Co to są Surowce? Charakterystyka i rodzaje

Pierwsze kontrakty na surowce pochodzą z 1730 roku, gdzie handlowano ryżem na rynku w Osace. Przyjrzyjmy się w tym artykule czym są surowce, jakie są ich rodzaje i jak je klasyfikujemy.

Surowce: Co to?

Surowce naturalne są wykorzystywane w różnych procesach do produkcji dóbr finalnych. Istnieją surowce odnawialne i nieodnawialne. Te pierwsze są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego i mogą ponownie „ożyć” po zakończeniu każdego cyklu konsumpcyjnego. Te ostatnie nie regenerują się po zakończeniu cyklu zużycia, jak np. olej czy gaz ziemny.

Skupiając się na surowcach notowanych, czyli tych, których ceny inwestorzy widzą na co dzień na wykresach, należy dokonać wyraźnych rozróżnień. Surowce można podzielić na towary twarde i miękkie.

Co to są surowce wtórne?

Surowce wtórne to szczególny rodzaj towarów uzyskiwanych z odpadów produkcyjnych i produktów wycofanych z eksploatacji, które trafiają do zakładów odzysku (szkło, papier, tworzywa sztuczne itp.).

Klasyfikacja surowców: Twarde i miękkie

Surowce twarde to towary, które wymagają wydobycia, takie jak:

 • rudy żelaza;
 • metale energetyczne: benzyna, etanol, gaz ziemny, nafta, olej;
 • metale szlachetne: złoto, platyna, srebro, pallad;
 • metale przemysłowe: aluminium, kobalt, nikiel, miedź, cynk, stal, cyna.
 • Ropa naftowa jest najczęściej handlowanym towarem na świecie, a następnie gaz ziemny, soja, kukurydza, kawa, bawełna, stal, złoto, miedź, aluminium, cukier, srebro, platyna, pallad.

Towary miękkie to zazwyczaj produkty rolne, takie jak kawa, kukurydza, bawełna, pszenica oraz zwierzęta gospodarskie, takie jak świnie i bydło.

Można je dalej podzielić na:

 • surowce rolne: owies, śruta sojowa, pszenica, kukurydza, olej sojowy, kakao, kawa, bawełna, drewno, sok pomarańczowy, cukier;
 • mięso: bydło, świnie, brzuch wieprzowy.

Rodzaje surowców

Innym rodzajem klasyfikacji surowców jest klasyfikacja według ich cyklu życia:

 • odnawialne: zwierzęce lub roślinne, mogą być regenerowane po zakończeniu cyklu życia (drewno, produkty rolne, energia słoneczna i wiatrowa itp;)
 • nieodnawialne: nie regenerują się po zakończeniu cyklu produkcyjnego (gaz, węgiel, ropa itp.).

Ta klasyfikacja jest ważna, ponieważ pozwala nam zrozumieć, skąd pochodzą surowce i jaki jest ich cykl życia.

Rynek surowców: Krótka historia

Miasto Chicago, które w pierwszej połowie XIX wieku liczyło niewiele ponad 4 tysiące mieszkańców, w 1890 roku osiągnęło liczbę miliona mieszkańców właśnie dzięki interesom rolniczym i produkcyjnym, które napływały do miasta również dzięki jego strategicznemu położeniu.

Bez wchodzenia w zbytnie szczegóły, Chicago Board of Trade (CBOT) została założona w 1848 roku z pierwszymi kontraktami terminowymi, poprzez które kupujący i sprzedający podpisywali umowy dotyczące zakupu lub sprzedaży aktywów, produktu w ustalonym terminie i po ustalonej cenie. I pierwszy kontrakt był na kukurydzę, a dokładnie 3 tys. buszli kukurydzy. Buszel jest jednostką miary wywodzącą się z systemu anglosaskiego i odpowiada nieco ponad 25 kg dla kukurydzy, 27,2 dla pszenicy lub soi.

CME Group jest zdecydowanie najważniejszą giełdą pod względem ilości wymian i różnorodności towarów będących w obrocie, a do tego jest łatwo dostępna dla każdego poprzez prostą platformę handlową online. Termin „Commodity” pojawił się w języku angielskim w XV wieku z francuskiego commodité, używanego do określenia korzyści lub wygody.

Gdzie handluje się towarami i surowcami?

Najważniejszymi rynkami kontraktów terminowych na surowce są:

 • CME w Chicago (Chicago Mercantile Exchange, gdzie handluje się szeroką gamą produktów: kontraktami terminowymi i opcjami na indeksy, waluty, stopy procentowe i towary),
 • Chicago Board of Trade – CBOT (założona w 1848 roku, gdzie handluje się kukurydzą, owsem, ryżem, soją, śrutą sojową, pszenicą, etanolem. Od 2007 roku CBOT jest częścią grupy CME),
 • NYMEX (gdzie handluje się ropą WTI, naftą, gazem ziemnym, propanem, benzyną, złotem, platyną, palladem, srebrem. Od 2006 roku jest częścią grupy CME),
 • Toronto Stock Exchange (TSX) to główna giełda w Kanadzie, na której handluje się głównie akcjami związanymi z górnictwem i energią,
 • LME w Londynie (London Metal Exchange, gdzie handluje się miedzią, ołowiem, cynkiem, cyną, aluminium, niklem, kobaltem, molibdenem i stalą z recyklingu),
 • Intercontinental Exchange (ICE) znana wcześniej jako International Petroleum Exchange (IPE), gdzie handluje się kakao, kawą, bawełną, cukrem, koncentratem soku pomarańczowego, ropą Brent, ropą Wti oraz energią elektryczną,
 • chińskie DCA (Dalian Commodity Exchange (DCE): założona w 1993 r. w Dalian w Chinach i uważana za drugą co do wielkości na świecie giełdę zajmującą się handlem terminowym w sektorze rolnym),
 • Multi Commodity Exchange (MCX): prywatna giełda z siedzibą w Bombaju w Indiach, założona w 2003 r. Przedmiotem handlu jest ropa naftowa, gaz ziemny, nasiona/zboża oraz metale przemysłowe/szlachetne.

Jak handluje się surowcami na rynkach finansowych?

Absolutnie najważniejszym instrumentem do inwestowania w towary jest instrument pochodny, czyli futures, standardowy kontrakt, który nie może być modyfikowany przez strony i ma z góry określony termin zapadalności i wartość.

Instrument ten nie został stworzony w celach spekulacyjnych, lecz w celu ochrony kupujących i sprzedających przed wahaniami cen towarów. Następnie są jeszcze ETF-y, czyli na rynku regulowanym dedykowane do obrotu w czasie rzeczywistym instrumenty, które replikują wyniki indeksów i poszczególnych towarów.

Ponadto istnieją ETC (Exchange-Traded-Commodities), które pozwalają na inwestowanie w poszczególne towary. Kolejnym narzędziem, które pozwala inwestować w towary są CFD (Contracts for Difference), czyli kontrakty dwukierunkowe, w których wymienia się cenę kupna i sprzedaży określonego aktywa finansowego.

Można również inwestować poprzez opcje lub w spółki wydobywające lub sprzedające towary, albo poprzez zakup fizycznych towarów lub instrumentów finansowych, takich jak akcje.

Może zainteresują Cię:

Surowce na giełdzie

Po zobaczeniu, jakie instrumenty można wykorzystać do inwestowania w surowce, zobaczmy, które z nich są najczęściej handlowane.

Najczęściej handlowane surowce na rynkach finansowych

Najczęściej handlowanymi towarami na rynkach finansowych są:

 • Ropa naftowa, taka jak Brent czy West Texas.
 • Złoto
 • Srebro
 • Platyna
 • Gaz ziemny
 • Cukier
 • Kawa
 • I wiele innych.

Czytaj też: Jak inwestować w surowce.

Chcesz inwestować w surowce?

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...