Inwestowanie w surowce

Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko się z tym wiąże.

Czym są surowce?

Surowce to towary, które można znaleźć w przyrodzie lub surowce, które są wykorzystywane w różnych procesach produkcyjnych w celu wytworzenia towarów końcowych. Istnieją surowce odnawialne i nieodnawialne. Te pierwsze są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego i mogą powrócić do życia pod koniec każdego cyklu konsumpcji. Te ostatnie nie regenerują się na końcu cyklu zużycia, jak np. ropa naftowa czy gaz ziemny.

Dlaczego warto inwestować w surowce?

Inwestowanie w surowce jest równie przydatne w dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, jak i w ochronie kapitału przed inflacją.

Co więcej, wyniki rynków towarowych mają niską korelację ze stopami zwrotu z rynków akcji i obligacji. Zwykle, gdy spadają obligacje, towary idą w górę i to samo dzieje się, gdy na giełdzie występują nagłe wstrząsy.

W tym szczególnym okresie historycznym zainteresowanie rynkiem surowcowym znacznie wzrosło. Wzrost cen poszczególnych towarów, podsycił chęć inwestowania w nie lub czerpania korzyści z ewentualnego zysku w krótkim okresie. Oznaki gwałtownego wzrostu cen towarów pojawiały się już na długo przed kryzysem pandemicznym, wystarczy spojrzeć na indeks cen żywności, ale to nie wszystko… to tylko jeden przykład.

inwestuj w towary 2022
Indeks cen żywności

Ryzyko związane z inwestowaniem w surowce

Niewiedza

To my, inwestorzy, określamy ryzyko, jakie podejmiemy inwestując w spółki. W tym przypadku główne podejmowane ryzyko jest wspólne dla wszystkich rodzajów papierów wartościowych, czyli brak wiedzy na ich temat. Być może nie trzeba być ekspertem, aby inwestować w surowce, ale trzeba wiedzieć, co mamy pod ręką i jaka może być ich przyszła ewolucja.

W rzeczywistości w wielu przypadkach inwestowanie w surowce odbywa się za pośrednictwem kontraktów futures (jak zobaczymy później), które są z pewnością złożonym aktywem.

Zmienność

Pomijając jednak czynnik niewiedzy, głównym ryzykiem związanym z inwestowaniem w towary jest to, że produkty te charakteryzują się dużą zmiennością.

Wystarczy jakaś zmiana geopolityczna, a fakty pokazują, że mogą one nastąpić szybko, aby nastąpił ruch, który zaskoczy inwestora.

Aktywa spekulacyjne

Z drugiej strony, produkty te są wysoce spekulacyjne, a dla inwestorów krótkoterminowych są instrumentem umożliwiającym osiągnięcie dużych zysków w krótkim czasie, dzięki dźwigni finansowej.

W związku z tym fakt ten może stwarzać wysokie ryzyko dla przeciętnego inwestora, który nie ma tyle czasu i wiedzy, aby wejść na złożony rynek.

Co to jest handel surowcami?

Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie należy dokonać ważnego rozróżnienia między inwestowaniem a spekulacjąSpekulanci starają się jak najszybciej zarobić, pomyślmy o traderach, którzy wykorzystują wahania cen. Z drugiej strony inwestowanie mieści się w perspektywie średnioterminowej i polega na tworzeniu zdywersyfkowanego portfela w celu jego ustabilizowania.

INWESTOWANIEHANDEL
Cel: średnioterminowyCel: krótkoterminowy
Produkty: akcje, fundusze ETFProdukty: kontrakty terminowe, CFD, opcje

Jak inwestować w surowce?

Istnieją różne sposoby inwestowania w surowce i towary. Ponadto wybór ten stanowi również najskuteczniejszy sposób dywersyfikacji hipotetycznego portfela inwestycyjnego.

Możliwe jest kupowanie i sprzedawanie towarów fizycznych, chociaż kupowanie towarów fizycznych może nie być praktyczne, a znacznie bardziej powszechne jest handlowanie na rynku futures. Zanim omówimy kontrakty futures, warto również odnieść się do indeksów towarowych.

