Poziomy wsparcia i oporu w tradingu

Poziomy wsparcia i oporu są niezwykle ważnym czynnikiem w świecie tradingu, dlatego też ustanawia się je jako podstawowy czynnik w analizie technicznej. Na poziomach wsparcia i oporu, cena przyjmie inny trend (odwrotny do tego, co robiła), ze względu na rywalizację podaży i popytu.

wsparcia-opory

Poziomy wsparcia i oporu w tradingu

Wsparcie to cena, która znajduje się poniżej aktualnej (spadającej) ceny i zazwyczaj pokrywa się z poprzednim niżem na wykresie. Kiedy istnieje wsparcie, normalne jest, że kupno przeważa nad sprzedażą, ponieważ cena spada, a następnie ponownie wzrasta.

W przypadku oporu dzieje się odwrotnie; cena w trendzie wzrostowym zatrzymuje się i zaczyna spadać (zwykle zbiega się to z poprzednim maksimum na wykresie). Kiedy jest opór, to normalne, że cena sprzedaży przekracza cenę kupna, więc zmieni trend i zacznie spadać.

Jest to czynnik psychologiczny, ponieważ to traderzy handlują na tych poziomach i pomagają intensyfikować poziomy wsparcia i oporu.

Warto pamiętać, że różnica między wsparciem a oporem jest wirtualna: oba są tym samym, z tym że wsparcia znajdują się poniżej aktualnej ceny, a opory powyżej. Nie trzeba dodawać, że po pokonaniu oporu staje się on wsparciem, ponieważ spada poniżej ceny. To samo dzieje się w odwrotnej kolejności. Jeśli wsparcie zostanie przełamane, stanie się oporem, ponieważ obecnie znajduje się powyżej ostatniej ceny.

Przeczytaj również:

 • Jaki jest cel lokalizowania wsparcia i oporu w tradingu?

Aby zrozumieć kierunek, w którym podąży cena

Cena będzie miała tendencję do poruszania się bez wahania między wsparciem a oporem, zwalniając, gdy zbliża się do jednego z nich, a czasem odbijając, gdy tam dotrze i nie zdoła przekroczyć bariery. Jest to kluczowa kwestia przy studiowaniu tradów.

 • Aby określić, gdzie umieścić swój stop loss

Jeśli wiemy, że stop loss powinien być umieszczony tam, gdzie nie spodziewamy się, że cena się pojawi, to logicznie umieścimy go za wsparciem lub oporem.

Na przykład, w strategii long, umieścimy stop bezpieczeństwa gdzieś poniżej obecnej ceny. Jeśli umieścimy nasz stop tuż poniżej najbliższego wsparcia, to umieścimy go w obszarze, w którym zostanie on „uderzony” z bardzo niskim prawdopodobieństwem. Innymi słowy, tylko wtedy, gdy cena przebije wsparcie, nasz stop loss zostanie uruchomiony.

 • Aby wiedzieć jak długo powinniśmy czekać przed wejściem w pozycję

Możesz chcieć kupić akcje takie jak Apple dla długoterminowej inwestycji. Zawsze jednak dobrze jest poczekać, aż cena zbliży się do względnego minimum. Prędzej czy później cena zbliży się do istotnego wsparcia i tam będziesz miał swoją okazję do taniego zakupu.

Rozpoznaj wybicia kanałów i bądź przygotowany na każde wybicie ceny.

Normalnym zjawiskiem jest wzrost lub spadek ceny po wybiciu kanału. Jeśli dobrze zaznaczyłeś swoje wsparcia i opory, będziesz wiedział dokładnie kiedy cena opuści kanał i możesz to przewidzieć umieszczając warunkowe zlecenia wejścia tuż poza kanałem.

Aby wykryć wsparcie i opór na wykresie, musimy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 1. Ogólnie rzecz biorąc, wsparcia i opory to nic innego jak „twarde” poziomy, na których wykres cenowy posuwa się z większym trudem i gdzie z tego powodu cena czasami odbija się i zmienia kurs.
 2. Wiedząc o tym, najłatwiejszym sposobem identyfikacji wsparcia lub oporu jest szukanie poziomów, na których cena zatrzymuje się lub odbija. Wsparcie i opór nie zawsze są wyznaczane przez dobrze zdefiniowaną cenę. Czasami są to raczej pasma cenowe.
 3. Jeśli chodzi o istotność wsparcia i oporu, to wzrasta ona tym bardziej, im więcej cena ma odbić i im dłuższy okres czasu porusza się wokół nich. W praktyce wsparcie jest bardziej istotne, gdy jest oglądane na wykresie tygodniowym niż na 15-minutowym. Dodatkowo, każde wsparcie lub opór widziany w wyższej ramie czasowej wpływa również na niższe.
 4. Używanie wysokich ram czasowych do identyfikacji kluczowych poziomów, a następnie otwieranie pozycji na niższych ramach czasowych jest zwycięskim wyborem. Na przykład, jeśli handlujesz na 5-minutowej ramie czasowej, przejdź na 30-minutową ramę czasową, aby zidentyfikować najbardziej istotne wsparcie i opór.

Poziomy wsparcia w tradingu: Czym one są?

Jeśli spojrzymy na wykres cenowy, cena jest wspierana na różnych poziomach cenowych. Są to obszary, w których trudno jest przesunąć cenę w dół, w rzeczywistości zazwyczaj odbija się od nich. Jendak jak je wykryć? Zawsze będziemy polegać na tym, co wydarzyło się po naszej lewej stronie, ponieważ bez tych informacji nigdy nie możemy wiedzieć, czy dany punkt będzie działał jako wsparcie. Cena musiała już zatrzymać się w tym obszarze w przeszłości.

Ogólnie rzecz biorąc, przeczytamy, że potrzebujemy co najmniej dwóch punktów, aby zdefiniować strefę wsparcia, ale nie jest to prawdą, ponieważ za wsparcie możemy uznać strefy, w których cena została wypchnięta w górę. Spójrz na poniższy przykład.

W punkcie 1 mamy cenę, która została wypchnięta w górę, mamy wsparcie i to samo dzieje się w punkcie 2.

Soporte en trading
Wsparcie w tradingu

Zauważ że w obu przypadkach cena miała problemy z zejściem w dół i dodatkowo zwróć uwagę jak w punktach 3 i 1 po stracie mieliśmy do czynienia z gwałtownym ruchem.

Poziom oporu w tradingu: co to jest?

Opór jest tym samym, co wsparcie, ale z punktu widzenia kupna, tj. są to obszary, w których trudno jest przesunąć cenę w górę. Jeśli weźmiemy poprzedni przykład, na poniższym obrazku możemy narysować opory. Widzimy, że dzieje się to samo, co w przypadku wsparć, ale kiedy cena porusza się w górę.

Resistencia en trading
Poziom oporu w tradingu

W punktach 1 i 2 pojedynczy punkt działa jako opór, podczas gdy w punkcie 3 mamy dwa punkty, które uniemożliwiają trzecią próbę przejścia wyżej.

Wielki sprzymierzeniec wsparcia i oporu: Wolumen

Jak można było zauważyć w poprzednich przykładach, istnieją wsparcia/opory, które się utrzymują, a są i takie, które się nie utrzymują. Skąd możemy wiedzieć, czy wsparcie/opór się utrzyma, z wolumenu, ale nie w sposób, w jaki wyjaśniono to w klasycznych książkach o wolumenie.

