Profil Wolumenu w handlu: Czym jest i do czego służy?
Porozmawiajmy o niezwykle przydatnym narzędziu, szeroko stosowanym w tradingu bankowym i największych instytucji finansowych: profil wolumenu.
Pierwszą rzeczą, którą należy omówić jest to, że profil wolumenu jest logicznym rozszerzeniem Market Profile – wymyślonego, zorganizowanego i zdefiniowanego przez urzędnika, jak również doświadczonego niezależnego tradera z Chicago Board of Trade o nazwisku Steidlmayer i dobrze wyjaśnionego w jego książce „Trading with Market Profiles”.
Profil Wolumenu i Market profile: Cechy
Opracowany przez Petera Steidlmayera w 1980 roku profil rynkowy analizuje dynamikę rynku akcji w ciągu dnia. W pierwotnych zamierzeniach jego twórcy, Profil Rynkowy opierał się na skanowaniu cen co pół godziny odwzorowanych w celu założenia konfiguracji bazowej.
Dzienna konstrukcja Profilu Rynkowego określana jest w następujący sposób: każdemu poziomowi cenowemu zarejestrowanemu w danym przedziale czasowym, ustalonym a priori, przypisywana jest litera. Generalnie profil rynkowy skanuje okresy 30-minutowe. Ostatnio skan został rozszerzony na wszystkie przedziały czasowe, co daje użytkownikom tej reprezentatywnej metodologii swobodę interpretacji.
Tak więc pierwszy 30-minutowy okres handlowy będzie oznaczony na wykresie, przy każdym kroku na każdym poziomie cenowym literą A.
- 17.99 A
- 17.98 A
- 17.97 A
- 17.96 A
Następnie, w drugiej półgodzinie handlu, każde przejście na każdym poziomie cenowym będzie oznaczone literą B.
- 17,99 AB
- 17.98 AB
- 17.97 AB
- 17.96 AB
- 17.95 B
Profil rynkowy nie może być jednak traktowany jako wskaźnik sygnałów operacyjnych, ale może być dobrym wsparciem w czytaniu rynku, oprócz tego, co każdy trader już wykorzystuje w swoim procesie pracy. Profil rynkowy może z dobrym przybliżeniem określić obszary cenowe, w których prowadzone są główne działania przez domy instytucjonalne i inwestycyjne na analizowanym instrumencie inwestycyjnym.
Dlatego też umieszczenie Market profile obok klasycznych setupów analizy technicznej, a szczególnie w handlu, może czasami dać doskonałe spostrzeżenia, które często stawiają prawdopodobieństwo udanego handlu po stronie tradera detalicznego.
Zobacz także: Jak przeprowadzić analizę techniczną oraz na czym polega trading.
Volume Profile: Czym jest i jak z niego korzystać?
Istnieją dwa sposoby obserwowania całkowitego wolumenu transakcji na dowolnym rynku. Jak doświadczony trader wie, można czerpać informacje o wolumenie z wykresu zgodnie z tradycyjną reprezentacją, jednak wiązałoby to pojęcie wolumenu z czasem jako zmienną liniową.
Alternatywnie, wolumen może być badany poprzez inne pozycjonowanie histogramu, a mianowicie wzdłuż pionowej osi ceny. W tym przypadku analizowalibyśmy całkowitą aktywność według poziomów cenowych, na których handlowano podczas sesji. I właśnie to drugie podejście pozwala nam skonstruować profil wolumenu, który jest następnie histogramem ilości kupowanych i sprzedawanych na określonych poziomach cenowych.
Oczywiście można to mierzyć na różnych ramach czasowych, do których każdy trader jest przyzwyczajony.
Profil wolumenu pozwala każdemu traderowi ocenić otoczenie rynkowe, śledzić wolumeny w swoistej niekończącej się aukcji, bo tym właśnie okazuje się być rynek pod koniec dnia, czyli nieustannym procesem handlowym mającym na celu znalezienie równowagi pomiędzy BID i ASK poprzez kumulację transakcji na określonym poziomie cenowym, innych niż te, które zostały odebrane jako zbyt tanie lub zbyt drogie (dla tej jednej sesji), obecne na ogonach profilu wolumenu, gdzie wolumen jest nieco rzadszy.
Zobacz także: Czym jest bid i ask
Profil wolumenu obrotu
Umiejętność odczytywania profilu wolumenu opiera się właśnie na badaniu anatomii aukcji rynkowych.
Przy „wykreślaniu” Profilu Wolumenu konieczne jest dokładne zapoznanie się z następującą terminologią:
- POINT OF CONTROL, lub PoC: jest to poziom na wykresie z największą aktywnością wolumenową. Jest to zdecydowanie najistotniejszy obszar do monitorowania, ponieważ może pomóc zdefiniować obszary wykresu, gdzie można znaleźć najbardziej dogodne poziomy wejścia. Zaskakujące jest obserwowanie, jak często ten poziom działa jako podłoga na nowym teście. Doświadczeni traderzy zwykle traktują ten obszar jako obszar wsparcia lub oporu.