Indeksy surowcowe

Z pewnością jednym z najbardziej znanych jest Reuters/Jefferies CRB Index, składający się obecnie z 19 towarów i mający solidną historię. Jeśli chodzi o wspomniany wskaźnik, surowce rolne stanowią około 40%, ropa naftowa 33%, złoto i srebro 7-8%, a metale przemysłowe 14%. Indeks CRB początkowo skupiał 28 towarów, z których 26 było przedmiotem obrotu na amerykańskich i kanadyjskich rynkach towarowych. 

Obejmował on jęczmień i len z Winnipeg Mercantile Market; kakao, kawę, miedź, bawełnę, olej bawełniany, wełnę grubą i czesankową, skórę, ołów, ziemniaki, gumę, cukier i cynk z New York Stock Exchange; pszenicę, kukurydzę, jaja, smalec, owies, cebulę, żyto, soję, kiełki sojowe i olej sojowy z Chicago Exchange Market.

inwestuj w towary 2021
INDEKS CRB

Drugi indeks to RICI – Roger International Commodity Index, w którym: 40% energii, 17% metali przemysłowych, 11% metali szlachetnych, 32% towarów rolnych i 3% zwierząt gospodarskich.

Innym wysoko cenionym indeksem jest Bloomberg Commodity, który składa się w 31% z energii, 17% z przemysłu, 15% z metali szlachetnych, 31% z rolnictwa i 6% ze zwierząt gospodarskich.

warto inwestować w surowce
INDEKS TOWAROWY BLOOMBERG

Wreszcie mamy Goldman Sachs Commodity Index – GSCI, utworzony w 1991 roku i składający się w 58% z energii, w 10,9% z metali przemysłowych, w 4,7% z metali szlachetnych, w 18,2% z surowców rolnych i w 7,5% ze zwierząt gospodarskich. 

inwestować w produkty rolne
Indeks Surowcowy GOLDMAN SACHS

Wróćmy do listy aktywów, z którymi można mieć ekspozycję na towary.

Inwestowanie w surowce poprzez fizyczną ekspozycję

Był to tradycyjny sposób inwestowania do czasu pojawienia się giełd, a przede wszystkim kontraktów terminowych. Polega on na zakupie towaru i jego przechowywaniu. Jest to działanie powszechne w przypadku niektórych rodzajów produktów, gdzie upływ czasu nie oznacza pogorszenia jakości, jak np. metale szlachetne.

Problemem jest jednak inwestowanie poprzez fizyczną ekspozycję. Trzymanie złota w domu nie jest zalecaną opcją, chyba że jest ono przechowywane w sejfie.

Jeśli trzymasz je w bankowym sejfie, poniesiesz kolejne koszty. Inwestowanie w towary poprzez fizyczną ekspozycję może być możliwe w przypadku tych metali, ale nie w przypadku towarów łatwo psujących się, takich jak kukurydza, cukier czy zwierzęta gospodarskie, które również wiążą się z problemami logistycznymi i magazynowaniem, a także z kosztami finansowymi.

Inwestowanie w akcje na surowce

Jest to jeden z najprostszych sposobów inwestowania, gdyż polega na posiadaniu akcji spółek powiązanych z surowcami. Możemy wziąć przykład z cukrowni lub firmy zajmującej się przetwórstwem ropy naftowej. Jeśli cena towaru wzrośnie, to oczywiście wzrośnie również cena akcji spółki, w której uczestniczymy.

Jest to bardzo popularny sposób inwestowania w towary ze względu na wygodę i możliwość obserwowania cen. Dodatkowo mamy dostęp do praktycznie wszystkich rynków, które zajmują się towarami i możemy wybrać ten, który nas interesuje.

Inwestuj w akcje spółek surowcowych z eToro

eToro zawsze dążyło do tego, by inwestowanie było łatwiejsze i bardziej dostępne. Posiada politykę zerowej prowizji (płacisz zerową prowizję, gdy inwestujesz w aktywa bazowe, tj. gdy otwierasz pozycję Kupna lub Long na akcjach), niskie progi inwestycyjne i intuicyjny interfejs, które sprawiają, że inwestowanie w akcje jest naprawdę łatwe. Ponadto oferuje możliwość inwestowania w akcje ułamkowe. Akcja ułamkowa to część akcji, która jest mniejsza niż cała akcja. Ten rodzaj akcji pozwala inwestować w akcje w oparciu o kwotę, którą chcesz zainwestować.