W klasycznych książkach na temat analizy technicznej mówią nam, że przełamanie musi nastąpić przy użyciu wolumenu, i to prawda, ale nie mówią, że to nie wystarczy. Przełamanie wsparcia/oporu ZAWSZE musi odbyć się z uwzględnieniem wolumenu, ale musimy poczekać i zobaczyć, co zrobią kolejne świece. Musimy poczekać, aż cena powróci do wsparcia/oporu, ale przy malejącym wolumenie, jeśli tak się stanie, zakładamy, że rynek został przełamany i cofa się, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwnej siły, aby mógł kontynuować ruch w kierunku przełamania. Jeśli powrót do wsparcia/oporu odbywa się z wolumenem, powinniśmy ZAWSZE zakładać, że przełamanie jest fałszywe i cena zostanie odrzucona. Jeśli dodatkowo, po powrocie do wsparcia/oporu, mamy retracement bez wolumenu… mamy już wejście.

Na poniższym wykresie wyjaśniam to w przypadku wsparcia.

Wsparcie, opór i wolumen

W przypadku prawidłowego wybicia, cena cofa się, ale ze spadkiem wolumenu, tj. bez popytu. Z drugiej strony, w przypadku fałszywego wybicia, cena powraca z wolumenem, czyli z popytem, a następnie dokonuje niewielkiego cofnięcia, które jeśli jest bez wolumenu, pozwala nam wejść w operację, ponieważ wybicie jest tylko przejęciem płynności.

Zobaczmy przykład na rzeczywistym wykresie. Na poniższym obrazku widzimy wsparcie (1) i opór (2).

El engaño de la roturas con y sin volumen

Co się dzieje, gdy cena atakuje wsparcie? Pierwsze 2 słupki to podaż (podwójna niedźwiedzia strzałka), następny to niedźwiedzi słupek z bardzo małym wolumenem, cena nie jest zainteresowana niższymi poziomami cen i szybko pojawia się słupek popytu (podwójna bycza strzałka), jest to fałszywe wybicie. Następnie cena wraca do tego samego obszaru, w którym została odrzucona i ponownie pojawiają się słupki popytu.

Następnie cena dociera do oporu (2). Zobaczmy co się dzieje. Początkowo cena dociera do oporu przy malejącym wolumenie (brak popytu), co powinno nas skłonić do podejrzeń, że opór nie zostanie przełamany, ale kiedy cena go przekracza, mamy następującą sekwencję. Bid, brak popytu, Bid i Ask. Jest to fałszywe wybicie.

Spójrzmy teraz na przykład prawidłowego przełamania. W tym przykładzie mamy opór oznaczony pojedynczym punktem. Następny słupek powraca do oporu z mniejszym wolumenem, ale to następny słupek (strzałka w górę) mówi nam, że nie ma podaży, a zatem cena może nadal rosnąć. Zauważ, jak szybko i z jak dużym wolumenem (popytem) pojawił się następny słupek.

Rotura buena en trading con volumen
Dobra przerwa w handlu z wolumenem

👉 Bez wątpienia wiedza na temat zarządzania oporami i wsparciami jest ważna, ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest to, jak zintegrować je z wolumenem. Z tego powodu omawiam ten sam proces w poniższym artykule: Trading z wolumenem

Jakie inne cechy mają wsparcia i opory?

Kiedy cena przekracza opór, staje się wsparciem, a kiedy cena przekracza wsparcie, staje się oporem. Spójrzmy na kilka przykładów:

Od oporu do wsparcia i odwrotnie

W poniższym przykładzie widzimy, jak to aktywo w trendzie spadkowym generowało wsparcie, które zostało utracone. W pierwszym przypadku cena nigdy nie powróciła do wsparcia (teraz przekształconego w opór), ale we wszystkich pozostałych przypadkach tak się stało. Jeśli zauważysz, że cena powróciła do wsparcia przekształconego w opór, została ponownie wyrzucona w dół (kółka)…

De soporte a resistencia

To samo dzieje się w przeciwnym kierunku, zauważ, jak opór w poniższym przykładzie stał się wsparciem.

De resistencia a soporte

Czy zawsze tak będzie, czy zawsze będą zachowywać się tak, jak to opisano? Odpowiedź brzmi nie, nie zawsze tak będzie.

Gwałtowna przerwa

Inną ważną cechą wsparcia/oporu jest to, że im dłużej trwa, jeśli w końcu zostanie przełamany, tym gwałtowniejszy będzie ruch. Spójrzmy na przykład.

