Inwestowanie w Srebro

Wielu inwestorów zastanawia się, jak najlepiej inwestować w srebro, ponieważ srebro tradycyjnie dobrze znosiło inflację i było częścią portfeli inwestorów. Gdy wszystko inne zaczyna szwankować, srebro staje się jedną z najlepszych alternatyw inwestycyjnych, obok złota. Zobaczmy czy inwestowanie w srebro ma sens.

jak inwestować w srebro

Jak inwestować w srebro?

Inwestowanie w srebro na giełdzie pozwala na posiadanie tego kruszcu, gwarantując prawo do srebra, zamiast jego fizycznego posiadania. Ta metoda inwestowania, która ma różne warianty, jest bardziej zorientowana na aspekt inwestycyjny. Jak wszystko, ma ona swoje wady i zalety.

Niemniej jednak, możliwości inwestowania w srebro są różnorodne:

 1. Akcje spółek
 2. ETF na srebro
 3. Fundusze inwestycyjne
 4. Srebrne monety i sztabki

Jak widzimy, istnieją różne sposoby, aby to zrobić w zależności od naszego profilu ryzyka. To sprawia, że srebro jest odpowiednim produktem zarówno dla bardziej konserwatywnych, jak i bardziej odważnych inwestorów.

Inwestowanie w srebro poprzez akcje spółek na giełdzie

Inwestowanie w akcje giełdowych spółek zajmujących się srebrem to najbardziej bezpośredni sposób inwestowania w srebro. Rozróżnimy dwa główne typy przedsiębiorstw działających w sektorze o różnych modelach biznesowych:

 • Górnictwo
 • Spółki licencyjne

W każdej z dwóch opcji narażamy się na większe ryzyko  niż w pozostałych opcjach, co oznacza, że ​​możemy cieszyć się zarówno większymi zyskami, jak i większymi stratami. W ramach tych dwóch, model biznesowy opłat licencyjnych może być ciekawszy i mniej ryzykowny.

Inwestuj w wydobycie srebra

Inwestowanie w wydobycie srebra oznacza udział w eksploatacji i zarządzaniu kopalnią z rezerwami srebra. W tym przypadku należy zauważyć, że istnieje bardzo niewiele firm wydobywczych, których jedyną działalnością jest ten metal szlachetny, chociaż można szukać innych rodzajów firm, takich jak kopalnie złota, które również zajmują się wydobyciem srebra.

Z całej podaży srebra na rynku tylko 30% pochodzi z firm wydobywczych, które są głównie temu dedykowane, co oznacza, że ​​znalezienie tego typu firm jest trudne. Powinieneś wiedzieć, że ryzyko jest wysokie, ponieważ wydobycie srebra jest niepewnym biznesem, który wymaga dużego kapitału, chociaż zyski również mogą być solidne.

Inwestuj w srebro za pośrednictwem firm licencyjnych

Alternatywą dla spółek wydobywczych są spółki licencyjne, czyli takie, które zajmują się finansowaniem wydobycia srebra z kopalń.

Chociaż rentowność w tych przypadkach jest niższa, ponieważ nie czerpią oni większości zysków z wydobycia srebra, ryzyko jest również mniejsze, ponieważ przed sfinansowaniem spółki wydobywczej spółka licencyjna zbada wykonalność projektu.

W każdym razie żadna z dwóch poprzednich alternatyw nie jest opłacalna dla kogoś, kto nie jest o niej wystarczająco poinformowany i jest w stanie wytrzymać dużą zmienność.

Mimo to, jeśli interesuje nas ta ostatnia opcja, w innym artykule możemy znaleźć dodatkowe informacje o tym, który broker jest najlepszy do zakupu międzynarodowych akcji. 

Przykłady firm do inwestowania w srebro

Oto kilka notowanych na giełdzie firm zajmujących się srebrem, które mogłyby Cię zainteresować: 

SpółkaTickerISIN
MAG Silver
Corp
MAG.TOCA55903Q1046
First Majestic
Silver Corp.
FR.TOCA32076V1031
Wheaton Precious MetalsWPMCA9628791027
Pan American SilverPAASCA6979001089
First Majestic
Silver Corp
FR.TOCA32076V1031

Gdzie kupić srebro?

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

ETF na srebro

ETF-y na srebro to fundusze giełdowe, które próbują odtworzyć zachowanie srebra. 

Jak powiedzieliśmy na początku, srebro zwykle radzi sobie dobrze w czasach inflacji, co zwiększa szanse, że fundusze ETF będą dobrze sobie radzić, gdy CPI wzrośnie.