Ponadto, otwierając nową transakcję z eToro, możesz otrzymać 100 000 USD wirtualnych pieniędzy, co pozwala poznać wszystkie możliwości oferowane przez brokera, w tym możliwość handlu akcjami w czasie rzeczywistym.

eToro

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

Kontrakty terminowe na surowce

Kontrakt terminowy to jeden ze sposobów inwestowania w towary, pozwalający producentowi i kupującemu uzgodnić cenę i warunki dostawy towaru w ustalonym terminie w przyszłości.

Kontrakt futures to kontrakt terminowy, który w momencie zawierania transakcji ustala cenę towaru lub koszyka, który zostanie dostarczony w przyszłości. Stanowi on rzeczywistą umowę prawną między dwiema stronami o obrocie aktywem po z góry ustalonej cenie, w określonym terminie w przyszłości.

Na przykład, producenci towarów wykorzystują kontrakty futures, aby zagwarantować cenę swojego produktu przed jego sprzedażą. Kontrakty futures są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym. Przeważnie stanowią one zobowiązanie do odroczenia zakupu składnika aktywów bazowych po z góry ustalonej cenie.

Inwestor, który kupuje futures (czyli zobowiązuje się do zakupu składnika aktywów bazowych w terminie zapadalności) zajmuje pozycję długą ( long ), natomiast inwestor, który sprzedaje futures zajmuje pozycję krótką ( short ). W większości przypadków kontrakty futures nie kończą się fizyczną dostawą aktywa bazowego, w rzeczywistości inwestorzy wolą „zamykać” otwarte pozycje poprzez odsprzedanie wcześniej zakupionego kontraktu futures lub zakup wcześniej sprzedanego kontraktu futures; pozwala to zaoszczędzić na kosztach dostawy. W tym przypadku giełda staje się kontrahentem sprzedającego i kupującego, żądając od nich niezbędnych gwarancji ekonomicznych.

inwestowanie na giełdzie towarów
Notowania kontraktów terminowych na ropę naftową

Inwestuj w surowce za pomocą funduszy ETF

Fundusze ETF to fundusze inwestycyjne notowane na rynkach. Istnieją różnice między funduszami inwestycyjnymi a funduszami ETF. Te pierwsze, na przykład, generalnie mają wyższe koszty niż fundusze ETF, ponieważ są aktywnie zarządzane. Główna różnica polega na tym, że fundusze ETF są prawie zawsze zarządzane pasywnie. Na rynku dostępna jest szeroka gama funduszy ETF związanych z surowcami.

Co więcej, fakt, że zarządzający nie jest zaangażowany w wybór papierów wartościowych, które składają się na koszyk, sprawia, że instrumenty te są szczególnie opłacalne. Fundusze giełdowe mają tę szczególną cechę, że replikują indeksy powiązane z cenami towarów lub reprezentują koszyki papierów wartościowych powiązanych z rynkiem surowców. Ważnym aspektem jest to, że fundusze ETF oferują przejrzystość i elastyczność, umożliwiając ciągłe monitorowanie wyników inwestycji. Są to instrumenty finansowe emitowane w zamian za bezpośrednią inwestycję emitenta lub w fizyczne towary.

Do najpopularniejszych ETF na surowce należą fundusze ETF na ropę naftową, które umożliwiają inwestorom pośrednią ekspozycję na ten kluczowy sektor globalnej gospodarki, oferując możliwość czerpania korzyści z dynamiki cen ropy naftowej bez fizycznego posiadania tego surowca. Równie poszukiwane są ETF-y na złoto, które zapewniają uproszczony dostęp do rynku złota, umożliwiając inwestorom inwestowanie w ten metal szlachetny bez konieczności zajmowania się jego fizycznym aspektem. Wreszcie, inną interesującą opcją inwestycyjną są ETN-y i ETF-y na pallad, metal szlachetny wykorzystywany głównie w przemyśle motoryzacyjnym i technologicznym, na który w ostatnich latach rośnie popyt. Instrumenty te oferują inwestorom możliwość uczestniczenia w wynikach tych rynków z większą elastycznością i płynnością niż inwestowanie bezpośrednio w same towary.

