Co to jest Market Profile i jak to działa?

Market Profile jest bardzo ważnym narzędziem z graficzną informacją zwrotną, która pozwala na monitorowanie rynku i powolne budowanie profilu. Wykres ten może być przydatny do przyspieszenia szybkich kontroli rynku i pogłębienia analizy rynku.

Market Profile

Co to jest Market Profile i jak działa?

Mówiąc prościej, Market Profile to wykres. Jest to w istocie narzędzie, którego celem jest analiza dynamiki rynku giełdowego w ciągu dnia.

Wykres pozwala zobaczyć rozkład cen na dzwonie gaussowskim, w celu ułatwienia odczytu sytuacji rynkowej dzięki dobremu określeniu obszarów cenowych, w których prowadzona jest główna działalność domów handlowych i innych.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak to działa, masz szczęście, ponieważ twórca napisał kilka tekstów na ten temat, w tym to, co nadal jest uważane za najlepszy tom na ten temat. Mowa o J. Peterze Steidlmayerze, traderze, który opracował ten pomysł w latach 80-tych, a następnie przedstawił go publicznie w 1985 roku.

Prezesem CBoT był wówczas J. Peter Steidlmayer i to właśnie CBoT udostępniło za darmo napisaną przez niego książkę „Mind Over Markets”. Biorąc pod uwagę fakt, że książka jest darmowa i łatwa w użyciu, zdecydowanie zalecamy jej przeczytanie, aby właściwie wykorzystać market profile.

Market Profile działa poprzez powolne budowanie tego, co jest właśnie profilem rynkowym. Można to sobie wyobrazić jako Twój profil społecznościowy, który początkowo jest pusty, ale z dnia na dzień posiada coraz więcej informacji o Tobie.

Codzienna budowa Profilu Rynkowego odbywa się poprzez przyporządkowanie litery dla każdego poziomu cenowego zidentyfikowanego we wcześniej zdefiniowanym przedziale czasowym.

Wykres Market Profile: Niektóre cechy do rozważenia

Proszę zwrócić uwagę na saldo początkowe. Saldo początkowe to cena z pierwszej godziny handlu. Zazwyczaj dane z tego obszaru będą przydatne do określenia siły trendu, jeśli taki istnieje.

Sugerujemy, aby zwracać uwagę na obszar wartości (obszar, który zawiera punkt kontrolny), ponieważ jest to obszar, gdzie dokonuje się około 70% dziennych transakcji.

Typowe strategie Market Profile

Istnieją 2 typowe strategie podczas używania Market Profile:

  • Pierwsza metoda ma taki zakres, że w oczywisty sposób sygnalizuje momenty w ciągu dnia, w których dochodzi do przekroczenia ustalonej ceny. W tym celu należy wziąć pod uwagę odstępy czasowe do 30 minut i zidentyfikować obszary o wielkości standardowej, aby narysować w korespondencji wyprzedzenia cenowe i wskazane za pomocą liter (zatem jak wyjaśniono wcześniej).
  • Druga metoda służy natomiast do tego, aby mieć większą precyzję w indywidualizacji obszarów zainteresowania, aby przejść w ten sposób do bardziej pogłębionej analizy zdarzenia, aby móc mieć wskazówki dla kolejnych manewrów (szczególnie w przypadku, w którym te osobliwości muszą okazać się okresowe). W tym celu sumuje się kontrakty, które są wymieniane na określonym poziomie cenowym.

Podsumowując, zdecydowanie polecamy korzystanie z tego narzędzia, ale nie należy go przeceniać. Używanie go jako jedynego narzędzia lub zbytnie poleganie na nim może być dużym błędem, ale jednocześnie użycie Market Profile może pomóc zarówno pogłębić analizę rynku, jak i przyspieszyć ją podczas szybkich kontroli.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...