Ropa Brent a WTI: Różnice

Poznaj dwa najpopularniejsze na świecie benchmarki ropy naftowej: Brent i West Texas Intermediate (WTI). W tym artykule dowiesz się, jakie są różnice między ropą Brent i WTI.

Ropa Brent i WTI

Ropa Brent: Co to?

Brent to mieszanka piętnastu rodzajów ropy naftowej pochodzących z regionu Morza Północnego, między Norwegią a Wielką Brytanią. Jest to wysokiej jakości olej, który w żargonie naftowym określa się jako słodki i lekki, co oznacza, że ma niską zawartość siarki i małą gęstość.

Ze względu na te dwie cechy, ropa Brent jest szczególnie odpowiednia do produkcji benzyny, parafiny i oleju napędowego – najbardziej poszukiwanych pochodnych ropy naftowej. Dlatego też ma ona wysoką cenę na rynku.

W przypadku zarówno Brent, jak i WTI, jednostką handlową jest nadal baryłka ropy. Jednak w praktyce ropa nie jest już przechowywana w baryłkach. Słowo beczka nadal jest używane jako jednostka miary, reprezentująca 42 galony amerykańskie, co odpowiada 159 litrom. Ponadto, ceny zarówno Brent, jak i WTI są wyrażane w dolarach amerykańskich.

Ropa WTI: Co to?

WTI to ropa naftowa wydobywana w Teksasie i Oklahomie, w USA. Jakość tej ropy przewyższa ropę Brent, ponieważ jest bardziej słodka i lekka, co ułatwia jej rafinację na paliwo. Niemniej jednak, cena baryłki ropy WTI nie zawsze musi być wyższa od ceny Brent i faktycznie często jest odwrotnie.

Fizyczna dostawa ropy naftowej WTI odbywa się w miejscowości Cushing, w stanie Oklahoma.

Podczas gdy Brent pełni rolę ceny referencyjnej dla rynków europejskich, ceny ropy naftowej w USA są oparte na WTI.

Różnice między Brent a WTI

Ropa Brent:

 • Ropa Brent jest powszechnie stosowana do rafinacji na olej napędowy i benzynę.
 • Jest jednym z głównych punktów odniesienia dla ropy naftowej na Bliskim Wschodzie, w Europie i Afryce.

WTI (West Texas Intermediate):

 • WTI jest powszechnie stosowany do produkcji rafinowanej benzyny.
 • Jest głównym benchmarkiem dla amerykańskiego rynku ropy naftowej.

Brent a WTI: Główne różnice

 • Miejsce wydobycia

Ropa Brent pochodzi z różnych miejsc na Morzu Północnym, podczas gdy WTI jest wydobywane w Teksasie i Oklahomie, w USA.

 • Skład

Brent i WTI różnią się składem chemicznym i jakością.

 • Wpływ geopolityki

Ropa Brent jest bardziej podatna na wpływ wydarzeń politycznych na Bliskim Wschodzie, podczas gdy ropa WTI jest bardziej związana z krajowym rynkiem amerykańskim.

 • Miejsce handlu

Ropa Brent jest bardziej rozpowszechniona i handlowana na rynkach globalnych, podczas gdy WTI jest skoncentrowana na amerykańskim rynku.

 • Cena

Ceny Brent i WTI mogą się różnić ze względu na różnice w podaży, popycie i kosztach transportu.

Obecna sytuacja na rynku

 • Wzrost wydobycia ropy w USA, szczególnie poprzez szczelinowanie, w połączeniu ze spadającym popytem, spowodował nadmiarowe zasoby ropy i konieczność przechowywania jej w dużych ilościach.
 • WTI doświadczyło rekordowo niskich wartości w wyniku fizycznej dostawy i paniki wywołanej pandemią COVID-19, co spowodowało sytuację, w której niektórzy kupujący zdecydowali się zapłacić, aby anulować umowy.
 • Brent występuje w większej ilości miejsc na świecie i jest wykorzystywana jako benchmark dla wielu cen ropy naftowej na świecie.

Notowania i cena ropy Brent i WTI

Poniżej przedstawiamy ceny ropy Brent i WTI (stan z dnia 17 maja 2023).

Notowania ropy Brent

Notowania Brent | Źródło: Google Finance

Notowania ropy WTI

NotowaniaWTI | Źródło: Marketwatch

Jak handlować ropą Brent i WTI?

W zależności od preferencji, ropą Brent i WTI można handlować na różne sposoby. Kontrakty terminowe są jednym z najpopularniejszych sposobów nabywania i handlowania ropą naftową, ale istnieje kilka alternatywnych rozwiązań.

Jak inwestować w ropęOpis
Kontrakty terminowe (Futures)Handlując kontraktami terminowymi na ropę naftową, zgadzasz się handlować nią po określonej cenie w określonym dniu w przyszłości.
Kontrakty CFD Możesz otworzyć długą lub krótką pozycję na cenie spot ropy Brent i WTI, korzystając z instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty CFD i spread bets.
OpcjeOpcje dają Ci możliwość, ale nie obowiązek, kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego, jeśli jego cena wzrośnie powyżej określonego poziomu w określonym czasie.
AkcjeMożna nabywać akcje spółek naftowych, takich jak Orlen, BP czy Shell, i czerpać zyski w przypadku wzrostu cen akcji.
ETF-yFundusze ETF (Exchange-Traded Funds) to produkty inwestycyjne, które śledzą wyniki rynku, np. ropy naftowej.

Zobacz także:

Kontrakty terminowe (Futures) na ropę

Handlując kontraktami terminowymi na ropę naftową, zawierasz umowę dotyczącą sprzedaży lub zakupu ropy po określonej cenie w ustalonym dniu w przyszłości. Ta technika polega na sprzedawaniu opcji na pozycję, której nie planujesz wykorzystać przez kilka miesięcy lub dłużej. Inwestorzy o długoterminowej perspektywie często preferują tę strategię, ponieważ umożliwia ona utrzymanie pozycji bez ponoszenia kosztów finansowania nocnego. Opłata za finansowanie jest już uwzględniona w różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży (spread).

Kontrakty CFD na ropę

Za pomocą instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty CFD (Contract for Difference) i spread bets, masz możliwość otwarcia długiej lub krótkiej pozycji na cenach spot ropy Brent i WTI. Dzięki tym instrumentom możesz spekulować na wzrost lub spadek cen ropy, wykorzystując jednocześnie niewielki depozyt, bez konieczności posiadania fizycznej ropy.

Kontrakty CFD i spread bets są również powszechnie wykorzystywane przy handlu kontraktami terminowymi i opcjami na ropę naftową. Dają one inwestorom elastyczność w zakresie wyboru strategii handlowych i umożliwiają korzystanie z różnych instrumentów finansowych związanych z rynkiem ropy.

Zobacz także: Jak handlować kontraktami CFD na ropę

Opcje na ropę

Opcje dają Ci możliwość, ale nie obowiązek, kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego, jeśli jego cena wzrośnie powyżej określonego poziomu w określonym czasie. Można kupować i sprzedawać opcje za pomocą instrumentów pochodnych.

ETF-y na ropę

Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) to produkty inwestycyjne, które śledzą wyniki rynku, np. ropy naftowej. Za ich pomocą można uzyskać ekspozycję na szeroki wachlarz akcji ropy naftowej w ramach jednej transakcji czy jednego ETF.

Zobacz także: Najlepsze ETF na ropę

Akcje spółek naftowych

Inwestowanie w akcje spółek naftowych, takich jak Orlen, BP czy Shell, umożliwia uczestnictwo w potencjalnych zyskach związanych ze wzrostem cen tych akcji. Przez zakup akcji można również otrzymywać dywidendy, jeśli są wypłacane, oraz korzystać z praw przysługujących akcjonariuszom, takich jak udział w walnym zgromadzeniu spółki.

Zobacz także: Jak kupić akcje Orlen?

Ropa Crude a Brent

W skrócie, ropa Crude to ogólny termin odnoszący się do nieprzetworzonej ropy naftowej, natomiast Brent odnosi się do konkretnego rodzaju ropy naftowej pochodzącej z Morza Północnego, która jest używana jako benchmark cenowy dla rynków europejskich.

Wnioski

WTI (West Texas Intermediate):

 • WTI jest ropą benchmarkową w USA i głównie wydobywa się ją w Teksasie, Luizjanie i Dakocie Północnej. Następnie jest transportowana do Oklahomy, gdzie trafia do nabywców.
 • WTI odnosi się do ropy amerykańskiej i jest głównym wskaźnikiem cenowym na amerykańskim rynku.

Brent:

 • Ropa Brent jest uzyskiwana poprzez zmieszanie czterech rodzajów ropy: Brent, Forties, Osberg i Ekofisk. Wszystkie te rodzaje znajdują się na Morzu Północnym.
 • Brent jest silnie zależna od działań Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), a OPEC ma duży wpływ na kształtowanie cen Brent.

Wpływ geopolityki i czynniki produkcji:

 • Napięcia na Bliskim Wschodzie i decyzje podejmowane przez OPEC mają bezpośredni wpływ na ceny ropy Brent.
 • Produkcja i popyt na rynku w USA mają znaczący wpływ na ceny WTI.

Transport i eksport:

 • Eksport ropy WTI jest droższy w porównaniu do Brent z uwagi na konieczność pokonania całego Oceanu Atlantyckiego, aby dotrzeć do Europy. W przypadku Brent połączenie jest łatwiejsze.

Warto zauważyć, że mimo pewnej korelacji między WTI a Brent, oba benchmarki są pod wpływem różnych czynników i mają różne charakterystyki związane z ich wydobyciem, geograficznym położeniem i wpływem geopolitycznym.

Często zadawane pytania

Czym się różni ropą Brent od ropy Ural?

Ropa Ural to inny rodzaj ropy naftowej, pochodzącej z Rosji. Ropa Ural jest cięższa i bardziej lepka niż ropa Brent i WTI. Jest ona bardziej odpowiednia do produkcji cięższych produktów naftowych i jest często eksportowana do Europy Wschodniej i Azji.

Czytaj dalej:

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...