Inwestuj w surowce poprzez ETC

Exchange Traded Commodities, czyli ETC, są instrumentami inwestycyjnymi notowanymi na giełdzie i będącymi przedmiotem obrotu jak akcje, które umożliwiają inwestorowi uzyskanie ekspozycji na surowce na poziomie indywidualnym, sektorowym lub globalnym.

Surowce będące przedmiotem obrotu giełdowego umożliwiają korzystanie ze wszystkich cech, które wyjaśniono wcześniej, biorąc pod uwagę pewne ryzyko podobne do kontraktów futures, ponieważ te ETC replikują indeksy, których składnikami są kontrakty terminowe futures na dane surowce.

Poniżej przedstawiamy tabele ze skumulowanymi zwrotami dla różnych okresów, korelacje z głównymi indeksami giełdowymi, zmiennością i współczynnikiem Sharpe’a dla każdego z surowców, wykorzystując jako odniesienie ETF Securities ETC.

Metale szlachetne

ETFS Metale szlachetne

Metale przemysłowe

Metale przemysłowe ETFS

Rolnictwo

ETFS Rolnictwo

Energia

Energia ETFS

Inwestowanie w ETF na surowce z eToro

W sektorze surowcowym eToro oferuje również fundusze ETF na ropę naftową, takie jak United States Oil Fund (USO) oraz fundusze ETF związane z poszukiwaniem i produkcją ropy naftowej i gazu, takie jak SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Prod. lub Energy Select Sector ETF (XLE).

Na eToro można znaleźć szeroką gamę ETF-ów od marek firm specjalizujących się w tworzeniu i dystrybucji ETF-ów, wśród których najbardziej znane to:

  • ARK
  • Fidelity
  • First Trust
  • Global X
  • iShares
  • SPDR
  • VanEck
  • Vanguard
  • WisdomTree
  • Xtrackers

Zaletą ETF-ów na eToro są niskie koszty: broker umożliwia kupno lub sprzedaż niektórych ETF-ów bez prowizji, co nie dotyczy jednak ETF-ów CFD. Warto zauważyć, że istnieje niewielki spread cenowy, a fundusze ETF mają roczne koszty zarządzania (TER – Total Expense Ratio), które są niezależne od platformy, ale określane przez zarządzających funduszami. TER różni się w zależności od ETF, ale generalnie jest bardzo niski. Na przykład iShares MSCI World ma roczną opłatę za zarządzanie w wysokości 0,20 procent.

Inwestowanie w surowce za pomocą kontraktów CFD

Inną opcją inwestowania w towary jest CFD (Contracts for Difference), które są rodzajem kontraktu pochodnego, w którym wymienia się różnicę w wartości konkretnego towaru. Inwestor spekuluje na wzrost lub spadek cen w celu osiągnięcia zysku.

W zasadzie CFD jest kontraktem, w którym dwie strony zgadzają się na wymianę pieniędzy w oparciu o zmianę wartości aktywów. Ponadto, CFD to standardowe kontrakty, którymi można szybko handlować. To tylko niektóre z zalet oprócz opłacalności i praktyczności w porównaniu z tradycyjnym inwestowaniem.

Prostym przykładem handlu CFD na towary może być przedstawienie hipotezy o chęci otwarcia pozycji na zakup lub sprzedaż ropy naftowej, a następnie podjęcie decyzji o wejściu w pozycję długą lub krótką. Wyobrażamy sobie wejście w pozycję długą, ponieważ jesteśmy przekonani, że cena ropy będzie rosła. Po otwarciu pozycji możemy osiągnąć zysk lub stratę w oparciu o ruch ceny ropy.

Poprzez dźwignię można również zwielokrotnić zyski i wyraźnie zwiększyć ryzyko ewentualnej straty. Przy dźwigni 1:20, czyli np. 100 euro mamy możliwość zainwestowania 2 tysięcy.