Na poniższym obrazku mamy wsparcie, które utrzymywało cenę przez 17 lat. Wsparcie w końcu ustąpiło i pozwoliło cenie spaść. Spójrzmy na szybkość, z jaką cena spadła, w nieco ponad rok spadła o ponad 60%.

Roturas fuertes

Czy warto wiedzieć, gdzie znajduje się poziom wsparcia lub oporu?

Wykrywanie tych obszarów jest niezbędne, ponieważ są to obszary, w których coś się wydarzy. Są to obszary preferowane przez profesjonalistów do blefowania. Jeśli masz cierpliwość i weźmiesz pod uwagę to, co opisałam powyżej, czekanie na to, co zrobią kolejne słupki, wsparcia i opory, będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w pozycjonowaniu się w operacjach.

Stop loss i zyski przy oporze

Nie jestem zwolennikiem ZAWSZE umieszczania stop lossów na wsparciach i oporach, ponieważ te stop lossy są płynnością dla profesjonalnych inwestorów.

W moim przypadku zawsze umieszczam je za profesjonalnymi transakcjami lub na oporach/wsparciach po zmianach struktury w lukach płynności. Pozwól, że wyjaśnię.

W poniższym przykładzie mamy przełamanie wsparcia, klasyczna teoria mówi nam, że stop loss powinien być umieszczony powyżej ostatniego szczytu, ponieważ jest to opór. W moim przypadku stop loss znajduje się tuż nad słupkiem ze strzałką, jest to słupek braku zainteresowania wyższymi cenami (profesjonalna weryfikacja, że nie ma zainteresowania wyższymi cenami), brak popytu. Jeśli cena go przekroczy, moje krótkie założenie było błędne i dlatego nie muszę dawać rynkowi dodatkowych pieniędzy aż do tradycyjnego oporu.

W przypadku wypełnień luk płynności ze zmianą struktury, umieszczam ją na oporze/wsparciu.

W poniższym przykładzie widzimy bardzo silny niedźwiedzi ruch, który pozostawia lukę płynności. Cena rośnie, aby ją wypełnić i zmienia strukturę z byczej na niedźwiedzią (patrz strzałki). Zmiana struktury pozostawia nam bardzo duży ruch (ostatnia strzałka). W tej sytuacji umieszczam stop w obszarze, w którym cena została odrzucona, tj. na oporze.

Stop lossy muszą być umieszczone w tych obszarach, w których, jeśli zostaną przekroczone, anulują naszą początkową hipotezę operacyjną.

Jeśli chodzi o zysk, praktycznie zawsze umieszczam go na wsparciu lub oporze, ponieważ jest to obszar, w którym profesjonalne pieniądze będą szukać płynności. Będę szukał następnego wsparcia/oporu, które cena znajdzie w moim przedziale czasowym i tam umieszczę wyjście.

Jak rysować wsparcia i opory w tradingu: Praktyczne przykłady

Przyjrzyjmy się wspólnie kilku przykładom wsparcia i oporu.

Jak widzimy na powyższym obrazku, cena dociera do wsparcia, a ponieważ jest więcej kupujących niż sprzedających, cena odbija się i rośnie.

Ale czasami wsparcia nie utrzymają ceny i cena będzie dalej spadać. W tym przypadku nie ma wystarczającej liczby nabywców na tym poziomie cenowym.

Logika stojąca za oporem jest taka, że wraz ze wzrostem ceny kupujący są mniej zachęcani do kupna. Na pewnym poziomie sprzedający przeważają nad kupującymi i cena spadnie.

Nie zapominaj, że czasem opór nie wytrzyma i cena będzie dalej rosła.

Kiedy cena napotyka wsparcie lub opór, może działać na dwa sposoby:

 1. Zareagować i zatrzymać się
 2. Ruszyć do przodu i przełamać strefę

Kiedy cena przecina S/R, pojawia się bardzo ważna sytuacja, która często się powtarza:

– Cena przełamuje opór i staje się wsparciem.

– W przeciwieństwie do powyższego, kiedy cena przebija wsparcie, staje się oporem.

Inna sytuacja, która ma miejsce, to taka, w której cena porusza się pomiędzy strefami wsparcia i oporu, czekając na osiągnięcie nowych maksimów lub niżów. W związku z tym mówi się, że cena mieści się w pewnym przedziale.

W tej sytuacji traderzy mogą skorzystać, ponieważ ruchy są w pewnym sensie przewidywalne, dopóki cena nie wybije się ponad lub poniżej tego zakresu.

Byki i niedźwiedzie (bulls and bears, jak są również potocznie nazywane) pokazują swoją siłę w strefach wsparcia i oporu. Wzrostowe przełamanie jest wygraną dla byczych traderów, podczas gdy spadkowe przełamanie jest wygraną dla niedźwiedzich traderów.

Dynamiczne S/N to takie, które nie są stałe i zmieniają się w czasie.

Średnie kroczące mogą być wykorzystane do identyfikacji dynamicznych S/R.

Wreszcie, ukośne linie trendu utworzone przez połączenie dwóch lub więcej znaczących punktów również tworzą dynamiczne S/R.

Wsparcia i opory w tradingu: Najlepsze platformy transakcyjne

Platformy transakcyjne są niezbędnym wsparciem dla traderów, podobnie jak kule dla kulawego człowieka, ułatwiając poruszanie się i działanie w świecie handlu. Wybór platformy może mieć istotny wpływ na skuteczność inwestycji, dlatego warto przywiązywać wagę do rodzaju platformy oraz jej funkcji.

1. ProRealTime

ProRealTime to platforma multi-brokerowa, która może być używana z kilkoma brokerami lub samodzielnie. Oferuje darmową i płatną wersję, różniące się dostępem do danych w czasie rzeczywistym.

Zalety:

 • Ponad 100 wskaźników technicznych.
 • Intuicyjny interfejs użytkownika.
 • Skaner rynku w czasie rzeczywistym.
 • Możliwość tworzenia własnych systemów transakcyjnych.

ProRealTime

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja

Najlepsza platforma transakcyjna.

Realizacja zleceń i rynki Interactive Brokers.

Aplikacja mobilna z alertami cenowymi.

Minimalny depozyt:

€3,000.00

2. TradingView

TradingView to platforma internetowa, oferująca wykresy w czasie rzeczywistym i symulator inwestycji. Jest dostępna online, co umożliwia korzystanie z niej z każdego miejsca i urządzenia.

Zalety:

 • Darmowe wykresy dla użytkowników.
 • Ponad 150 wskaźników.
 • Symulator inwestycji giełdowych.
 • Uwzględnia dane fundamentalne ekonomiczne.

3. MetaTrader

MetaTrader jest jedną z najczęściej używanych platform do handlu na rynku Forex. Oferuje bogatą bibliotekę wskaźników technicznych i strategii handlowych.

Zalety

 • Szybkość platformy korzystna dla transakcji scalpingowych.
 • Bogata biblioteka płatnych i darmowych strategii.
 • Darmowa platforma z możliwością korzystania z dwóch kont rzeczywistych i kont demo.

4. NinjaTrader

NinjaTrader to platforma internetowa oferująca dostęp do rynków futures i forex. Posiada tysiące aplikacji partnerskich i wtyczek od zewnętrznych deweloperów.

Zalety

 • Wiele aplikacji partnerskich i wtyczek.
 • Wspaniałe wykresy i analizy w czasie rzeczywistym.
 • Moduł symulacyjny do testowania strategii handlowych.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€3,000.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Handel Futures (kontraktami terminowymi)
W tym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić, czym jest rynek kontraktów futures i jak działa handel futures, a także jakie są możliwości dla inwestorów i jak można postawić pierwsze kroki na tych złożonych finansowych instrumentach pochodnyc...