Najlepsze ETC i ETF na Gaz Ziemny

Jeśli chcesz inwestować w gaz ziemny, ETF, a raczej fundusze ETC, są jedną z najlepszych opcji, ponieważ oferują szeroką ekspozycję na duże spółki związane z gazem ziemnym. Omówimy dzisiaj 5 najlepszych, starannie wybranych funduszy ETC na gaz ziemny, wyjaśniając krok po kroku wszystkie ich cechy.

ETF i ETC na Gaz Ziemny

Fundusze ETF są tematem gorącej dyskusji, który poruszaliśmy już wielokrotnie. Ponieważ jednak może to być Twoje pierwsze podejście do ETF-ów przejdźmy do krótkiego wprowadzenia, a następnie omówimy najlepsze fundusze na gaz ziemny.

ETF (Exchange Traded Funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie indeksu benchmarkowego, notowane na giełdzie papierów wartościowych jak zwykłe akcje.

Najlepsze ETC i ETF na gaz ziemny: Ranking

Zanim omówimy poszczególne ETF i ETC, muszę jednak zaznaczyć, że w Europie nie ma ETF-ów na gaz ziemny. Brak dostępności ETF-ów na gaz ziemny wynika z ram regulacyjnych określonych w dyrektywie UCITS. Zgodnie z wytycznymi tej dyrektywy indeks (a w konsekwencji powiązane z nim ETF-y) musi zawsze gwarantować minimalny stopień dywersyfikacji i nie może być zbudowany wyłącznie z jednego składnika.

Przepisy te mają na celu zapewnienie inwestorom bardziej zrównoważonych i zdywersyfikowanych portfeli oraz zminimalizowanie ryzyka związanego z jednostronną ekspozycją na konkretny towar, w tym przypadku gaz ziemny. W rezultacie inwestorzy zainteresowani bezpośrednim uczestnictwem w rynku gazu ziemnego w Europie są kierowani w stronę alternatywnych instrumentów, takich jak Exchange Traded Commodities (ETC), które umożliwiają inwestowanie w pojedynczy towar, biorąc pod uwagę regulacje ETF w regionie.

Nazwa ETC/ETFISINTERAkumulacja/DystrybucjaLokalizacja FunduszuMetoda Replikacji
BNPP Henry Hub Erdgas (TR) ETCDE000PB6GAS50.90% AkumulacyjnyHolandiaSwap-based
BNPP RICI Enhanced Erdgas (TR) ETCDE000PB6R1G01.00% AkumulacyjnyHolandiaSwap-based
BNPP RICI Enhanced Natural Gas (ER) EUR Hedge ETCDE000PZ9REG51.20% AkumulacyjnyHolandiaSwap-based
SG ETC Henry Hub Natural Gas FuturesDE000ETC07040.90% AkumulacyjnyNiemcySwap-based
WisdomTree Natural Gas – EUR Daily HedgedJE00B6XF09230.49% AkumulacyjnyJerseySwap-based
WisdomTree Natural GasJE00BN7KB3340.49% AkumulacyjnyJerseySwap-based
US Natural Gas FundUS91231840980.85%AkumulacyjnyHenry HubNie określono
SPDR® S&P® Oil & Gas Exploration & Production ETFUS78468R55690.35%AkumulacyjnyNie określonoNie określono

Gdzie kupić ETF-y na gaz ziemny?

Na liście jak zauważyliśmy, dostępne są jedynie dwa ETF-y związane z gazem ziemnym. Wśród nich, UNG US Natural Gas Fund wyróżnia się jako jedyny, który skupia się wyłącznie na handlu gazem ziemnym, podczas gdy SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod obejmuje również ropę naftową.

Platformy transakcyjne, takie jak Freedom24, eToro i XTB to dogodne miejsca do nabycia wspomnianych ETF-ów na gaz ziemny, a także szerokiej gamy innych ETF-ów, akcji i surowców.

BrokerOpłatyInformacje
freedom 240 PLNWięcej
0% za akcje i ETF *Więcej
etoro logo0 PLNWięcej

* Do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR). Może mieć zastosowanie 0,5% koszt przewalutowania. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

ETF na gaz ziemny jako inwestycja

Gaz ziemny jest towarem o dużej płynności, co ułatwia inwestorom swobodne dokonywanie transakcji. Podobnie jak w sektorze naftowym, przemysł gazowy stosuje skutecznie nowoczesne techniki wydobywcze, takie jak „Fracking”, co prowadzi do znacznego wzrostu produkcji i zwiększenia dostępności surowca.

Gaz ziemny jest często poddawany dużym dziennym wahaniom ze względu na swoją płynność i wysoki wolumen obrotu, co czyni go atrakcyjnym krótkoterminowym narzędziem inwestycyjnym. Chociaż nieprzewidywalność cen może być postrzegana jako ryzyko, to może to również stanowić okazję do osiągnięcia wysokich zysków. W związku z tym, inwestorzy mogą wykorzystać zmienność cen gazu ziemnego jako element swojego portfela inwestycyjnego.

Zobacz także: Jak inwestować w gaz ziemny

Lewarowane fundusze na gaz ziemny

Niezależnie od poziomu dźwigni (1, 2 lub 3), jedną z zalet lewarowanego ETF jest możliwość wykorzystania krótkoterminowych wahań. W tym przypadku możliwe jest uzupełnienie go poprzez wykorzystanie zarówno byczych, jak i niedźwiedzich funduszy ETF, tak aby czerpać korzyści z obu kierunków.

Aby uzyskać wyższe zwroty (zarobić więcej pieniędzy), jedną z niewielu realnych możliwości jest obstawianie lewarowanych gazowych funduszy ETF. Pod względem dźwigni finansowej możemy sklasyfikować niektóre lewarowane fundusze ETF na gaz ziemny w następujący sposób:

Prognoza dla ETF na gaz ziemny

Według prognozy EIA, zaktualizowanej na dzień 6 czerwca 2023 r., produkcja gazu ziemnego nieznacznie spada, w połączeniu ze wzrostem popytu na eksploatację systemów klimatyzacyjnych, co powinno prowadzić do wzrostu wykorzystania gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Prognoza ceny spot Herny Hub wynosi prawie 2,90 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych (MMBtu) w drugim kwartale 2023 r., co oznacza wzrost w porównaniu ze średnią z maja wynoszącą 2,15 USD/MMBtu. Przewiduje się zatem, że cena gazu ziemnego wzrośnie o prawie 30% w 2024 r. w porównaniu do 2023 r. do średnio około 3,40 USD/MMBtu.

Podsumowanie ETF na gaz ziemny

Nie ma wielu ETF-ów na gaz ziemny, jak być może zauważyłeś, w rzeczywistości UNG US Natural Gas Fund jest jedynym ETF-em, który zajmuje się wyłącznie gazem ziemnym, podczas gdy SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod zajmuje się również ropą naftową.

Lista została wzbogacona o 3 ETC, ponieważ pomimo znacznych różnic, nadal mówimy o ETP, a oczywistym jest, że mało kto byłby zainteresowany zakupem metanu w formie fizycznej. Ponieważ nie jest to metal, ale zmienny towar, fundusze ETF tracą nieco na znaczeniu.

Pozostają więc 2 fundusze ETF i różne ETC, które umożliwiają inwestowanie w gaz ziemny. Jeśli chcesz wiedzieć, czy jest to dla Ciebie sensowne, odpowiedź jest zawsze taka sama: konieczne jest monitorowanie rynku i sprawdzenie, czy taka inwestycja jest dla Ciebie odpowiednia.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Disclaimer:

76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...