- HIGH VOLUME NODE: są to podsekwencje PoC o dużej aktywności wolumenu. Chociaż nie jest tak potężny lub reprezentatywny jak PoC, HVN jest również potężnym obszarem, ponieważ reprezentuje poziomy, na których inwestorzy silnie kapitalizowali swoją aktywność handlową.
- VALUE AREA (VA): czyli duża część poziomów cenowych, w których handlowano określonym procentem całego wolumenu. Domyślnie standardem jest, aby wolumeny uwzględnione w VA stanowiły 70% całego obrotu.
Handel na rynkach, zwłaszcza jeśli ktoś jest inwestorem intraday, wiąże się z ciągłą interakcją z wykresami wolumenu. Inwestor nieustannie szuka obszarów, na których może się oprzeć, aby umieścić swoje transakcje, a wsparcie profilu wolumenu może mieć ogromną wartość, jeśli szukasz śladów pozostawionych przez dużych inwestorów i zasadniczo nowego, jak również skutecznego sposobu „dekonstrukcji” ich aktywności i śledzenia podstawowej dynamiki akumulacji lub dystrybucji.
Zobacz także: Wykresy giełdowe
Jak bardzo w ostatnich latach nasiliła się aktywność w zakresie analizy cen?
Cena to dane, wolumen to informacja, więc jeśli ktoś chce zgłębić analizę wolumenu, musi być skłonny porzucić drogę ceny i zagłębić się w drogę wolumenu.
Już w 1976 roku Norman Fosback, w swojej książce „Stock Market Logic”, proponując ponownie dwa wskaźniki opracowane czterdzieści lat wcześniej przez Paula Dysarta – PVI (Positive Volume Index) i NVI (Negative Volume Index) – miał wizjonerską intuicję, aby postawić wolumen przed ceną. Koncepcja, która nigdy się nie przyjęła, ponieważ stanowiła zagrożenie dla podstawowych zasad analizy technicznej. Koncepcja ta stawiała cenę w centrum uwagi i uniemożliwiła rozprzestrzenienie się ruchu prowadzonego przez Pringa i Murphy’ego w Stanach Zjednoczonych, który zdobywał popularność na całym świecie.
Strategia profilu wolumenu: Pozytywny wskaźnik wolumenu i Negatywny wskaźnik wolumenu
PVI i NVI są oparte na wolumenie obrotu z dnia poprzedniego i cenie rynkowej papieru wartościowego. Gdy wolumen obrotu wzrasta w stosunku do dnia poprzedniego, wskaźnik PVI jest aktualizowany, podobnie jak wskaźnik NVI, gdy wolumen obrotu maleje. Te wyliczenia pokazują, jak ilość wpływa na cenę.
- Kiedy PVI wzrasta lub spada, oznacza to, że zmiany cen są napędzane przez duży wolumen.
- I odwrotnie, kiedy NVI wzrasta lub spada, oznacza to, że ceny zmieniają się przy niewielkim wpływie wolumenu.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że cena ma swoje znaczenie tylko wtedy, gdy reprezentuje koszt ewentualnej transakcji, czyli gdy jest ograniczona w ramach odniesienia, które jest uzasadnione przez wielkość. Ponieważ wolumeny reprezentują przepływ pieniędzy napływających na giełdę, a ponieważ bez pieniędzy nie byłoby giełd, więc śledząc wolumeny przechwytujemy przepływ pieniędzy, a więc z dobrym przybliżeniem intencje operatorów instytucjonalnych, czyli tych, którzy naprawdę tworzą rynek.
Wraz z pojawieniem się nowych technologii, ogólna operatywność dotarła do trzeciego wymiaru informacyjnego, jakim jest przepływ zleceń: wizualizacja zarówno przepływu zleceń, czyli księgi, jak i typowania egzekucji, czyli synchronizacji bid i ask.
Kiedy mówimy o giełdach bid i ask, odnosimy się do wymiany, która ma miejsce między kupującymi i sprzedającymi, zwykle w księdze handlowej. Te wymiany tworzą przepływ zleceń.
Prawidłowa identyfikacja transakcji na księdze oznacza wpisanie do każdej transakcji każdego tick’a, czyli podanie czasu, ceny, wolumenu i strony rynkowej, czyli bid lub ask. Oczywiście, koncepcja założycielska analizy wolumetrycznej, leży w typowaniu każdej indywidualnej transakcji, tj. zdolności do przypisania kierunku i wolumenu do każdej transakcji.
Trading z wykorzystaniem technik Order Flow, polega na obserwowaniu transakcji odbywających się na Time and Sale, z zastrzeżeniem, że jego prezentacja odbywa się z perspektywy tych, którzy WCHODZĄ na rynek.
Wniosek
Traderzy muszą zrozumieć, jaki kierunek obrać na rynku.
Pomimo różnych technik, którymi dysponują, instytucje pozostawiają ślady na krótki czas i właśnie dzięki analizie wolumetrycznej można je przechwycić i wykorzystać, śledząc główny kierunek przepływów.
Konieczne jest monitorowanie warunków presji i tempa napływających na rynek przepływów. Podstawowe przepływy wstrzykiwane na rynek przez inwestorów instytucjonalnych mają tendencję do wpływania na mniejsze przepływy wprowadzane przez rzesze inwestorów detalicznych przyzwyczajonych do handlu typu DIY.