W rzeczywistości fundusze ETF są przez wielu uważane za lepszą opcję inwestowania w srebro ze względu na niskie opłaty, w przeciwieństwie do kosztów i ryzyka związanego z przechowywaniem metalu.

ETF na srebroTickerISIN
Invesco Physical Silver 8PSBIE00B43VDT70
WisdomTree Physical SilverPHAGJE00B1VS3333
Xtrackers Physical Silver EUR Hedged ETCXAD2DE000A1EK0J7
iShares Physical Silver ETCPPFDIE00B4NCWG09

Fundusze inwestycyjne inwestujące w srebro

Inną alternatywą dla tych, którzy chcą inwestować w srebro, są fundusze inwestycyjne. Główną różnicą między nimi a ETF-ami, poza faktem, że te pierwsze są notowane na rynku, jest ekspozycja na srebro.

Fundusze inwestycyjne są zazwyczaj mocno zdywersyfikowane, co oznacza, że ​​bardzo trudno jest znaleźć taki, który inwestuje tylko w srebro, ponieważ mieszanie go z innymi produktami jest normalne.

Należy zauważyć, że koszty funduszy są zwykle wyższe niż ETF-ów, ze względu na opłaty za zarządzanie. Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w srebro za pośrednictwem funduszy, wielu wyspecjalizowanych w surowcach ma ekspozycję na ten metal szlachetny.

Instrumenty pochodne na srebro

Inwestowanie w srebro za pomocą finansowych instrumentów pochodnych jest atrakcyjną opcją, ponieważ oferuje inwestorom dużą elastyczność.

Z jednej strony pozwala na wykorzystanie kontraktów pochodnych do otwierania zabezpieczeń na cenie srebra, co jest doskonałym sposobem zarządzania ryzykiem i jednocześnie spekulacją na ruchach cen. 

Zostawiam was z kilkoma przykładami ETF-ów z USA , które z Europy można kupić tylko poprzez kontrakty CFD, a także kontrakty futures. 

Instrument pochodnyTicker
iShares Silver Trust ETF0JKC
ProShares Ultra SilverAGQ
Futuros Micro Plata (CME)SILH3

Inwestowanie w srebrne sztabki lub monety

Jak wspomnieliśmy, jedną z opcji inwestowania w srebro jest jego bezpośrednie pozyskanie, czyli zakup fizycznego srebra. Tradycyjnie najpopularniejszą opcją inwestowania w ten metal szlachetny był zakup srebrnych sztabek lub monet.

Jest to jednak opcja, która z czasem traci na popularności, ponieważ przestała być tak opłacalna jak wcześniej. Powodem tego jest głównie wzrost kosztów przechowywania fizycznego srebra, choć wpływ ma również wzrost kosztów przeprowadzenia transakcji.

inwestować w srebrne monety

W rezultacie przychylność zyskały metody inwestowania pośredniego, tj. poprzez ETF-y, akcje, fundusze indeksowe itp. Ale mimo tego są inwestorzy, którzy nadal decydują się na fizyczny zakup srebra, co odpowiada dwóm czynnikom:

 • Wielu uważa fizyczne srebro za najbezpieczniejsze, ponieważ jest to aktywo materialne, w porównaniu np. z inwestowaniem na giełdzie, która zależy od pośredników, którzy mogą nas zawieść.
 • Nadal istnieją kraje, w których opcje pośredniego inwestowania w srebro są rzadkie, podczas gdy opcja fizyczna oferuje więcej możliwości. Ponadto jest to najbardziej znana metoda, która budzi zaufanie inwestorów.
Zainwestuj w sztabki srebra

Jeśli jesteś zainteresowany fizycznym zakupem srebra, możesz to zrobić na kilka sposobów.

 1. Wyspecjalizowane firmy: Najbardziej rozpowszechnione jest pójście do tego typu firm, które zaoferują Ci metal w postaci certyfikowanych sztabek srebra lub monet. Ten produkt posiada certyfikat autentyczności i czystości, który daje bezpieczeństwo Twojej inwestycji, ale pamiętaj, że będziesz musiał go sam przechowywać.
 2. Usługa zakupu i przechowywania: Z drugiej strony istnieją platformy takie jak Bitpanda, które mają usługę fizycznego zakupu srebra, ale oferują także przechowywanie. Wadą jest to, że nie zobaczysz swojej sztabki, ale dostarczą Ci dokument, który gwarantuje, że jesteś jego właścicielem.
 3. Kup biżuterię lub srebrne monety: Poza tym można kupić tego typu aktywa, które łatwiej przechowywać, choć jeśli chcemy je sprzedać, znalezienie kupca może być trudniejsze.

Dlaczego warto inwestować w srebro? 

Ocenianie różnych opcji inwestowania w srebro jest w porządku, ale czy wybór tego produktu jest obecnie naprawdę interesujący? Chociaż zawsze będzie to zależało od preferencji inwestora, prawda jest taka, że srebro może być obecnie bardzo ciekawe z następujących powodów:

Srebro jako bezpieczne aktywo

Bezpieczne aktywa, o których na pewno słyszeliście, to inwestycje, które pozwalają nam zachować nasz kapitał, czyli choć nie zawsze dają nam duże zyski, to dają nam tyle, że nie tracimy pieniędzy.

Powodem, dla którego zachowują się one w ten sposób, jest fakt, że są produktami o ograniczonej podaży, co sprawia, że znacznie trudniej jest przekroczyć popyt i je zdewaluować. Tak właśnie dzieje się z metalami takimi jak złoto i srebro.

Historycznie, zawsze zachowywały się jako aktywa ochrony w okresach inflacji. Ten historyczny fakt wynika z ich właściwości, z których pięć najważniejszych to: rzadkość , trwałość i odporność, wymienialność, jednorodność i trudność podrabiania.

Zastosowania przemysłowe

Srebro jest nie tylko metalem szlachetnym, ale może być również traktowane jako surowiec do jego zastosowań przemysłowych.

Tak więc srebro jest metalem szlachetnym niezbędnym do produkcji:

 • samochodów
 • telefonów
 • luster
 • baterii
 • filtrów wodnych
 • sprzętu medycznego (bo działa antybakteryjnie)

W rzeczywistości wielu nie zdaje sobie sprawy, że ponad połowa popytu pochodzi z sektora przemysłowego.

Również w przemyśle wyróżnia się jego zastosowanie w sektorze fotowoltaiki, gdzie możemy zobaczyć (na poniższym wykresie), jak jego zapotrzebowanie zmieniło się z 5,6% do prawie 12%.

Popyt na srebro w sektorze OZE

Innymi słowy, może skutecznie funkcjonować jako surowiec (dla wszystkich wymienionych przez nas produktów), więc wysoki popyt jest gwarantowany.

Srebro to fizyczne aktywo

Srebro jest fizycznym aktywem, którego nie można zhakować, tak jak inwestycje za pośrednictwem platform internetowych, co daje gwarancję ochrony Twojej inwestycji.

Ponadto jego aprecjacja lub deprecjacja zależy od popytu, który istnieje w stosunku do podaży, co sprawia, że bardzo trudno jest nagle zwiększyć podaż, jak to ma miejsce w przypadku walut fiat.

W mniejszym stopniu koreluje z dobrobytem gospodarczym

Większość głównych aktywów inwestycyjnych jest silnie skorelowana ze sobą i powiązana z sytuacją makroekonomiczną i jej wynikami, co oznacza, że mają tendencję do poruszania się w tym samym kierunku.

Innymi słowy, większość aktywów, takich jak akcje, nieruchomości czy towary, ma tendencję do wzrostu i spadku w zależności od warunków gospodarczych i nastrojów inwestorów.

Ale z drugiej strony, wahania cen srebra mogą być nieco niezwiązane z gospodarką. Na przykład, jeśli popyt przemysłowy spadnie z powodu kryzysu finansowego, popyt na srebro jako magazyn wartości może wzrosnąć i odwrotnie.

Srebro jest tańsze niż złoto

W istocie, złoto jest surowcem uważanym za magazyn wartości o doskonałej jakości. Mimo że banki centralne oddzieliły wartość swoich walut od złota (na papierze), nawet dziś można zobaczyć, że nadal gromadzą je jako prawdziwy magazyn wartości, aby pokryć część swojej podaży pieniądza.

To spowodowało, że jego cena wzrosła o ponad 600% w ciągu ostatnich 25 lat. W związku z tym srebro, jako metal szlachetny i środek przechowywania wartości, może być nieco tańszą formą zabezpieczenia niż złoto .

Źródło: BullionVault

Zobacz jak na powyższym wykresie, pomimo tego, że ewolucja ceny srebra (w tym przypadku jednej uncji), miała swoje wahania, jest ono znacznie bardziej przystępne niż złoto.

Jeśli jednak wolisz mieć ekspozycję na złoto, polecam Ci nasz artykuł o tym, jak inwestować w złoto, zawierający wszystkie informacje na ten temat.

Ryzyko inwestowania w srebro

Choć może się wydawać, że wszystko jest to inwestycja prawie idealna, nigdy nie wolno nam zapominać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a srebro oczywiście nie stanowi wyjątku.

