logo RankiaPolska

Co to jest Ethereum i jak działa?

Ethereum to zdecentralizowana platforma kryptowalutowa, stworzona przez Vitalika Buterina. Artykuł omawia jej działanie, różnice z Bitcoinem i sposoby inwestowania w ETH.
ethereum analiza

Ethereum jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą, zaraz za Bitcoinem. Udział Ethereum w rynku kryptowalut jest ogromny. Szacuje się, że do tej pory wynosi on 20% całości. Już sama ta liczba jasno pokazuje, że mamy do czynienia ze zjawiskiem w świecie kryptowalut i poza nim, którego nie sposób zignorować. W tym przewodniku staramy się omówić przynajmniej podstawy: co to jest Ethereum, jak działa, jego trend wartości w czasie i jak go kupić, dostępne ETN i ETP. Zacznijmy teraz.

Ethereum: Co to jest i jak działa?

Ethereum można zdefiniować jako globalną, zdecentralizowaną platformę, odpowiednią do wymiany kryptowalut i wielu innych aplikacji, działających w środowisku kryptowalut.

Platforma Ethereum została stworzona w 2015 roku przez programistę Vitalika Buterina w celu stworzenia narzędzia do zdecentralizowanych i opartych na współpracy aplikacji. Ether (ETH) to token, który może być wykorzystywany w transakcjach przy użyciu tego oprogramowania. Podobnie jak bitcoin, ether istnieje jako część autonomicznego systemu finansowego peer-to-peer, wolnego od interwencji rządu. Wartość etheru gwałtownie wzrosła w krótkim czasie.

Ether, podobnie jak inne kryptowaluty, wykorzystuje współdzieloną księgę cyfrową, w której rejestrowane są wszystkie transakcje. Jest ona publicznie dostępna, całkowicie przejrzysta i bardzo trudna do późniejszej zmiany. Ta "cyfrowa księga" nazywana jest blockchainem i jest budowana w procesie eksploracji danych.

Historyczny Podział Ethereum

W 2016 roku Ethereum doświadczyło jednego z najważniejszych wydarzeń w swojej historii – hard fork, który doprowadził do podziału na Ethereum i Ethereum Classic. Grupa uczestników sieci wykorzystała lukę w inteligentnych kontraktach projektu DAO, kradnąc eter o wartości ponad 50 milionów dolarów. Większość społeczności Ethereum zdecydowała się na unieważnienie istniejącego łańcucha bloków i zatwierdzenie nowego, który cofnął kradzież, co miało na celu przywrócenie utraconych środków. Jednakże, część społeczności postanowiła zachować oryginalną wersję blockchaina, tworząc w ten sposób Ethereum Classic (ETC), który nadal działa na pierwotnym łańcuchu bloków.

Przejście na Proof-of-Stake i Aktualizacja Dencun

Początkowo Ethereum korzystało z procesu walidacji proof-of-work. Po latach rozwoju, w 2022 roku Ethereum przeszło na proof-of-stake, znacznie redukując zużycie energii. Kolejna istotna aktualizacja, hard fork Dencun, miała miejsce 13 marca 2024 roku. Wprowadziła ona proto-danksharding, krok milowy dla przyszłych usprawnień sieci Eth, który został nazwany na cześć jego twórców, Protolambdy i Dankrada Feista. Proto-danksharding stanowi fundament dla przyszłych innowacji i dalszego rozwoju łańcucha bloków Eth.

Ethereum: Notowania

Patrząc na wykres wyników ETH w czasie, od razu zauważamy bardzo wysoką zmienność, która charakteryzuje ten instrument. Ale w rzeczywistości jest to cecha, która charakteryzuje wszystkie kryptowaluty. W czasach wielkiej niepewności, takich jak covid-19, wartość ETH dosłownie poszybowała w górę, by następnie gwałtownie upaść.

Ethereum: Notowania | Źródło: Google Finance

Różnice między Ethereum a Bitcoin

Bitcoin i Ethereum mają następujące różnice:

  • Zużycie zasobów: wydobywanie Bitcoin zużywa dużo energii i zasobów, podczas gdy wydobywanie Eth nie ma tak wysokiego zużycia energii.
  • Czas transakcji: transakcje w Eth są przetwarzane w ciągu kilku sekund, podczas gdy Bitcoin może zająć minuty.
  • Kod źródłowy: oba działają na blockchainie; jednak Eth ma otwarty kod źródłowy, który umożliwia tworzenie oprogramowania i kodu wykonywalnego, podczas gdy blockchain nie ma otwartego kodu źródłowego i wykonuje tylko zapisy.
  • Wykonywanie transakcji: blockchain Bitcoina pozwala jedynie na wykonywanie transakcji, podczas gdy Eth zostało stworzone lub skoncentrowane jako platforma ułatwiająca niezmienne kontrakty programistyczne i aplikacje za pośrednictwem swojej waluty.
  • Akceptowalność waluty: Eth w swoim blockchainie akceptuje Bitcoina, ale Bitcoin akceptuje tylko tę samą walutę; tj. w tym przypadku Eth nigdy nie zostało stworzone, aby konkurować na rynku z Bitcoinem; jednak ze względu na swoje zastosowanie stało się konkurencją.

Jak kupić kryptowalutę ETH?

Zasadniczo nie można kupić ETH w banku. Najpopularniejszą formą zakupu kryptowalut są giełdy. Artykuł na temat najlepszych giełd kryptowalut można znaleźć tutaj.

Oto jak kupić Ethereum:

  • Poszukaj dobrej platformy giełdowej.
  • Utwórz konto i wpłać pieniądze.
  • Utwórz gorący lub zimny portfel do przechowywania kryptowalut.
  • Możesz zacząć wymieniać pieniądze na ETH.

Innym sposobem inwestowania w kryptowaluty są kontrakty CFD (kontrakty na różnice kursowe), polegające na inwestowaniu we wzrost lub spadek określonego aktywa.

Aby rozpocząć handel na ruchach cen eteru, zaloguj się na platformę transakcyjną CFD, jeśli jeszcze jej nie masz, najpierw musisz otworzyć konto rzeczywiste. "Ether" można znaleźć, wybierając rynek kryptowalut z menu lub poprzez bezpośrednie wyszukiwanie. Należy pamiętać, że w przypadku kontraktów CFD handlujesz kontraktem pochodnym na cenę Ether, ale nie jesteś bezpośrednim właścicielem kryptowaluty.

Logika jest podobna do logiki Bitcoina:

  • Górnicy są odpowiedzialni za weryfikację transakcji w celu utworzenia bloków i zakodowania ich poprzez rozwiązywanie złożonych algorytmów. Czas przetwarzania wynosi około 14 sekund.
  • Nowe bloki są łączone z poprzednim blokiem, a górnik otrzymuje nagrodę.
  • Kontrakt jest realizowany, gdy tylko wszystkie warunki umowy zostaną spełnione. Na przykład: użytkownik decyduje się wysłać określoną ilość Etheru w określonym dniu. Po osiągnięciu daty Ether jest wysyłany z portfela użytkownika do portfela drugiej strony.

Jedną z najlepszych platform do kupna i sprzedaży Ethereum jest XTB.


  • Najlepsza obsługa klienta
  • 0% prowizji do obrotu € 100 000
  • Szeroki wybór akcji i ETF

Ethereum ETN i ETP

Jeśli chodzi o ETN na Ethereum, dostępne są następujące instrumenty.

21Shares Ethereum Core ETP

Fundusz akumulacyjny o wielkości 2 mln EUR, z siedzibą w Szwajcarii, emitowany przez 21Shares, uruchomiony we wrześniu 2022 roku. W ciągu ostatnich 6 miesięcy zyskał +51%, a jego wskaźnik TER wynosi 0,21%.

CoinShares Physical Ethereum

Kolejny fundusz ETN o łącznej wielkości 131 mln EUR. Roczne wyniki to +55%, TER wynosi 0,00% rocznie. ISIN to GB00BLD4ZM24, a ticker to CETH. Struktura akumulacji.

DDA Physical Ethereum ETP

Wielkość tego funduszu jest niewielka i wynosi około 1,31 mln EUR. TER wynosi 0,95%, a struktura jest akumulacyjna. Dostawcą jest Deutsche Digital Assets. Jeśli chodzi o ISIN, jest to DE000A3GTML1, a ticker to IETH. Wyniki funduszu w ciągu ostatniego roku wyniosły 64,24%.

Podsumowanie

Zobaczyliśmy zatem główne cechy Ethereum, jak działa, jak można go kupić i główne sposoby inwestowania w niego. Jak zawsze, zachęcamy do zachowania ostrożności przed zainwestowaniem, rozważając zalety i wady, swoje potrzeby i prawdopodobieństwo utraty inwestycji.

Aby dowiedzieć się więcej, zalecamy przeczytanie Blockchain i Bitcoin ETF.

Często zadawane pytania

Więcej:

Szukasz brokera kryptowalut?

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

  • Szybkie założenie konta.
  • Dostępnych jest wiele platform i narzędzi.
  • Doskonała obsługa klienta.
Odwiedź

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły