logo RankiaPolska

Robodoradztwo: Automatyczne doradztwo finansowe

Robo-doradcy to platformy cyfrowe oferujące zautomatyzowane usługi finansowe, wykorzystujące algorytmy do zarządzania inwestycjami. Dowiedz się, jak wybrać najlepszego robo-doradcę.
robodoradcy analiza

Aby wybrać najlepszych robo-doradców, powinieneś przeanalizować możliwości zysku i koszty, oceniając, czy produkty, którymi jesteś zainteresowany, mają najniższe prowizje. Zobaczmy co to jest robodoradztwo i kto oferuje takie usługi.

Robo-doradcy to platformy cyfrowe, które oferują zautomatyzowane usługi planowania finansowego i opierają się na algorytmach z niewielkim nadzorem człowieka lub bez niego. Są one najnowszą gałęzią doradców finansowych i zmieniają sposób, w jaki ludzie inwestują, głównie dlatego, że w porównaniu do zwykłych doradców finansowych opłaty maklerskie są niższe, przy zachowaniu tego samego zwrotu z inwestycji.

Robo Doradcy i ETF

Robo-doradcy budują portfele klientów za pomocą funduszy ETF, aby utrzymać koszty na niskim poziomie, wykorzystując pasywny model tych funduszy inwestycyjnych. W ten sposób udaje im się również zmniejszyć lub wyzerować prowizje.

Opłaty ETF wynoszą zazwyczaj od 0,3 do 0,7 procent, a nawet biorąc pod uwagę te koszty, robo-doradcy oferują tańsze usługi dzięki automatyzacji i technologii. Robo-doradcy są zazwyczaj wykorzystywani do inwestowania długoterminowego.

Najlepszy Robo Doradca

Finax Polska

Finax Polska to platforma inwestycyjna, która jest dostawcą OIPE w Europie i zdobywcą tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2023. Ich podejście łączy moc technologii z ludzką empatią, co jest doceniane przez klientów (ocena 4,9 na Google z 380+ recenzji).

Platforma oferuje prostą inwestycję poprzez wypełnienie ankiety, która pozwala algorytmowi dostosować portfel do indywidualnych potrzeb. Wspierają cele finansowe, takie jak emerytura czy studia dla dziecka, a także oferują zlecenia stałe i automatyczne inwestowanie.

Dzięki Finax można osiągnąć lepsze wyniki przy mniejszym stresie, dzięki automatyzacji inwestowania już od 50 złotych. Mają też niskie opłaty i zapewniają obsługę klienta w języku polskim. Założycielem i CEO jest Juraj Hrbatý, CFA, a firma jest licencjonowana i regulowana przez Narodowy Bank Słowacji oraz Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce.

Klientów Finax chroni Inwestycyjny Fundusz Gwarancyjny, a aktywa są oddzielone od aktywów firmy. Platforma jest finansowana przez Ivana Chrenko, najbogatszego Słowaka. Zadowolenie klientów to priorytet dla Finax, które ma już ponad 55 900 zadowolonych klientów, a ich aktywa przekraczają 624 970 000 euro.

Cechy Finax:

  • Model: ETF + dostawca OIPE w Europie
  • Plan Inwestycyjny: Tak
  • Minimalna wpłata: 50 zł

Kto powinien korzystać z usług robo-doradcy?

Robo-doradca to skuteczne rozwiązanie dla tych, którzy wolą nie zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym samodzielnie i chcą uniknąć polegania na usługach banku lub tradycyjnego doradcy finansowego. Korzystanie z usług robo-doradcy oferuje nowoczesne, technologiczne podejście do zarządzania inwestycjami, idealne dla inwestorów poszukujących prostego i skutecznego rozwiązania. Robo-doradcy wykorzystują zaawansowane algorytmy do tworzenia i zarządzania portfelami inwestycyjnymi dostosowanymi do profilu ryzyka, celów finansowych i horyzontu czasowego każdego użytkownika.

Przykładowo, Finax oferuje spersonalizowane doradztwo i buduje zdywersyfikowane portfele, inwestując w różnorodne aktywa, takie jak akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe. Użytkownik rozpoczyna od wypełnienia kwestionariusza w celu oceny swojej tolerancji na ryzyko i celów, po czym Finax opracowuje spersonalizowany portfel.

Robodoradztwo: Opinie

Po przeanalizowaniu natury robo-doradców i omówieniu najlepszych z nich na rynku, nadszedł czas, aby podzielić się kilkoma przemyśleniami na temat tych zautomatyzowanych narzędzi inwestycyjnych. Wybór medium inwestycyjnego nigdy nie jest łatwy, ponieważ wiele zależy od indywidualnej strategii inwestycyjnej, która powinna być starannie opracowana zgodnie z konkretnymi potrzebami.

Można powiedzieć, że robo-doradcy są lepszym rozwiązaniem w porównaniu z wieloma innymi dostępnymi opcjami inwestycyjnymi, takimi jak bankowość czy ubezpieczenia. Należy jednak podkreślić, że robo-doradcy nadal są formą managed savings. Takie podejście oznacza, że kontrola nad własnymi inwestycjami jest częściowo lub w pełni powierzana stronie trzeciej, co często wiąże się z nieistotnymi kosztami zarządzania i pewnym ograniczeniem bezpośredniej kontroli nad wyborami inwestycyjnymi.

W obliczu tej refleksji otwierają się dwie ścieżki:

  • Polegać całkowicie na robo-doradcach, akceptując mniejszą bezpośrednią kontrolę nad inwestycjami, co osobiście odradzam;
  • Uzyskanie informacji i nabycie umiejętności niezbędnych do aktywnego zarządzania własnymi aktywami, a tym samym stanie się prawdziwym bohaterem własnego rozwoju finansowego.

Podsumowując, skorzystanie z usług robo-doradcy może uprościć niektóre aspekty inwestowania, ale kluczowe znaczenie ma dokładna ocena, czy takie rozwiązanie jest zgodne z naszymi potrzebami i długoterminowymi celami finansowymi.

Robodoradztwo: Często zadawane pytania

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Szeroki zakres klas aktywów i rynków; +41500 akcji i funduszy ETF oraz 800 000 amerykańskich opcji na akcje
  • Bezpieczny, regulowany broker
  • Oprocentowane konto do 8%
  • Dostęp do raportów z podstawowymi informacjami o spółkach
Odwiedź

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły

IKE i IKZE Ranking

29 PAŹ, 2024
12 min czytania

Jak inwestować w ETF w Polsce?

28 PAŹ, 2024
18 min czytania