Paraboliczny SAR: Co to jest i jak go używać

Paraboliczny SAR jest wskaźnikiem czasu i ceny w handlu technicznym. Służy do określenia kierunku ceny aktywów oraz najlepszych punktów wejścia i wyjścia. Jest również używany do podkreślania zatrzymań i odwróceń (tj. Kiedy prawdopodobne jest, że kierunek ceny aktywów ulegnie zmianie). SAR to skrót od „Stop and Reversal system”.

Parabolic SAR w analizie technicznej

Parabolic SAR (Stop And Reverse) to wskaźnik, który dostarcza ważnych informacji na temat ewolucji siły trendu w danym aktywie. Handel z parabolic SAR jest również narzędziem analitycznym, które dostarcza niezbędnych danych do analizy technicznej, aby zrozumieć, kiedy wejść na rynki. Popularność omawianego wskaźnika jest wprost proporcjonalna do skuteczności i prostoty, z jaką nawet mniej doświadczeni traderzy mogą go interpretować.

Przeczytaj także:

Paraboliczny SAR: Co to jest i jak działa?

Wskaźnik techniczny „Parabolic SAR System” (Parabolic SAR) został opracowany w celu analizy trendów rynkowych. Ten wskaźnik jest bardzo podobny do średniej ruchomej, jedyną różnicą jest to, że Parabolic SAR porusza się z większym przyspieszeniem i może zmieniać swoją pozycję względem ceny. W trendzie wzrostowym wskaźnik znajduje się poniżej ceny, w trendzie spadkowym powyżej.

Jeśli cena przecina linie paraboliczne SAR, wskaźnik się odwraca, a jego kolejne wartości są umieszczane po drugiej stronie ceny. W przypadku tego „zwrotu” wskaźnika za punkt wyjścia zostanie przyjęta najwyższa i najniższa cena z poprzedniego okresu. Powrót wskaźnika oznacza koniec trendu (przejście do korekty) lub jego powrót.

Strategia parabolicznego sar
Źródło: IG

Parabolic SAR doskonale wykrywa punkty wyjścia z rynku. Długie pozycje należy zamykać, gdy cena spadnie poniżej linii wskaźnika technicznego, a krótkie pozycje, gdy cena wzrośnie powyżej linii parabolicznego SAR. Innymi słowy, musisz monitorować kierunek ruchu Parabolic SAR i utrzymywać otwarte pozycje na rynku tylko w kierunku tego ruchu. 

Jeżeli otwarta jest długa pozycja (tzn. cena jest powyżej linii Parabolic SAR), to linia wskaźnika przesuwa się w górę niezależnie od kierunku ruchu ceny. Wartość przesunięcia linii Parabolic SAR zależy od wartości ruchu ceny.

Paraboliczny SAR: Wzór

Obliczenie parabolicznego SAR jest dość złożone, ponieważ obejmuje zmienne if/to, co utrudnia korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych w przeciwieństwie do innych wskaźników, których formuła obliczeniowa jest znacznie prostsza. Na szczęście obecnie większość platform transakcyjnych, takich jak Metatrader 4, zawiera Parabolic SAR wśród swoich wbudowanych wskaźników, co sprawia, że ​​manualne obliczenia nie są potrzebne.

Formuła parabolicznego SAR jest następująca:

  • Trend wzrostowy: PSAR = poprzedni PSAR = poprzedni PSAR + poprzedni FY (poprzedni EP – poprzedni PSAR)
  • Trend spadkowy: PSAR = poprzedni PSAR – poprzedni FY (poprzedni PSAR – poprzedni EP)

Gdzie:

  • EP = Wysoki dla trendu wzrostowego i niski dla trendu spadkowego, aktualizowany za każdym razem, gdy zostanie osiągnięty nowy EP.
  • AF = Wartość domyślna 0,02, zwiększająca się o 0,02 za każdym razem, gdy osiągnięty zostanie nowy EP, maksymalnie 0,20 .

To obliczenie tworzy punkt, który można połączyć z linią, poniżej ceny rosnącej lub powyżej ceny spadającej. Punkty są zawsze obecne; dlatego ten wskaźnik jest również znany jako „stop and reverse”.

Jak każdy inny wskaźnik handlowy, Parabolic SAR nie jest doskonały. Ma swoje wady, ale i zalety. Oto lista głównych zalet i wad.

ZaletyWady
Idealne rozwiązanie dla stabilnych trendów – wskaźnik może być bardzo pomocny na stabilnych rynkach, ponieważ sygnały, które generuje, mogą być aktualne.Nie należy go używać samodzielnie: Chociaż nie jest to nic nowego dla wskaźników technicznych, w przypadku parabolicznego SAR jest to jeszcze ważniejsze.
Świetny wskaźnik siły trendu – Dzięki odległości między punktami wskaźnik świetnie pomaga traderom ocenić, jak silny jest trend.Może tworzyć fałszywe sygnały: Ze względu na swój charakter wskaźnik może często generować przedwczesne sygnały. Przed wykonaniem ruchu zaleca się, aby inwestorzy poczekali na potwierdzenie.
Świetny wybór dla aktywnych handlowców: Parabolic SAR jest bardzo wrażliwy, co oznacza, że ​​może zidentyfikować wiele okazji handlowych. To czyni go idealnym dla aktywnych handlowców.

Parabolic SAR: Strategia

Aby stworzyć strategię z Parabolic Stop and Reverse Indicator, należy wziąć pod uwagę, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Zielone kropki wskazują, gdzie umieścić wartość stopu

Ponadto konieczne jest obserwowanie, w jaki sposób wartość ta podąża za trendem rynkowym, nie odbiegając od niego. W miarę kontynuacji trendu rosnący współczynnik przyspieszenia wskazuje, że stop zbliża się do ceny. Jeśli ruch na rynku nie jest kontynuowany na Twoją korzyść, wskaźnik mówi Ci, że nadszedł czas, aby się zatrzymać i zmienić kierunek.

Jak wykorzystać paraboliczny SAR w handlu

Zasady strategii Parabolic SAR według jej twórcy, J. Wellsa Wildera, są następujące:

  • Punkty SAR poniżej aktualnej ceny rynkowej wskazują na trend wzrostowy.
  • Punkty SAR powyżej ceny rynkowej wskazują na trend spadkowy;
  • Kup, jeśli cena przekroczy SAR .
  • Sprzedaj, jeśli cena przekroczy SAR ;
  • Nadszedł czas, aby zatrzymać się i odwrócić, gdy cena ponownie przekroczy SAR.

Dodatkowo Wilder zaleca łączenie wskaźnika Parabolic SAR z innymi wskaźnikami. Na przykład wskaźnik ADX może Ci pomóc na rynkach, które są w pewnym zakresie. Znajomość ogólnego kierunku długoterminowego trendu jest również pomocna przy otwieraniu pozycji. Korzystne może być posiadanie innego wskaźnika trendu, który potwierdza trend.

Wnioski

Krótko mówiąc, wskaźnik Parabolic SAR jest świetnym wskaźnikiem, który pomaga traderom ocenić cenę konkretnego instrumentu i znaleźć najlepsze miejsce do składania zleceń stop loss. Jest przydatny na silnych rynkach i może być bardzo przydatny dla aktywnych handlowców poszukujących bardzo czułego wskaźnika, który może generować wiele sygnałów kupna i sprzedaży.

Minimalny depozyt:

€0.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Polecamy również:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...