XTB czy Freedom24: Który broker jest lepszy

XTB i Freedom24 to dwaj dobrze znani brokerzy. Pierwszy z nich pochodzi z Polski i choć zaczynał jako platforma specjalizująca się w instrumentach pochodnych, obecnie przekształcił się w brokera akcji i ETF. Z kolei Freedom24 oprócz konta oszczędnościowego D oferuje także akcje i fundusze ETF. Chociaż nie jest to jego specjalność, umożliwia handel opcjami i kontraktami futures.

W tym artykule porównamy obu brokerów, oceniając takie aspekty jak regulacje, ich platformy, oferowane produkty i prowizje, abyś mógł określić, który z nich lepiej spełnia Twoje potrzeby.

XTB i Freedom24: jak działają?

Pierwszym krokiem w porównaniu XTB vs Freedom24 jest wyjaśnienie, jak działają, tj. gdzie i kiedy powstały, w jakich produktach się specjalizują oraz czy i gdzie mają fizyczne lokalizacje.

Jak działa XTB

XTB to broker założony w Polsce w 2002 roku. Po pierwsze, fakt, że jest to firma europejska, daje nam pewność ze względu na jej regulacje, a po drugie, jest notowana na polskiej giełdzie. Z biegiem lat firma rozszerzyła swoją działalność i jest obecna w 13 krajach.

Jeśli chodzi o ofertę produktową, to prawdą jest, że broker ten zaczynał jako broker instrumentów pochodnych, a dokładniej kontraktów CFD. Jednak w tym sensie bardzo ewoluował, ukierunkowując swoją działalność na akcje i fundusze ETF. Obecnie posiada ponad 3000 akcji i ponad 300 funduszy ETF. I to nie wszystko, ponieważ nowością jest możliwość ułamkowego inwestowania w te dwa produkty.

Jak działa Freedom24

Freedom24 to broker, należący do grupy Freedom Finance, która z kolei należy do Freedom Holding Corp, założonej przez Timura Turlova w 2008 roku. Aby lepiej to zrozumieć, możemy powiedzieć, że ta spółka holdingowa działa jako broker we Polsce i innych krajach pod marką Freedom24, chociaż jest to ta sama firma.

Siedziba Freedom Holding Corp lub w tym przypadku Freedom24 znajduje się na Cyprze. Jest to jedyny europejski broker notowany na Nasdaq, w Stanach Zjednoczonych, co jest niewątpliwie plusem pod względem bezpieczeństwa inwestorów. I nie ma wątpliwości, że jest to stabilny finansowo broker kontrolowany przez kompetentne organizacje. Jego oferta produktowa koncentruje się głównie na akcjach i ETF-ach, choć niedawno uruchomił nowy produkt o nazwie Konto Oszczędnościowe D, płatne konto dla inwestorów, na którym można deponować swoje oszczędności. Z drugiej strony, chociaż nie specjalizuje się w tych produktach, oferuje opcje i kontrakty futures.

Porównanie Freedom24 i XTB

Teraz, gdy znamy już podstawy działania tych dwóch brokerów, przyjrzyjmy się tabeli porównawczej ich najważniejszych funkcji.

Oto tabela porównawcza cech i informacji dotyczących dwóch platform inwestycyjnych: Freedom24 i XTB:

CechyFreedom24XTB
🛡️RegulacjeCySECKNF, FCA
🏦RynkiEuropa, Azja, Stany ZjednoczoneEuropa, Azja, USA
📈Aktywa finansoweAkcje, fundusze ETF, rachunki oprocentowane, opcje i kontrakty futuresAkcje i fundusze ETF
💰Minimalny depozyt0€0€
💵Rodzaje kontAll Inclusive w USD i Smart w EURKonto standardowe, konto Pro
💳OpłatyOd 0,012$0,20 € (transakcje powyżej 100 000 € miesięcznie)
💳Opłaty za wymianę walut00,5%
💻PlatformaWłasna aplikacja mobilnaXStation5 i aplikacja mobilna
📱Konto demoTakTak
📞Obsługa klientaBiuro, telefon, e-mail, chatbotBiuro, telefon, e-mail, chatbot
🌍Wielojęzyczna obsługa klientaTak✅Tak✅
InformacjeZobacz więcej →Zobacz więcej →
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Który broker jest bezpieczniejszy i bardziej niezawodny: Freedom24 czy XTB?

Jak widać, obaj brokerzy mają wspólne cechy, takie jak oferowane produkty, obsługa klienta itp. Ale jednym z najważniejszych pytań przy wyborze idealnego brokera dla swoich inwestycji jest poznanie przepisów każdego z nich oraz tego, czy są one bezpieczne i niezawodne. Zobaczmy, co Freedom24 i XTB mają do zaoferowania w tym zakresie:

Freedom24: Gwarancje i bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Freedom24 jest brokerem z siedzibą na Cyprze, więc jest regulowany przez CySEC, organ finansowy tego kraju. Numer licencji, pod którym jest zarejestrowany w tym podmiocie to 275/15. Upoważnia go to do działania w Europie ze wszystkimi gwarancjami wymaganymi przez UE.

Fakt, że spółka holdingowa jest notowana na Nasdaq, zobowiązuje ją również do odpowiedzialności przed Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), amerykańskim organem finansowym, co zapewnia ścisłe kwartalne audyty: oferuje to dodatkowy poziom pewności i bezpieczeństwa. Z drugiej strony, jak podano na stronie internetowej, Freedom24 jest również odpowiedzialny przed BaFin, niemieckim organem finansowym.

Przeczytaj: Opinie o Freedom24

XTB: bezpieczeństwo i regulacja

XTB zostało założone w Polsce i jest obecnie notowane na krajowej giełdzie papierów wartościowych. Jest regulowany i nadzorowany przez kraje, w których prowadzi działalność. W Polsce jest regulowany przez organ nadzoru finansowego, KNF. Z kolei w Wielkiej Brytanii jest regulowany przez FCA, organ brytyjski, ponieważ kolejnym krajem, w którym ma siedzibę, jest Wielka Brytania.

Ich gwarancje są uzależnione od polskiego systemu rozliczeniowego, który pokrywa do 90% pozostałych środków z limitem kolejnych 20 000 EUR. Pod tym względem jego gwarancja jest bardzo podobna do gwarancji Freedom24, chociaż oba są odpowiednio regulowane w Europie. Podobnie XTB jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz: Opinie o XTB

Oferta produktów i instrumentów finansowych: XTB vs Freedom24

Przyjrzyjmy się teraz bliżej oferowanym przez każdego z nich produktom i rynkom, do których mają dostęp.

Oferty i rynki produktów XTB

XTB koncentruje się na finansowych instrumentach pochodnych, choć obecnie zmienił już swoją ofertę na akcje i fundusze ETF.

Obecnie w XTB można inwestować w:

  • Ponad 3000 akcji
  • Do 300 funduszy ETF (ETF XTB)
  • Ponad 3 000 instrumentów pochodnych

Jeśli chodzi o rynki, oferuje dostęp do najważniejszych z nich: Stanów Zjednoczonych, Europy, Azji itp. W sumie można znaleźć aktywa z ponad 140 krajów. Szczególnie istotna jest możliwość inwestowania w akcje ułamkowe już od 10 euro. Niewątpliwie jest to kolejny krok w kierunku demokratyzacji inwestycji na giełdzie.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Oferty produktów i rynków Freedom24

Z drugiej strony, Freedom24 od samego początku koncentruje się na akcjach i funduszach ETF, choć oferuje również finansowe instrumenty pochodne. Jego obecna oferta obejmuje ponad 40 000 akcji, ponad 1500 funduszy ETF oraz 800 000 opcji i kontraktów futures na amerykańskie akcje.

Podsumowując, podobnie jak XTB, Freedom24 zapewnia dostęp do głównych rynków finansowych na świecie, w tym w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Freedom 24

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA, Azja

Konto z oprocentowaniem do 8,7% z opcją codziennej akumulacji dochodów

Ponad 800.000 opcji na amerykańskie akcje

Ponad 40.000 akcji i 1.500 ETF-ów

Minimalny depozyt:

€0.00

Który broker oferuje najlepsze konto: Freedom24 czy XTB?

Jak już wiesz, każdy broker oferuje różne rodzaje rachunków, na których można znaleźć mniej lub bardziej kompleksowe usługi. Zwykle idealne konto będzie zależeć od profilu inwestora, doświadczenia, celów itp. Zobaczmy, który broker oferuje lepsze konta, XTB czy Freedom24.

Rodzaje kont w XTB

Oferta kont w XTB jest ograniczona do dwóch typów:

➡️Konto standardowe: Konto standardowe zapewnia dostęp do wszystkich produktów XTB, z zakresem od 0 € do 100 000 € miesięcznego obrotu. Minimalny depozyt wynosi 0 €, a wypłata jest bezpłatna od 200 €. Nie ma opłaty za utrzymanie, jeśli jest używany co najmniej raz w miesiącu. Minimalny spread wynosi 0,0008.

➡️Konto Pro: Konto Pro jest dostępne dla klientów od 300 000 €, nieznacznie poprawiając warunki depozytu zabezpieczającego i dźwigni finansowej.

XTB oferuje również handel z kontem demo.

Rodzaje kont w Freedom24

Freedom24 oferuje trzy rodzaje kont:

➡️Rachunek detaliczny: konto detaliczne jest przeznaczone dla inwestorów detalicznych i oferuje dostęp do wszystkich produktów sprzedawanych przez brokera. Dzięki niemu można handlować z platformy brokera i ma wsparcie i obsługę klienta.

➡️Dzienny plan oszczędnościowy (Konto D) oferuje klientom konserwatywny produkt z dwiema stopami procentowymi, z rentownością powiązaną z EURIBOR (dla euro) i SOFR (dla dolarów), umożliwiając codzienne wypłaty i elastyczne wycofanie kapitału bez stałych zobowiązań. Z kolei długoterminowy plan oszczędnościowy Freedom24 proponuje inwestorom zwroty obliczane według SOFR lub EURIBOR, i w zależności od wybranego okresu trwania (3, 6 lub 12 miesięcy), nagradzając zaufanie dodatkowymi premiami rocznymi dla depozytów przekraczających 100 000 EUR lub 100 000 USD.

➡️Konto White Label: Jest to konto zaprojektowane tak, aby firmy i instytucje finansowe miały dostęp do infrastruktury technologicznej Freedom24 i mogły oferować swoje usługi maklerskie za pomocą tej platformy.

W ofercie Freedom24 także znajduje się konto demo.

Prowizje: Freedom24 vs XTB

Porównujemy opłaty pobierane przez każdą z nich, aby zdecydować, która z nich jest lepszą opcją.

Prowizje XTB

XTB nie pobiera prowizji za kupno i sprzedaż akcji lub funduszy ETF za gotówkę, ani nie pobiera opłat za przechowywanie lub utrzymanie (pod warunkiem dokonania co najmniej jednej transakcji w miesiącu). W przypadku braku aktywności pobierana jest opłata za utrzymanie w wysokości 10 EUR. Ponadto nie ma opłaty za wypłatę w przypadku wypłat w wysokości 200 EUR lub więcej. Jeśli wypłata jest mniejsza niż 200 EUR, zostanie naliczona opłata w wysokości 20 EUR.

Ponadto spready brokera są średnie w porównaniu do spreadów innych brokerów i różnią się w zależności od aktywów. Jednak jeśli chodzi o akcje i fundusze ETF, ich prowizje są praktycznie zerowe.

  • Akcje i fundusze ETF: do 100 000 EUR w transakcjach miesięcznych: 0 EUR
  • Powyżej 100 000 EUR: 0,2% powyżej 100 000 EUR.

Prowizje Freedom24

Freedom24 oferuje różnorodne opcje inwestycyjne, zróżnicowane zarówno pod kątem regionów, jak i instrumentów finansowych. Dostępne pakiety, All Inclusive w USD oraz Smart in EUR, prezentują się następująco:

All Inclusive w USD: Za $0/miesiąc otrzymujesz osobiste wsparcie menedżera i dostęp do ofert inwestycyjnych. W przypadku akcji i funduszy ETF w USA i Europie, prowizja za akcję wynosi 0.5% + $0.012, a do tego dochodzi opłata za wniosek w wysokości $1.2. Natomiast dla akcji i funduszy ETF w Azji, prowizja za akcję to 0.25%, a opłata za wniosek to 10HK$. Opcje na akcje w USA generują koszty $3 na kontrakt i dodatkowe $10 za wniosek. Marża kredytowa roczna wynosi 15%, a powiadomienia SMS są bez dodatkowych opłat.

Smart in EUR: W ramach tej taryfy bez opłaty miesięcznej, oferującej najniższą prowizję za małe wolumeny obrotu, za €0/miesiąc zyskujesz dostęp do akcji i funduszy ETF w USA i Europie. Prowizja za akcję to niewielkie $0.02/€, a opłata za wniosek wynosi $2/€. Podobnie jak w przypadku All Inclusive, akcje i fundusze ETF w Azji generują prowizję 0.25%, a opłata za wniosek to 10HK$. Opcje na akcje w USA mają znacznie niższe koszty, bo tylko $0.65 na kontrakt, bez opłat za wniosek. Marża kredytowa roczna w tej taryfie wynosi 18%, a za powiadomienia SMS nalicza się symboliczne €0.05.

Dodatkowo, warto zauważyć, że wypłata środków pieniężnych wiąże się z opłatą w wysokości €7 za realizację zamówienia. W przypadku transakcji OTC, prowizja maklerska wynosi 0.12% wolumenu transakcji, a prowizja depozytowa to stałe $30 za każdą rozliczoną transakcję.

Podsumowując, pod względem prowizji można inwestować bardziej ekonomicznie z XTB, ponieważ jego bezprowizyjna strategia brokerska sprawia, że kupowanie dużych pakietów akcji lub ETF-ów jest bardzo tanie.

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

XTB vs Freedom24: platforma transakcyjna

Platforma XTB: xStation 5

Platforma oferowana przez XTB swoim klientom to xStation 5, a także xStation Mobile dla urządzeń mobilnych. Jest to popularna platforma transakcyjna z uwagi na szybkość realizacji zleceń. Jest kompatybilna z systemami Windows, iOS lub Android. Oferuje aktualności, sekcję szkoleniową i ciekawą grafikę z wieloma narzędziami (linie trendu, wskaźniki, liczby…), choć na początku wymaga nieco praktyki, ale szybko można się do niej przyzwyczaić.

Platforma Freedom24

Freedom24 posiada własną platformę, która charakteryzuje się dużą prostotą. Jest ona idealna dla początkujących traderów, ponieważ jest bardzo intuicyjna. Może jednak nie być wystarczająca dla większości profesjonalistów, ponieważ nie oferuje narzędzi analitycznych, takich jak wykresy, które są wysoko cenione przez ekspertów.

Obsługa klienta: Freedom24 vs XTB

Oczywiście nie możemy pominąć obsługi klienta każdego brokera, ponieważ jej jakość będzie zależeć od ich zdolności do szybkiego rozwiązywania wszelkich problemów z platformą, pieniędzmi itp.

Obsługa klienta XTB

Obsługa klienta XTB jest dostępna tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej i telefonu. Żadne inne metody nie są obecnie dostępne.

Oto dane kontaktowe:

📧Email[email protected]

📞Pomoc telefoniczna: +48 22 273 99 60

💡Informacje o ofercie: +48 22 201 99 00

🏢Biuro: +48 22 201 95 50

Obsługa klienta Freedom24

Freedom24 oferuje wsparcie telefonicznie lub mailowo. Na ich stronie internetowej można znaleźć informacje kontaktowe w celu uzyskania pomocy.

📧Email[email protected]

📞Telefon: +357 25 25 77 85

W tej sekcji trudno jest wydać ostateczny werdykt na korzyść jednego lub drugiego, ponieważ obaj brokerzy mają wszystkie wymagane usługi: e-mail, telefon i dość obszerne godziny obsługi klienta.

Opinie: XTB czy Freedom24

XTB i Freedom24 to dwaj wiarygodni brokerzy dzięki ich regulacjom. Pod względem niezawodności obaj są równi, chociaż oferta Freedom24 jest większa niż ta XTB, co daje mu pewną przewagę. Chociaż jest ona minimalna, ostatecznie obaj są regulowani przez organizacje europejskie i notowani na giełdzie.

Z drugiej strony, jedną z kwestii, które mogą sprawić, że Freedom24 będzie lepszą opcją, jest ogrom rynków, do których ma dostęp, gdzie można znaleźć ponad 40 000 akcji i do 1500 funduszy ETF. Ponadto, gdyby tego było mało, nie możemy zapominać, że Freedom24 oferuje konto oszczędnościowe. Jeśli jesteś zainteresowany zdeponowaniem swoich środków u brokera, który gwarantuje rentowność, Freedom24 jest lepszą opcją.

Teraz, jeśli chodzi o platformę i opłaty, wniosek jest jasny: XTB jest lepszy dla doświadczonych traderów korzystających z narzędzi analitycznych, podczas gdy Freedom24 jest lepszy dla początkujących ze względu na swoją prostotę. Jednak w dłuższej perspektywie platforma handlowa XTB zawsze będzie uważana za lepszą opcję, ponieważ jest bardziej wszechstronna. Jeśli chodzi o prowizje, w XTB można inwestować bez dodatkowych kosztów, a zero zawsze będzie lepsze niż jakakolwiek prowizja, bez względu na to, jak niska by nie była.

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Saxo Bank: Opinie, Opłaty, Oferta
W tym artykule przedstawiamy Saxo Bank, duński bank, który oferuje usługę inwestycji online. Dzięki temu bankowi można uzyskać dostęp do szerokiej gamy produktów uzupełniających portfel inwestycyjny. Oto opinie o Saxo Bank. O Saxo Bank S...