Zasadniczo dźwignia to taki mechanizm, który pozwala na zainwestowanie tylko części wartości, na której dokonujemy transakcji. Chcąc podać inny przykład, przy dźwigni 1:5 można otworzyć pozycję równą jednej piątej kapitału nominalnego. Przy kapitale 1000 euro i dźwigni 1:5 można otworzyć pozycję za jedyne 200 euro. Kapitał, który jest faktycznie wymagany do operacji, nazywany jest depozytem zabezpieczającym.

Inwestycje w surowce: Opcje

Opcje to kontrakty dające kupującemu prawo do zakupu lub sprzedaży towaru po ustalonej cenie w określonym terminieKorzystanie z opcji może mieć również na celu ochronę inwestycji, ponieważ w przypadku negatywnego wyniku z opcją istnieje możliwość skorzystania z prawa do sprzedaży po z góry ustalonej cenie. 

Możliwe jest inwestowanie w towary poprzez zakup udziałów w spółkach, takich jak te związane z ropą naftową lub towarami rolnymi. 

Handel towarami pozwala nie tylko na dywersyfikację, ale także na bardzo krótkoterminową inwestycję, wykorzystując wahania cen, które są napędzane przez wiele czynników. 

Jakimi surowcami handluje się na giełdzie?

Giełda oferuje szeroki zakres towarów do handlu. Zanim zagłębisz się w ten świat, powinieneś wiedzieć, w jakie główne towary możesz inwestować i którzy brokerzy są najlepsi do inwestowania w surowce.

Metale szlachetne

Generalnie mowa o złocie, srebrze, platynie i palladzie. Ich wartość zależy od rzadkości występowania i wszystkie są określane jako papiery wartościowe typu safe haven. Może nie mają wysokich stóp zwrotu, ale z pewnością są łatwe do sprzedania i zapewniają natychmiastową płynność. Jeśli posiadasz metale szlachetne i musisz je zamienić na pieniądze fiat, wystarczy je po prostu sprzedać.

Przeczytaj także:

Surowce przemysłowe

Są to materiały takie jak żelazo, cynk, miedź i stal, które są niezbędne dla sektora przemysłowego. Są to bardzo ważne surowce dla rozwoju człowieka i przemysłu.

Towary rolnicze

W ramach tej klasyfikacji można znaleźć paszę dla zwierząt, bawełnę lub zwierzęta gospodarskie.

Surowce energetyczne

Są to głównie gaz ziemny, węgiel, ropa naftowa i produkty naftowe. Do równania włącza się również sektor energii odnawialnej, w który można inwestować poprzez spółki z niego korzystające. Nowa zielona rewolucja może stanowić ciekawy impuls dla inwestycji w surowce.

Produkty nietrwałe

Są to towary takie jak kukurydza, soja, pszenica i cukier.

Oczywiście inwestycja w tego typu towary odbywa się za pośrednictwem akcji, kontraktów terminowych lub ETF-ów, o czym przekonamy się później.

GrupaSurowiec
Metale szlachetneZłoto, srebro, platyna, pallad.
Materiały przemysłoweŻelazo, cynk, miedź i stal.
Produkty rolne i zwierzęcePasza dla zwierząt, bawełna lub zwierzęta hodowlane.
EnergiaGaz ziemny, węgiel, ropa naftowa i produkty ropopochodne.
Produkty nietrwałeKukurydza, soja, pszenica i cukier.

Najlepsze surowce do inwestowania

Jednak nie wszystkie towary są równie interesujące. Oto 7, które są przedmiotem częstego obrotu, a więc te najbardziej atrakcyjne.

Ropa Brent

Pochodząca z Morza Północnego charakteryzuje się tym, że jest produktem lekkim, a także jest ropą referencyjną w Europie. Biorąc pod uwagę jej stan, jest to idealny produkt do produkcji benzyny. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jest to rodzaj ropy, która jest wydobywana z oceanu techniką zwaną szczelinowaniem.

