETF CA44055K1075)
SPDR S&P Metals & Mining (ETF US78464A7550)

Fundusze giełdowe uranu odwzorowują trend wartości tego surowca lub wartość akcji notowanych na giełdzie, które działają w tym sektorze, podobnie jak w przypadku innych towarów, takich jak ropa naftowa, gaz, aluminium itp.

Global X Uranium ETF (ISIN US37954Y8710)

Wśród najlepszych uranowych funduszy ETF znajduje się ten fundusz akcyjny stworzony w celu zapewnienia inwestorom produktu obejmującego szeroki wachlarz papierów wartościowych emitowanych przez spółki zaangażowane w wydobycie uranu i produkcję komponentów jądrowych. Strategia ta dąży do jak najwierniejszego odwzorowania globalnego indeksu całkowitego zwrotu Solactive obejmującego komponenty uranowe i jądrowe. Rozdziela on środki funduszu według kryterium geograficznego:

 • Kanada: 49,6%.
 • Australia: 10,6%.
 • Kazachstan: 8,9%.
 • Korea Południowa: 8,6%.
 • Wielka Brytania: 3,61%.
 • Japonia: 5,7%.
 • Stany Zjednoczone: 5,2% Chiny: 1,9%
 • Chiny: 1,9% Republika Południowej Afryki
 • RPA: 1,9
 • Hongkong: 0,6% Hiszpania: 0,3%
 • Hiszpania: 0,3%.
 • Inne: 0,1%.

Podobnie, główne spółki zajmujące największy procent zainwestowanego kapitału w tym ETF to: Cameco Corp: 23,27%, Nac Kazatoprom JSC-GDR: 9,92%, Nexgen Energy: 7,96%, Paladin Energy: 5,19% i Denison Mines: 5,01%.

North Shore Global Uranium Mining (ETF US3015057157)

North Shore Global Uranium Mining ETF to fundusz, który obejmuje spółki zaangażowane w poszukiwanie, wydobycie, rozwój i produkcję uranu, a także te, które posiadają fizyczny uran lub uranowe tantiemy.

Oto niektóre z najlepszych akcji uranu i ich udziały procentowe: Nac Kazatoprom JSC-GDR: 15,19%, Cameco Corp: 13,51%, Yellow Cake: 6,65%, Paladin Energy: 6,30%, CGN Mining Co: 4,84%, NexGen Energy: 4,18%, Energy Fuels: 3,91%, Uranium Energy Corp: 3,77%, Denison Mines: 3,73% i Uranium Royalty Corp: 3,43%.

VanEck Uranium+Nuclear Energy (ETF US92189F6016)

VanEck Uranium + Nuclear Energy ETF to fundusz, którego strategia polega na odwzorowywaniu wyników indeksu MVIS Global Uranium & Nuclear Energy. Stosowany indeks obejmuje spółki, które uzyskują co najmniej 50% swoich przychodów lub wykorzystują co najmniej 50% swoich zasobów w działalności ściśle związanej z uranem i ogólnie z energią jądrową.

Niektóre z czołowych spółek, w których VanEck Uranium + Nuclear Energy ETF inwestuje największy procent udziałów to: Dominion Energy: 7,79%, Duke Energy Corp: 7,69%, Exelon Corp: 6,97%, Public Service Enterprise Group: 6,41% oraz Fortum Corporation: 9,46%.

Horizons Global Uranium (ETF CA44055K1075)

Horizons Global Uranium ETF to fundusz utworzony w 2019 r. w celu śledzenia wyników indeksu Solactive Global Utanium Pure-Play Index. Jego koszyk składa się ze spółek zajmujących się głównie poszukiwaniem i wydobywaniem uranu lub inwestujących i bezpośrednio uczestniczących w fizycznym ustalaniu cen uranu.

Niektóre z firm, które zainwestowały najwięcej kapitału to: Nac Kazatoprom JSC GDR: 22,21%, Cameco Corp: 19,07%, Yellow Cake Plc: 17,5%, NexGen Energy: 7,68% i Paladin Energy: 4,62%.

SPDR S&P Metals & Mining (ETF US78464A7550)

Wreszcie, wśród najlepszych ETF-ów uranowych polecamy SPDR S&P Metals & Mining, który nie inwestuje wyłącznie w uran, lecz koncentruje się na rynku metali i przemyśle wydobywczym w ogóle. Jest to fundusz giełdowy należący do indeksu S&P Metals and Mining Select Industry, podkategorii indeksu S&P, który obejmuje spółki z tych podsektorów przemysłu wydobywczego:

 • Aluminium, Węgiel i Paliwa konsumpcyjne.
 • Miedź, metale zróżnicowane i górnictwo.
 • Złoto, metale szlachetne i minerały.
 • Srebro i stal.

Top 5 spółek to: Alcoa Corporation: 4,77%, Commercial Metals Company: 4,76%, Allegheny Technologies Incorporated: 4,61%, Reliance Steel & Aluminium co. 4,58% oraz Newmont Corporation: 4,46%.

Wreszcie, jeśli chcesz zainwestować w te ETF-y, powinieneś wiedzieć, że możesz inwestować bezpośrednio w spółki zarządzające aktywami, które je wyemitowały, lub za pośrednictwem bezpiecznego, regulowanego brokera internetowego lub domu maklerskiego.

Może zainteresuje Cię również:

ETF-y na uran: DEGIRO i eToro

Do inwestowania w fundusze ETF polecamy DEGIRO i eToro. DEGIRO ma ponad 200 funduszy ETF bez prowizji i bez opłat za prowadzenie rachunku. eToro ma ponad 250 funduszy ETF, w tym amerykańskie fundusze ETF, i oferuje usługi takie jak copy trading i social trading.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Powiązane lektury:


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!