Główne ryzyko związane z inwestycją w srebro polega na tym, że cena może spaść z powodu zmieniających się czynników ekonomicznych, które na nią wpływają. Na przykład, ponowne otwarcie Chin może zostać wystarczająco opóźnione, co zmniejszy popyt na surowce i w konsekwencji spowoduje spadek ceny srebra.

Z drugiej strony, jeśli inflacja szybko się ogarnie, inwestorzy prawdopodobnie zainteresują się innymi aktywami, a popyt na srebro spadnie, co również wpłynie na obniżenie ceny.

Jednak wszystkim tym zagrożeniom można przeciwdziałać za pomocą prostej strategii – dywersyfikacji. Jeśli nasz portfel jest dobrze zdywersyfikowany, straty, jakie mogłoby nam przynieść srebro, można zrekompensować innymi produktami inwestycyjnymi.

W co lepiej inwestować: złoto czy srebro?

Główna różnica między złotem a srebrem dla inwestorów polega na tym, że srebro ma bardziej przemysłowe zastosowanie niż złoto, dlatego w stosunku do złota musi być bardziej cenione jako towar. To nie oznacza jednak, że srebro jest surowcem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Natomiast, w porównaniu do stali, wycena ta ulegnie zmianie.

Różnice między inwestowaniem w złoto i srebro

Ze względu na tę cechę przemysłową istnieją duże rozbieżności pomiędzy wartością srebra i złota.

Złoto chroni przed inflacją, jest walutą międzynarodową, jest stosunkowo stabilne i jest kwintesencją magazynowania wartości.

Srebro natomiast ma duże zastosowanie przemysłowe, nie chroni przed inflacją i jest znacznie bardziej zmienne niż złoto. Ze względu na te cechy wydaje się, że ciekawsze jest posiadanie w portfelu złota niż srebra, ale srebro również ma dobre cechy i w zależności od okresu, srebro było lepszą inwestycją niż złoto, jak to miało miejsce ostatnio.

Na poniższym wykresie widzimy, jak srebro umocniło się o ponad 100% od niskich poziomów związanych z pandemią do szczytów rajdu po kwarantannie, podczas gdy złoto zyskało tylko około 30%. Od tego czasu jednak srebro pozostawało w mniejszej lub większej stagnacji, podczas gdy złoto kontynuowało wzrost przez cały 2021 r. (i część 2022 r.).

Poprzednia ewolucja złota
w ciągu ostatnich 15 lat
Poprzednia ewolucja złota
w ciągu ostatnich 15 lat
źródło: investor

Krótko mówiąc, inwestowanie w srebro, czy to poprzez srebrne sztabki lub monety, czy też poprzez akcje, fundusze lub ich pochodne, może być interesującą opcją do rozważenia, zarówno ze względu na jego wartość jako surowca w zastosowaniach przemysłowych, jak i w jego zbiorowej definicji jako cennej ostoi.

Często zadawane pytania

Czy opłaca się inwestować w srebro?

Zdaniem wielu ekspertów, najlepszym czasem na inwestowanie w srebro jest okres wysokiej inflacji. Szczególnie jeśli oczekuje się, że taka sytuacja będzie się utrzymywać, to rzeczą naturalną jest, że srebro będzie miało tendencję wzrostową. Należy jednak zwracać uwagę na bieżące wiadomości gospodarcze, aby ustalić, jaki jest globalny popyt, ponieważ jego cena będzie zależała od jego niedoboru lub obfitości.

Kiedy mogę inwestować w srebro?

W zależności od tego, jaki produkt wybierzesz, czyli fundusze, ETF-y, fizyczne srebro itp. godziny będą się zmieniać. Jeśli zdecydujesz się na ETF-y, możesz inwestować wtedy, gdy otwarta jest giełda, na której są one notowane. Z kolei do funduszy można wpłacać środki w dowolnym momencie. W przypadku kruszcu lub innego fizycznego srebra, godziny określi firma, za pośrednictwem której chcesz dokonać zakupu.

Od jakiej kwoty mogę zacząć inwestować w srebro?

Prawda jest taka, że nie ma minimum, zwłaszcza w przypadku inwestycji, które nie są tak przesadnie zmienne, jak metale szlachetne. W rzeczywistości, można kupić uncję srebra od zaledwie 20 euro. Dlatego możesz zacząć od dowolnej kwoty. Oczywiście, bez względu na to, jak stabilne jest srebro w porównaniu z innymi towarami, takimi jak ropa czy gaz, zawsze pamiętaj o dywersyfikacji portfela, aby mieć większy spokój.

Jak inwestować w srebro na giełdzie?

Aby zainwestować w srebro na giełdzie, należy wybrać odpowiednią platformę, przeanalizować rynek i wybrać instrument inwestycyjny, taki jak ETF lub akcje spółki.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...