Zobacz także: Jak inwestować w ropę

Stal

Jest to gorąca fuzja żelaza i węgla. Wszechobecna w świecie przemysłowym stal jest jednym z najbardziej atrakcyjnych surowców inwestycyjnych.

Posiada jakość pozwalającą na ciągłą obróbkę bez utraty swoich właściwości i znajduje zastosowanie praktycznie we wszystkich typach zakładów przemysłowych, a także w sektorze urbanistycznym. Chiny przodują na świecie w produkcji stali i produkują dziewięć razy więcej niż cała Unia Europejska.

Ropa naftowa WTI

To ropa naftowa West Texas Intermediate, produkowana w Ameryce Północnej. Ropa ta, podobnie jak Brent, determinuje ceny innych paliw na całym świecie. Produkcja tego rodzaju ropy utrzymywała się przez dziesięciolecia na bardzo stabilnym poziomie do początku 2020 roku. Czytaj też: Różnice między Brent a WTI .

Soja

Soja przez wielu została określona jako zboże przyszłości. Jej globalne zapotrzebowanie jest bardzo wysokie, co sprawia, że duże obszary terytorium amerykańskiego produkują ten surowiec. Brazylia, Stany Zjednoczone i Argentyna są czołowymi producentami soi na świecie. Minusem jest to, że pod uprawę soi wycina się wiele obszarów lasów amazońskich i argentyńskich.

Z nasion soi pozyskiwanych jest wiele produktów ubocznych, w tym mąka, mleko i olej. Jest również składnikiem pasz dla zwierząt.

Żelazo

Żelazo jest tak ważne, że dało nazwę okresowi prehistorycznemu. Żelazo jest jednym z surowców par excellence, podstawowym elementem stali i podstawą do wytwarzania ogromnej ilości różnorodnych produktów. Największym producentem żelaza na świecie jest Australia z 900 mln ton rocznie.

Kukurydza

Kukurydza jest najczęściej uprawianym zbożem na świecie. Z kukurydzy i soi można wytworzyć wiele produktów. Można ją również wykorzystać do produkcji paliw roślinnych, które mają doprowadzić do nowej rewolucji w przemyśle naftowym. Na podium krajów produkujących kukurydzę plasują się Stany Zjednoczone, a za nimi Brazylia i Chiny.

Złoto

Inwestowanie w złoto jest być może sztandarową inwestycją. Jest to metal szlachetny, który charakteryzuje się rzadkością i może być zakupiony cyfrowo do handlu.

Broker do inwestowania w surowce

Wśród największych brokerów online, którzy umożliwiają również inwestowanie na rynku towarów, mamy eToro, który poprzez funkcję Social Trading pozwala na śledzenie i kopiowanie działań bardziej doświadczonych traderów.

eToro

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

Interactive Brokers

Interactive Brokers to wiodący broker z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, założony w 1978 roku i regulowany przez różne władze na całym świecie. Wiele oferowanych usług stanowi punkt odniesienia dla profesjonalnych handlowców. 

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

€0.00

Rentowność surowców

W przypadku wiodących ETF-ów towarowych, w oparciu o roczne zwroty, najlepsze wyniki osiągnęły:

  • Lyxor Commodities Refinitiv/CoreCommodity CRB TR UCITS ETF z wynikiem 29,7%,
  • Xtrackers Bloomberg Commodity Swap UCITS ETF z wynikiem 29,2%,
  • L&G Longer Dated All Commodities ETF UCITS z zyskiem 28,9%.

Przed ostatnimi spadkami wzrost cen surowców w ostatnich miesiącach wywołał prawdziwy efekt domina w związku z dużym zainteresowaniem wielu inwestorów .

warto inwestować w surowce
Wyniki surowców (w zeszłym roku)

Chcąc sporządzić ranking towarów i konkretnych wynikówgaz ziemny osiągnął 67%, zasadniczo najwyższy zwrot, następnie sok pomarańczowy równy 52%, olej opałowy 41%, soja 13%, bydło 13,6%, Kukurydza 9,19% Ropa naftowa Brent 8,7%, Platyna 8,3%, wieprzowina 6,9%, Ropa naftowa WTI 6,3%, Cukier 5,55%, Srebro 4,65%, Złoto -0,17%, Pszenica -2,9%, Kakao-3%, Pallad -3,3%…

inwestuj w towary 2018
Sok pomarańczowy
inwestować w towary
Gaz ziemny

Inwestowanie w surowce: Bezpieczna przystań w czasach kryzysu

Surowce historycznie stanowiły realną ochronę w momentach kryzysu finansowego. Można naprawdę tworzyć niekończące się narracje i odniesienia do tego, co działo się w przeszłości, wystarczy pomyśleć na przykład o złocie. Żółty metal tradycyjnie znany jest jako zabezpieczenie przed inflacją.

Same banki centralne w okresach niepewności gospodarczej i geopolitycznej oraz wysokiej inflacji zdają się sięgać po złoto jako magazyn wartości. I tak właśnie jest, czytając ostatnie dane Światowej Rady Złota, które pokazują zakupy aż 400 ton złota w trzecim kwartale 2022 roku, co oznacza roczny wzrost o 340%.

Ponadto należy pamiętać, że aktywa stanowiące bezpieczną przystań mają wewnętrzną wartość, która na ogół pozostaje stabilna nawet w czasach kryzysu. 

Ten aspekt pozwala cieszyć się dodatkową ochroną podczas spowolnienia gospodarczego. Mówiąc o inflacji i bezpiecznej przystani, złoto historycznie wykazuje pewien wzrost, wystarczy pomyśleć, na przykład, o okresie pomiędzy wczesnymi latami 70.

warto inwestować w surowce
Złoto

Co wpływa na ceny surowców?

  • Czynniki makroekonomiczne,
  • Podaż i popyt,
  • Zapasy
  • Wartość dolara
  • Elementy geopolityczne
  • Wpływ zmian klimatu na surowce rolne.

Wystarczy spojrzeć na Baltic Dry Index (który w październiku ubiegłego roku wzrósł aż o 5.000 punktów) lub World Container Index. Ważne jest, aby nadal monitorować wartość dolara i rentowność obligacji na rynku Stars and Stripes, które mają decydujący wpływ na ceny metali szlachetnych. Złoto tradycyjnie znane jest jako zabezpieczenie przed inflacją, ale rosnące stopy procentowe zwykle zmniejszają jego atrakcyjność, ponieważ zwiększają koszt alternatywny posiadania nierentownych aktywów. Złoto ma również tendencję do negatywnej korelacji z dolarem.

inwestuj w towary już dziś

Kluczowe dla najbliższej przyszłości jest ożywienie konkretnych branż, które mogą napędzać metale przemysłowe, takie jak platyna i pallad , to samo srebro, które jest związane, na przykład, z sektorem fotowoltaicznym i nie tylko, nie zaniedbując miedzi i metali nieżelaznych oraz wszystkich tych surowców, które będą mogły nadal korzystać, po wyjściu z obecnego kryzysu, z sektora pojazdów elektrycznych, zielonej energii i wszystkich tych sektorów ściśle związanych z tymi celami, na przykład, przewidzianymi z paryską konferencją klimatyczną, programami UE, Zielonym Nowym Ładem. … lub pomyśleć o czynnikach związanych z zasobami energetycznymi, takimi jak ropa naftowa, która może kontynuować swoją fazę spadkową, napędzaną obawami przed recesją i zmniejszonym popytem Chin z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią.

Jeśli polityka przyjęta przez Opec Plus ma wyraźny wpływ, to nie ulega wątpliwości, że w zależności od dynamiki gospodarki chińskiej istnieje poważne ryzyko wystąpienia nadwyżki z powodu niższego niż oczekiwano popytu w Chinach również w najbliższych miesiącach.

Z pewnością rynek wycofał się w czerwcu, gdy amerykańska Rezerwa Federalna przyspieszyła podwyżki stóp procentowych w celu zwalczania inflacji. Obawy o recesję nadal ciążą na surowcach, a te same benchmarkowe indeksy, o których mowa na początku, od kilku tygodni doświadczają spadków.

Inwestuj w surowce u najlepszych brokerów

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły